You are currently viewing چگونه از درایو فلش خود محافظت کنیم و از پاک شدن اطلاعات روی آن جلوگیری کنیم

چگونه از درایو فلش خود محافظت کنیم و از پاک شدن اطلاعات روی آن جلوگیری کنیم


چگونه از درایو فلش خود محافظت کنیم و از پاک شدن اطلاعات روی آن جلوگیری کنیم

همانطور که می دانید فلش مموری ها رایج ترین وسایل ذخیره سازی هستند که ذخیره سازی اطلاعات و انتقال اطلاعات را تسهیل می کنند. اما هر چه دسترسی به آنها آسان تر باشد، احتمال گم شدن یا آسیب دیدن آنها بیشتر می شود. بنابراین ممکن است این یک مورد یک بار باشد چگونه از درایو فلش خود محافظت کنیم و از پاک شدن اطلاعات روی آن جلوگیری کنیم فکر کرده اند در این درس روش مجوز فلش مموری را به Read Only تغییر دهید برای محافظت از درایوهای فلش

مجوز فقط خواندنی چیست؟

هنگامی که یک دستگاه خارجی، مانند هارد دیسک یا درایو فلش، روی حالت فقط خواندنی تنظیم شده است، فقط می توانید داده های ذخیره شده در آن دستگاه را مشاهده کنید و نمی توانید داده های جدید اضافه کنید یا داده های موجود را تغییر دهید. یکی از مزایای قابل توجه فعال کردن حالت فقط خواندنی در درایوهای فلش جلوگیری از ویروسی شدن درایوهای فلش و حتی جلوگیری از خطر قالب بندی ناخواسته است.

فعال کردن این حالت به طور مستقیم امکان تغییر و حذف داده ها و فایل های موجود در حافظه فلش توسط کاربر یا برنامه های مخرب را محدود می کند. این می تواند خطر آلوده شدن فلش مموری توسط ویروس ها و بدافزارها را کاهش دهد، زیرا فایل های مخرب قادر به نوشتن و تغییر داده ها نیستند.

حالت فقط خواندنی را فعال کنید

برای فعال کردن حالت فقط خواندنی روی فلش مموری یا هارد دیسک با استفاده از Command Prompt (CMD) در ویندوز، مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ابتدا CMD را باز کنید. برای انجام این کار، روی دکمه Start کلیک کنید، CMD را جستجو کنید و سپس Command Prompt را اجرا کنید.
  • در پنجره Command Prompt، دستور diskpart تایپ کرده و سپس Enter را فشار دهید. اجرای این دستور شما را به DiskPart می برد.
  • سفارش list disk تایپ کرده و Enter را فشار دهید. این دستور لیست تمام دیسک های موجود را نمایش می دهد.
  • حال باید دیسک مورد نظر را انتخاب کنید. وقتی لیست دیسک را می بینید، به اندازه آن توجه کنید. در مورد ما، دیسک صفر دیسک اولیه است و دیسک شماره یک و دو به عنوان دیسک خارجی عمل می کند. از آنجایی که ما از دیسک فقط خواندنی شماره دو استفاده خواهیم کرد. فلش مموری با حجم 58 گیگابایت پس دستور select disk 2 تایپ کرده و Enter را فشار دهید. دیسک 2 می تواند به عنوان فلش مموری برای شما استفاده شود پس در انتخاب آن دقت کنید تا مشکلی پیش نیاید.
  • سپس نوبت attributes disk set readonly تایپ کرده و Enter را فشار دهید. این دستور حالت فقط خواندنی را در درایو فلش فعال می کند. پس از اجرای این دستور پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن تغییرات نمایش داده می شود.
  • بالاخره هم exit برای خروج از محیط diskpart تایپ کنید.

توجه داشته باشید که با اعمال حالت فقط خواندنی روی فلش مموری، دیگر نمی توانید داده های آن را تغییر دهید یا فایل ها را حذف کنید. برای بازگرداندن فلش مموری به حالت قبل (Read/Write) همین مراحل و فقط دستور را دنبال کنید attributes disk clear readonly در مرحله 5 به جای دستور قبلی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

امتیاز 5 از 5 – 2 رای

برای رای دادن ثبت نام کنید