You are currently viewing cpu – Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی

cpu – Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی


هر دستگاه محاسباتی از اسباب‌بازی‌های ساده گرفته تا سیستم‌های تجاری بزرگ دارای یک جزء ضروری به نام واحد پردازش مرکزی است. CPU محاسبات را انجام می دهد، مقایسه های منطقی انجام می دهد و داده ها را تا میلیاردها بار در ثانیه جابجا می کند. این با اجرای دستورات ساده یک به یک کار می کند که توسط یک سیگنال زمان بندی اصلی که کل رایانه را اجرا می کند، راه اندازی می شود.

cpu چه شکلی است

  1. پردازنده CPU یک تراشه کامپیوتری به اندازه یک کبریت است. داخل بسته یک مستطیل سیلیکونی حاوی میلیون ها مدار ترانزیستوریزه قرار دارد. ده‌ها پین فلزی از دستگاه بیرون زده‌اند که هر کدام سیگنال‌های الکترونیکی را به داخل و خارج از تراشه منتقل می‌کنند. این تراشه به یک سوکت روی برد مدار کامپیوتر متصل می شود و با حافظه، هارد دیسک، صفحه نمایش و سایر دستگاه های خارجی CPU ارتباط برقرار می کند.

برای شروع، CPU مخفف Central Processing Un it است. این یک نام سنگین برای چیزی است که در نهایت یک تکه فناوری سنگین است، حداقل از نظر کاری که انجام می دهد. برای اطمینان، تنها واحد پردازش در یک کامپیوتر نیست. بسیاری وجود دارد. با این حال، این واحد پردازش مرکزی است و بنابراین، مهمترین است.

یک تشبیه خوب برای CPU – و احتمالاً زیاد شنیده اید – مغز است. مغز  تنها مرکز اعصاب بدن شمانیست،  هستند.همه اینهامراکز پردازش هستند. با این حال،  مغز مرکز پردازش مرکزی در بدن شما است، بیشترین تعداد اندام‌ها و فرآیندها را هدایت می‌کند – همچنین مهم‌ترین آنهاست. مغز شما CPU در بدن شماست. CPU مغز کامپیوتر است.

یک مدار زمان بندی به نام ساعت، پالس های الکتریکی را به سی پی یو می فرستد. بسته به پردازنده، ساعت ممکن است با سرعت هایی از صدها هزار تا میلیاردها چرخه در ثانیه کار کند. پالس ها فعالیت را در داخل CPU هدایت می کنند. از آنجایی که مدارهای دیگر به یک ساعت وابسته هستند، رویدادهای پیچیده را در کامپیوتر هماهنگ نگه می دارد.

   دستورالعمل ها در cpu

همه CPU ها دارای یک مجموعه دستورالعمل هستند – لیستی از اقداماتی که پردازنده انجام می دهد، از جمله افزودن اعداد، مقایسه دو قطعه داده و انتقال داده ها به CPU. نرم افزاری که روی رایانه خود اجرا می کنید از میلیون ها دستورالعمل سی پس یو تشکیل شده است که به صورت متوالی تنظیم شده اند. دستورالعمل ها عملیات بسیار ساده ای هستند، بنابراین CPU بسیاری از آنها را برای انجام وظایف معنی دار انجام می دهد. برخی از خانواده‌های سی پی یو ، مانند آنهایی که در رایانه‌های شخصی رومیزی استفاده می‌شوند، از مجموعه دستورالعمل‌های یکسانی استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد همان نرم‌افزار را اجرا کنند. CPUهای خارج از یک خانواده محصول ممکن است از دستورالعمل های متفاوتی استفاده کنند. برای مثال، سی‌پی‌یو آی‌پد، دستورالعمل‌های متفاوتی نسبت به لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ویندوز دارد.

ALU

 

پردازنده ها مداری به نام واحد حساب و منطق دارند که محاسبات و مقایسه ها را انجام می دهد. محاسباتی که اکثر سی پی یو ها انجام می دهند، ضرب، جمع، تقسیم و تفریق اساسی است. ریاضیات پیچیده مانند توابع آماری ترکیبی از بسیاری از عملیات ساده هستند که با سرعت بالا انجام می شوند. ALU همچنین مقایسه های منطقی بین دو آیتم داده را انجام می دهد تا تعیین کند که آیا آنها برابر هستند یا اینکه یکی از آنها ارزش بیشتری نسبت به دیگری دارد.

  واحد کنترل در cpu

 سی پی یو شامل یک واحد کنترل است که فعالیت ها را در میان سایر بخش های کاری پردازنده هماهنگ می کند. واحد کنترل هر دستورالعمل را به مجموعه ای از اقدامات تقسیم می کند و زیرسیستم های مختلف CPU را برای انجام اقدامات هدایت می کند. به عنوان مثال، واحد کنترل می تواند ALU را هدایت کند تا دو عدد را با هم ضرب کند و سپس عدد سومی را به نتیجه اضافه کند.

حافظه در cpu

تراشه سی پی یو دارای مقدار محدودی از حافظه بسیار سریع است. دارای مجموعه ای از مناطق ذخیره سازی به نام ثبات است که ALU مستقیماً بر روی آنها عمل می کند. به عنوان مثال، ALU می تواند عدد موجود در ثبات 2 را به سرعت به محتویات ثبات 1 اضافه کند. CPU همچنین دستورالعمل ها و داده های اخیراً استفاده شده را در ناحیه ای به نام حافظه پنهان نگه می دارد که کارایی رایانه را بهبود می بخشد. مثلاً در برنامه ای که قیمت را در یک مقدار ضرب می کند، CPU به دنبال این اعداد در حافظه کش خود می گردد. اگر آنها را پیدا کند، پردازشگر در کار اضافی بازیابی اعداد از تراشه های حافظه خارج از CPU صرفه جویی می کند.