You are currently viewing VPN های رایگان و مسائل امنیتی آنها که بر کاربران تأثیر می گذارد!

VPN های رایگان و مسائل امنیتی آنها که بر کاربران تأثیر می گذارد!


در پست قبلی گفتیم VPN چیست و چگونه کار می کند اما در این پست به شما خواهیم گفت که VPN های رایگان چه مشکلاتی را برای کاربران ایجاد می کنند. اگر هنگام دسترسی به وب‌سایت‌ها یا نرم‌افزارها از VPN استفاده می‌کنید، سازمان‌های دولتی، مشاغل، هکرها و دیگران آدرس IP شما را هنگام جستجو در وب نمی‌بینند.

VPN ها همچنین داده های شما را رمزگذاری می کنند تا جاسوسان نتوانند ببینند از چه سایت هایی بازدید می کنید، چه فایل هایی را دانلود می کنید، چه بازی هایی را انجام می دهید یا چه ویدیوهایی را بازی می کنید.

با این حال، حریم خصوصی حتی با VPN کاملاً ایمن نیست. این به این دلیل است که ارائه دهنده VPN آدرس IP شما و سایت هایی را که بازدید می کنید می داند. بنابراین، شما به یک VPN نیاز دارید که قابل اعتماد باشد و هنگام آنلاین بودن، اطلاعات شما را نخواند. اگر ارائه دهنده VPN شما داده های شما را نمی خواند و اطلاعات شما را با آژانس ها یا شرکت های دیگر به اشتراک نمی گذارد، می توان گفت که این VPN کاملا قابل اعتماد است.

در همین حال، ارائه دهندگان خدمات VPN برای ارائه خدمات پول دریافت می کنند، اما ارائه دهندگانی نیز هستند که VPN را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند. اما آیا استفاده از VPN های رایگان امن است؟

تحقیق در مورد VPN

می توانید از VPN برای محافظت از حریم خصوصی خود به صورت آنلاین استفاده کنید. اما یک مطالعه در سال 2016 روی 283 برنامه VPN Android توسط سازمان تحقیقات علمی و صنعتی مشترک المنافع (CSIRO) در استرالیا نشان داد که بسیاری از VPN ها به خوبی از حریم خصوصی شما محافظت نمی کنند.

بر اساس یافته‌های این تحقیق، 67 درصد از برنامه‌های VPN مورد بررسی در این تحلیل، حداقل یک کتابخانه ردیابی را برای ردیابی فعالیت آنلاین کاربران در کد خود تعبیه کرده‌اند. این هشدار دهنده است. اگر یک VPN فعالیت شما را ردیابی کند، ممکن است قصد فروش آن داده ها را به اشخاص ثالث برای اهداف بازاریابی یا تبلیغاتی داشته باشد.

این مطالعه همچنین نشان داد که به دلایل مختلف، 84 درصد از اپلیکیشن‌های مورد تجزیه و تحلیل داده‌های کاربر را به‌درستی رمزگذاری نکرده‌اند. بنابراین دیگران نیز می توانند دریابند که از چه سایت هایی بازدید می کنید و چه کاری انجام می دهید. VPN های رایگان بیشتر احتمال دارد داده های شما را ردیابی کنند. طبق یک مطالعه CSIRO، حدود 65٪ از ارائه دهندگان VPN پولی فعالیت آنلاین کاربران را ردیابی نمی کنند، در حالی که تنها 28٪ از ارائه دهندگان VPN رایگان فعالیت آنلاین کاربران را ردیابی نمی کنند.

اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا ارائه دهندگان VPN رایگان نباید از جایی درآمد کسب کنند؟ اگر آنها برای استفاده از خدمات خود هزینه ای از شما دریافت نکنند، چگونه با حفظ محصولی که ارائه می دهند سود می کنند؟

7 نکته که باید در مورد استفاده از VPN رایگان بدانید

اگر قصد استفاده از VPN رایگان را دارید، عاقلانه است که از چند چیز آگاه باشید، از جمله:

1. VPN ممکن است به بدافزار آلوده شده باشد

طبق یک مطالعه CSIRO در سال 2016، از 10 VPN که به احتمال زیاد به بدافزار آلوده می شوند، 6 VPN رایگان بودند. در همین حال، اکثر بدافزارها با تبلیغات این VPN ها مرتبط بودند. این تعجب آور نیست با توجه به اینکه VPN های رایگان اغلب برای کسب درآمد به تبلیغات متکی هستند. VPN های پولی به تبلیغات کمتری نیاز دارند، بنابراین ایمن تر هستند.

2. VPN ها می توانند از داده های آنلاین شما برای اهداف مختلف استفاده کنند

یک مطالعه CSIRO نشان داد که تنها 28٪ از ارائه دهندگان VPN رایگان از داده های شما برای تجزیه و تحلیل، ردیابی یا اهداف تبلیغاتی استفاده نمی کنند. طبق این مطالعه، 10٪ از VPN های رایگان یک ردیاب دارند، 10٪ دیگر دارای دو ردیاب هستند و 25٪ به سه ردیاب متکی هستند. این نظرسنجی همچنین نشان داد که 8 درصد دارای چهار ردیاب بودند.

3. VPN ها اغلب قادر به رفع انسداد محتوا نیستند

بسیاری از کاربران به VPN ها به عنوان راهی برای دسترسی به محتوای آنلاین که ممکن است در مناطق خاصی از جهان در دسترس نباشد، روی می آورند. اما VPN های رایگان اغلب قادر به رفع انسداد محتوای آنلاین نیستند.

4. VPN ها می توانند اتصال شما را کند کنند

هنگامی که از طریق یک سرویس رایگان VPN به اینترنت دسترسی دارید، ممکن است متوجه شوید که اتصال آنلاین شما کند است. بسیاری از VPN های رایگان ممکن است عمدا سرعت شما را کاهش دهند تا شما را تشویق کنند تا برای نسخه های پولی ثبت نام کنید.

5. VPN ها ممکن است امکان تحویل تبلیغات آنلاین را فراهم کنند

ارائه دهندگان VPN رایگان نیاز به کسب درآمد دارند، بنابراین بسیاری این کار را با ضربه زدن به کاربران با جریان دائمی تبلیغات پاپ آپ انجام می دهند. این نه تنها آزاردهنده است، بلکه می تواند اتصال شما را نیز کند کند. برخی از ارائه دهندگان VPN رایگان به ردیاب های تبلیغاتی متکی هستند که فعالیت آنلاین شما را ردیابی می کنند و داده های شما را می فروشند.

6. VPN ها می توانند مرورگر شما را هک کنند

برخی از VPN های رایگان می توانند بدون اجازه شما مرورگر شما را هک کرده و شما را به سایت های دیگر هدایت کنند.

7. VPN ها می توانند به دولت ها اجازه دهند داده های کاربران را جمع آوری کنند

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که حدود 97 مورد از VPN های برتر در مجموع توسط 23 شرکت مادر اداره می شوند که بسیاری از آنها در کشورهایی با قوانین حریم خصوصی ضعیف واقع شده اند. اما چیزی که در مورد این یافته‌ها نگران‌کننده است این است که کشوری با ممنوعیت شدید VPN ممکن است ارائه‌دهندگان VPN مورد تایید دولت در آن کشور داده‌های کاربران خود را به اشتراک بگذارند.

آخرین کلمه

با مشکلاتی که تا اینجا ذکر شد، به نظر می‌رسد که دریافت VPN پولی امن‌تر است و احتمالاً مشکلات ذکر شده در بالا را ندارد، یا حداقل احتمال وقوع آن مشکلات برای شما کمتر است.

منبع: norton.com