Raw با Qcow2 – Server.ir


Raw با Qcow2

در حوزه ماشین های مجازی , کارایی و امنیت دیتا همه چیز است. در این بخش با دو نوع فرمت ذخیره سازی Raw با Qcow2 آشنا می‌شویم و مزیت های هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.جهت بالا بردن کارایی و امنیت دیتا snapshot، راهکاری برای ثبت وضعیت یک ماشین مجازی در یک نقطه خاص، برای بازگردانی، آزمایش و بازیابی فاجعه می‌باشد.

فرمت raw

Raw به معنای قرار گرفتن در حالت طبیعی و دیسک بدون فرمت است. در لینوکس، image خام نوعی image باینری خالص است. در فایل سیستمی که فایل‌های پراکنده را پشتیبانی می‌کند، image خام فقط حافظه ی ذخیره‌سازی واقعی داده‌های را اشغال می‌کند.
به دلیل ویژگی خام بودن image های فرمت raw , این فرمت را بسیار شبیه به درایو فیزیکی می‌کند که این به معنی فوق العاده بودن کارایی آن می‌باشد. همچنین به دلیل دارا بودن این ویژگی قابلیت attache شدن مستقیم این فرمت به یک vm را امکان پذیر می‌باشد. از دیگر ویژگی های عالی این فرمت , امکان تبدیل کردن image های فرمت raw به فرمت های ذخیره سازی دیگر مانند فرمت vmdk می‌باشد.

مزیت ها

کارایی : RAW بهترین عملکرد خواندن/نوشتن ممکن را ارائه می دهد زیرا پردازش اضافی در آن وجود ندارد. این مورد ایده آل ماشین های مجازی که به حداکثر سرعت نیاز دارند می‌باشد.

سادگی : RAW یک فرمت شناخته شده جهانی است که آن را با اکثر پلتفرم های مجازی سازی سازگار می کند.

معایب ها

نیاز به فضای ذخیره سازی بالا : image های RAW نسخه‌های کاملی هستند که نیاز به فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی دارند. این مورد می‌تواند منابع را تحت فشار قرار دهد.

پیچیدگی مدیریت : بازیابی یک image فوری RAW شامل جایگزینی کل دیسک VM است که برای ماشین های مجازی بزرگ می تواند دست و پا گیر باشد.

فرمت Qcow2

Qcow2 مخفف عبارت QEMU Copy on Write 2 می‌باشد. Qcow2 نوعی فرمت برای virtual image ها می‌باشد که توسط QEMU emulator پشتیبانی می‌شود.
این فرمت همانند raw دارای محبوبیت بوده و امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی های بارز این فرمت میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

-image های Qcow2 فضای کمتری را اشغال می کند زیرا از فضاهای خالی پشتیبانی نمی کند. به طور کلی، image با فرمت Qcow2 کم حجم تر از image خام است. فایل تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که فضای دیسک واقعاً توسط ماشین مجازی اشغال شود. این باعث کاهش درایو در هنگام مهاجرت می شود، بنابراین برای سیستم رایانش ابری بهتر است.

-image با فرمت Qcow2 از snapshot پشتیبانی می کند و یک image می‌تواند شامل چندین snapshot باشد.

-Qcow2 می‌تواند از فشرده سازی zlib استفاده کند و به هر cluster اجازه می دهد تا از فشرده سازی zlib به طور مستقل استفاده کند.

-Qcow2 می تواند از رمزگذاری AES استفاده کند و این به معنای پشتیبانی از کلید 128 بیتی برای رمزگذاری است.

مزیت ها

بهره برداری در ذخیره سازی : snapshot های QCOW2 بسیار کم حجم تر از نمونه‌های RAW هستند و برای پشتیبان‌گیری مکرر و محیط‌های ذخیره‌سازی محدود ایده‌آل هستند.

انعطاف پذیری : می‌توانید چندین snapshot را با فرمت QCOW2 را زنجیره‌ای کنید و به شما این امکان را می‌دهد که به طور موثر به حالت‌های قبلی VM بازگردانی کنید.

معایب ها

overhead در عملکرد : پردازش “دستورالعمل های” QCOW2 می تواند عملکرد پایین تری را در مقایسه با RAW ایجاد کند.

سازگاری : اگرچه QCOW2 به طور گسترده پشتیبانی می شود، ممکن است به طور جهانی با نرم افزار مجازی سازی قدیمی سازگار نباشد.

جمع بندی Raw با Qcow2

هم Raw و هم Qcow2 فرمت های تصویری محبوب در محیط KVM هستند. با توجه به مقایسه های موجود در این قسمت، به نظر می رسد که imageهای با فرمت Qcow2 نسبت به image های RAW مزایای بیشتری دارد.