You are currently viewing گوگل ترند چیست؟ هر آنچه لازم از گوگل ترندز برای توسعه کسب‌وکار خود بدانید

گوگل ترند چیست؟ هر آنچه لازم از گوگل ترندز برای توسعه کسب‌وکار خود بدانیدجمعه 10 شهریور 1402

Google Trends (گوگل ترند یا گوگل ترندز) ابزاری است که به عنوان چوب جادویی سئوکاران کاربرد دارد! این ابزار برای ما مشخص می‌کند که کاربران دنبال چه چیزی‌ها هستند! همانطور که می‌دانید در ابتدای راه‌اندازی یک وب‌سایت هدف جذب بازدید است. در این زمینه شناخت موضوعات محبوب و مورد پسند کاربران کمک بسیار زیادی به ما می‌کند. البته این ابزار کاربردهای بیشتری برای کسب‌وکارها دارد که در ادامه به این موضوعات می‌پردازیم. پس همراه ادمین‌سایت باشید تا بررسی کنیم گوگل ترند چیست؟ و چرا باید از آن استفاده کنیم.

ابزار گوگل ترند چیست؟

Google Trends یکی از ابزارهایی است که گوگل به طور رایگان در سال ۲۰۰۶ ارائه کرده است. البته آن روزها اسم این ابزار Insights for Search بود که بعدها حدودا در سال ۲۰۱۲ به نام گوگل ترند تغییر کرد.

این ابزار اطلاعاتی از جستجوهای کاربران در موتور جستجوگر گوگل را نمایش میدهد. در واقع واژه‌ی ترند به معنای گرایش و تمایل است. این ابزار آماری از روند تمایلات و گرایشات کاربران را بر حسب میزان جستجو در هر حوزه به ما نشان می‌دهد.

این ابزار به ما کمک می‌کند از علایق کاربران اطلاعات خوبی کسب کنیم. این اطلاعات می‌تواند در پیدا کردن حوزه فروش، کلمات کلیدی و.. کمک کننده باشد.

ابزار گوگل ترندز چگونه به کسب‌وکار ما کمک می‌کند؟!

خب حالا که متوجه شدیم گوگل ترند چیست؟ باید به سراغ کاربردهای آن و شیوه‌ی استفاده از آن برویم. اجازه دهید بحث را با یک مثال پیش ببریم.

پیدا کردن محبوبیت

فرض کنید شما قصد دارید شروع به آموزش موسیقی کنید. از آموزش چه نوع سازی شروع می‌کنید؟ آیا میدانید کاربران بیشتر به دنبال چه سازی هستند؟! در اینجاست که ابزار گوگل ترند برای شما ارزشمند می‌شود!
ما در این ابزار آموزش تار و آموزش پیانو را با هم مقایسه کرده‌ایم. به کمک این نتایج می‌توانید مسیر بهتری را برای شروع پرقدرت کارتان انتخاب کنید.

یافتن بهترین موقعیت مکانی

نکته‌ی جالب‌تر این است که این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا متوجه شوید که واژه‌ی جستجو شده در کدام استان محبوب‌تر بوده است. اگر شما قصد برگزاری همایش یا کنسرتی داشته باشید چگونه می‌توانید متوجه شوید که باید به کدام شهر بروید؟ قطعا گوگل ترندز راه را به شما نشان می‌دهد.

یافتن کلمات کلیدی

از دیگر کاربردهای این ابزار انتخاب کلمات کلیدی صحیح است. در مقاله‌ی روش‌ انتخاب بهترین کلمات کلیدی گفتیم که ابزار گوگل ترند هم به عنوان روشی برای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده می‌شود. گرچه ابزارهایی مثل Keyword planner در این زمینه دقیق‌تر عمل می‌کنند و اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهند اما همچنان گوگل ترند کاربردهای خود را دارد.

همچنین می‌توانید متوجه شوید چه جستجوهایی در سطح جهان بیشتر شده است. در هر موضوع کاربران به دنبال چه چیزهایی هستند. در کل بهتر کابران را بشناسید!

چگونه از ابزار گوگل ترندز استفاده کنیم؟

وارد وب‌سایت گوگل ترند شوید، در باکس جستجو کلیدواژه‌ی مدنظر خود را بنویسید. سپس روی جستجو کلیک کنید.

در صفحه‌ی بازشده کشور مقصد را روی ایران قرار دهید، بازه‌ی زمانی دلخواه خود را تعیین کنید. می‌توانید موضوع جستجو هم مشخص کنید. سپس اطلاعات دقیق‌تری را مشاهده کنید.

مقایسه کردن دو موضوع در گوگل ترند

برای استفاده از قابلیت مقایسه کافیست افزودن مقایسه را کلیک کنید و واژه‌ی دوم را وارد نمایید. در بخش نمودار این دو واژه را با دو رنگ قرمز و آبی برای شما مقایسه می‌کند. میتوانید کلمات بیشتری هم برای مقایسه اضافه کنید.

بررسی جستجوها در یوتیوب

یکی از قابلیت‌هایی که جدیداً ابزار گوگل ترندز اضافه کرده، قابلیت رصد ترند کابران در یوتیوب است. اگر در این شبکه فعالیت دارید ابزار گوگل ترند برای پیدا کردن موضوعات پر طرفدار به شما بسیار کمک می‌کند.کافیست بخش web search (جستجوی وب) را روی یوتیوب تنظیم نمایید.