You are currently viewing گوگل جمینی (Google Gemini) چیست؟

گوگل جمینی (Google Gemini) چیست؟


Gemini یک مدل هوش مصنوعی جدید و قدرتمند از گوگل است که می تواند نه تنها متن، بلکه تصاویر، ویدئوها و صدا را نیز درک کند. به عنوان یک مدل چند وجهی، گوگل جمینی قادر به تکمیل وظایف پیچیده در ریاضی، فیزیک و سایر زمینه ها و همچنین درک و تولید کد با کیفیت بالا در زبان های برنامه نویسی مختلف است.

در حال حاضر از طریق ادغام با Google Bard و Google Pixel 8 در دسترس است و به تدریج در سایر سرویس‌های گوگل قرار خواهد گرفت. Gemini فقط به زبان انگلیسی در دسترس است، اگرچه گوگل قصد دارد به زودی پشتیبانی از زبان های دیگر را نیز عرضه کند.

جمینی توسط گوگل و آلفابت، شرکت مادر گوگل ایجاد شد و به عنوان پیشرفته ترین مدل هوش مصنوعی این شرکت تا به امروز منتشر شد. Google DeepMind نیز سهم قابل توجهی در توسعه Gemini داشته است.

نحوه استفاده از گوگل جمینی (Google Gemini)

جمینی (Gemini) اکنون در محصولات گوگل در اندازه‌های نانو و پرو، مانند تلفن Pixel 8 و چت بات گوگل بارد در دسترس است. گوگل قصد دارد جمینی را به مرور زمان در جستجو، تبلیغات، کروم و سایر سرویس های خود ادغام کند.

توسعه دهندگان و مشتریان سازمانی از 13 دسامبر می توانند از طریق Gemini API در استودیوی هوش مصنوعی گوگل و هوش مصنوعی Google Cloud Vertex به Gemini Pro دسترسی داشته باشند. توسعه دهندگان اندروید از طریق AICore به Gemini Nano دسترسی خواهند داشت، که به صورت پیش نمایش اولیه در دسترس خواهد بود.

انواع نسخه های گوگل جمینی (Google Gemini)

گوگل Gemini را به عنوان یک مدل انعطاف‌پذیر توصیف می‌کند که می‌تواند روی همه چیز از دیتاسنتر گوگل گرفته تا دستگاه‌های تلفن همراه اجرا شود. برای دستیابی به این وسعت، Gemini در سه نسخه مختلف عرضه می شود:

  1. Gemini Nano: مدل Gemini Nano برای اجرا بر روی گوشی‌های هوشمند، به‌ویژه Google Pixel 8 طراحی شده است. این مدل برای انجام کارهای روی دستگاه که نیاز به پردازش هوش مصنوعی بدون اتصال به اینترنت دارند، ساخته شده است.
  2. Gemini Pro: Gemini Pro که در دیتابیس گوگل اجرا می‌شود، برای تامین آخرین نسخه چت ربات هوش مصنوعی این شرکت یعنی Bard، طراحی شده است. این مدل قادر به پاسخ سریع و درک سوالات پیچیده است و در حال حاضر در داخل چت بات Bard موجود است.
  3. Gemini Ultra: اگرچه هنوز برای استفاده گسترده در دسترس نیست، اما گوگل Gemini Ultra را به عنوان تواناترین مدل خود توصیف می کند. این مدل برای کارهای بسیار پیچیده طراحی شده است و قرار است پس از اتمام مرحله آزمایشی فعلی خود منتشر شود.

تفاوت هوش مصنوعی گوگل Gemini با ChatGPT-4 چیست؟

به نظر می‌رسد که مدل جدید جمینی گوگل یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی تا به امروز باشد، اگرچه عرضه مدل Ultra این موضوع را مشخص می‌کند. در مقایسه با سایر مدل‌های محبوبی که در حال حاضر ربات‌های چت هوش مصنوعی را تقویت می‌کنند، Gemini به دلیل ویژگی چندوجهی بومی خود متمایز است، در حالی که مدل‌های دیگر، مانند ChatGPT-4 که یک مدل زبانی بزرگ دیگری است که توسط OpenAI ساخته شده است، برای چندوجهی بودن به پلاگین‌ها متکی هستند. به عنوان مثال، Gemini می‌تواند متن، تصاویر و ویدیو را به طور همزمان پردازش کند، در حالی که ChatGPT-4 باید هر نوع داده را به طور جداگانه پردازش کند.