You are currently viewing وب سرور چیست ؟ معرفی انواع وب سرور

وب سرور چیست ؟ معرفی انواع وب سرور


بارگذاری…

پس از ایجاد یک وب سایت، باید آن در یک سرور وب بارگذاری شود تا در نهایت در دسترس کاربران قرار گیرد. به هر وب سایت یک آدرس وب منحصر به فرد خود داده می شود که توسط کاربران قابل دسترس می باشد. آدرس وب ترکیبی از چهار عدد بین 0 تا 255 است که هر یک از آنها با یک نقطه از هم جدا شده اندبه عنوان مثال: 255.12.122.123، به عبارت ساده می توان گفت که وب سرورها پس از مراجعه به آدرس دامنه، وب سایت را در دسترس کاربران قرار می دهند. شرکتی که میزبانی وب را به توسعه دهندگان ارائه می دهد، در واقع چندین دامنه را در یک سرور وب واحد مدیریت می کند که به آنها شرکت های ارائه دهنده وب سرور می گویند. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با تعریف وب سرور چیست و انواع وب سرور آشنا کنیم.

 

web server چیست؟

وب سرور نرم افزار و سخت افزاری است که از HTTP که یک پروتکل انتقال است و سایر پروتکل ها برای پاسخ به درخواست های مشتری ارائه شده در شبکه جهانی وب استفاده می کند. کار اصلی وب سرور نمایش محتوای وب سایت از طریق ذخیره، پردازش و ارائه صفحات وب به کاربران است. علاوه برHTTP، وب سرورها همچنین از SMTP (پروتکل انتقال نامه ساده) و FTP (پروتکل انتقال فایل) شتیبانی می کنند که برای ایمیل، انتقال و ذخیره فایل استفاده می شود.

سخت افزار وب سرور به اینترنت متصل شده و اجازه می دهد تا داده ها با سایر دستگاه های متصل رد و بدل شوند. در حالی که نرم افزار وب سرور نحوه دسترسی کاربر به پرونده های میزبان را کنترل می کند. تمام رایانه هایی که میزبان وب سایت ها هستند باید دارای نرم افزار وب سرور باشند، در غیر این صورت امکان راه اندازی سایت وجود نخواهد داشت. همچنین وب سرورها در میزبانی وب یا میزبانی داده ها برای وب سایت ها و برنامه های مبتنی بر وب یا برنامه های وب استفاده می شوند.

به عبارت دیگر، یک وب سرور پرونده ها را به مرورگرها ذخیره و باعث می شود سایت شما در دسترس کاربران باشد. وب سرور رایانه ای است که میزبان صفحات وب است و باعث می شود آنها بصورت آنلاین در دسترس باشد. هنگامی که کاربر یک سایت را بارگیری می کند، وب سرور پرونده های مربوطه را بازیابی کرده و آنها را به مرورگر ارسال می کند تا در نهایت کاربر بتواند آن را مشاهده و با آنها تعامل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع مشکل justify وردپرس

 

وب سرور چگونه کار می کند؟

کاربر نهایی درخواست را از طریق یک مرورگر وب نصب شده در یک وب سرور پردازش می کند. ارتباط بین وب سرور یا مرورگر و کاربر نهایی با استفاده از پروتکل انتقال HyperText (HTTP) انجام می شود. نقش اصلی یک وب سرور ذخیره، پردازش و ارائه اطلاعات درخواست شده یا صفحات وب به کاربران نهایی می باشد.

زمانی که یک کاربر واردیک  آدرس وب سایت شما می شود یا با استفاده از سرچ یک کلمه کلیدی در مرورگر وارد یک صفحه از سایت شما می شود، در ابتدا درخواست ایجاد و سپس برای پردازش داده ها به وب سرور ارسال می شود. نقش مرورگرهای وب مانند فایرفاکس، کروم و… پیدا کردن وب سروری است که داده های وب سایت شما در آن قرار دار. هنگامی که مرورگر سرور شما را پیدا کرد، درخواست را می خواند و اطلاعات را پردازش می کند.

به صورت خاص، هنگامی که یک مرورگر از صفحه ای از سرور وب درخواست می کند، این روند یک سری مراحل را دنبال می کند. ابتدا یک شخص آدرسی را در نوار آدرس مرورگر وب سرچ می کند. سپس مرورگر وب آدرس IP نام دامنه را بدست می آورد.

حال این مرورگر را به یک وب سرور می رساند. سپس مرورگر با درخواست HTTP پرونده خاص را از سرور وب درخواست می کند. بعد از آن وب سرور پاسخ خواهد داد و دوباره به صفحه درخواست شده از HTTP ، مرورگر را ارسال می کند. اگر صفحه درخواست شده وجود نداشته باشد یا اگر چیزی اشتباه پیش بیاید، وب سرور با یک پیام خطا پاسخ می دهد. در نهایت مرورگر قادر به نمایش صفحه وب خواهد بود.

وب سرورها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

وب سرورها در درجه اول برای پردازش و مدیریت درخواست ها و پاسخ های HTTP/HTTPS از سیستم مشتری استفاده می شوند. یک وب سرور همچنین می تواند چندین کار دیگری نیز انجام دهد که برخی از انها عبارت هستند از:

 • ذخیره و محافظت از داده های وب سایت: یک وب سرور می تواند داده های مهم وب سایت را از کاربران غیرمجاز ذخیره و محافظت کند.
 • پهنای باند کنترل برای تنظیم ترافیک شبکه: یک وب سرور می تواند به از بین بردن خرابی ناشی از ترافیک وب بالا کمک کند. میزبان های وب نیز می توانند پهنای باند را برای مدیریت نرخ انتقال داده از طریق اینترنت و به حداقل رساندن ترافیک اضافی شبکه تنظیم نمایند
 • برنامه نویسی وب سمت سرور: ویژگی اسکریپت وب سمت سرور کاربران را قادر می سازد با استفاده از زبانهای اسکریپت مانند روبی، پایتون و PHP صفحات وب پویا را ایجاد کنند.
 • میزبان مجازی: از سرورهای وب همچنین می توان به عنوان سرورهای مجازی برای اجرای چندین برنامه، وب سایت ها، داده ها و سایر خدمات استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: هاست چیست؟ انواع هاست کدامند؟

چرا از باید از وب سرور استفاده کنیم؟

وب سرورها می توانند چندین کار مختلف مانند: مانند ارسال و دریافت ایمیل، ذخیره برنامه های وب و … را انجام دهند. با این حال ، استفاده اصلی از یک وب سرور میزبانی وب سایت ها است و آنها را برای کاربران در سراسر جهان کاربردی و تعاملی می کند. برای ساخت و طراحی یک وب سایت شما نیاز به دسترسی به یک وب سرور خواهید داشت. ساده ترین راه برای تحقق این امر با خرید میزبانی وب و نام دامنه از ارائه دهنده میزبان می باشد.

ویژگی های وب سرور

تا اینجای مطلب شما را با تعریف وب سرور چیست آشنا کردیم. حال در ادامه قصد داریم به ویژگی های وب سرورها بپردازیم.

 • پرونده ورود به سیستم: پرونده های ورود به سیستم هرگونه رویداد یا فعالیت هایی را انجام می دهند که یک وب سرور انجام می دهد. مانند: درخواست ها، امنیت و گزارش های خطا و…
 • احراز هویت: بسیاری از وب سرورها قبل از اجازه دسترسی جزئی یا کامل به منابع وب سایت، این ویژگی را ارائه می دهند. این اغلب شامل درخواست کاربران وب برای ارائه نام کاربری و رمز عبور می باشد.
 • محدودیت پهنای باند: پهنای باند یک وب سرور میزان داده هایی است که می تواند در هر زمان معین منتقل یا پردازش کند. محدود کننده پهنای باند سرعت پاسخ ها را کنترل می کند تا اطمینان حاصل شود که یک شبکه می تواند پرونده ها را به طور هموار تحویل دهد.
 • فضای ذخیره سازی: این به میزان فضای دیسک موجود برای ذخیره پرونده ها اشاره دارد. میزان فضای ذخیره سازی به صورت مستقیم بر توانایی سرور در میزبانی و مدیریت صفحات وب و برنامه های وب تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین نرم افزار های ایمیل مارکتینگ | برترین سرویس بازاریابی ایمیلی در ایران کدام است؟

معرفی انواع وب سرور

 • وب سرور آپاچی: یک سرور وب رایگان و منبع باز برای بسیاری از سیستم عامل ها از جمله ویندوز، لینوکس ومکاستفاده می شود. آپاچییکی از محبوب ترین گزینه ها در بین صاحبان وب سایت، توسعه دهندگان و ارائه دهندگان میزبان است که بیش از 31 درصد از کل بازار را تشکیل داده است.
 • وب سرور nginx: این نرم افزار منبع باز در ابتدا فقط برای سرویس HTTP Web طراحی شده است، اکنون به عنوان یک پروکسی معکوس، متعادل کننده بار HTTP و پروکسی ایمیل نیز خدمت می کند. این وب سروربه دلیل سرعت و توانایی رسیدگی به چندین اتصالات شناخته شده است و آن را برای وب سایت های پر ترافیک مناسب می کند.
 • وب سرور خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت (IIS): این یک نرم افزار بسته وب سرور است که توسط مایکروسافت ساخته شده وبه صورت گسترده در سیستم عامل های ویندوز استفاده می شود.
 • وب سرور Lighttpd: این یک نرم افزار وب سرور رایگان و منبع باز که به دلیل پردازش سریع داده های خود با قدرت CPU کمتر شناخته شده است.همچنین به دلیل حافظه کم خود محبوب است و به سرور این امکان را می دهد تا ضمن حفظ پاسخگویی و عملکرد، درخواست های بیشتری را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین قالب فروشگاهی رایگان

 

معرفی برترین وب سرور برای سایت ویندوز و لینوکس

در ادامه مطلب لیستی از بهترین وب سرورها برای سایت را به شما عزیزان معرفی می کنیم. امیدوارم تا انتهای این آموزش مارو همراهی کنید.

1- وب سرور Apache

آپاچی دومین نرم افزار محبوب وب سرور است که توسط 31.5 درصد از کل وب سایت های شناخته شده استفاده می شود. این یک پروژه منبع باز است که از پروتکل HTTP استفاده کرده و در سراسر سیستم ها از جمله ویندوز و لینوکس فعالیت می کند. یکی از بهترین ویژگی های آپاچی، قابلیت تنظیم بسیار بالای آن می باشد. این نرم افزار سرور از چندین ماژول تشکیل شده که می توانید برای پردازش درخواست های مختلف تنظیم کنید. علاوه بر این ، آپاچی از زبان های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند و یک جامعه فعال از توسعه دهندگان دارد. همچنین از PHP پشتیبانی کرده که آن را به یک سرور وب محبوب برای کاربران وردپرس تبدیل می کند.

2- وب سرور Tomcat

Tomcat یکی از بهترین گزینه های نرم افزار وب سرور برای برنامه های جاوا می باشد و از چندین مشخصات جاوا در یک محیط منبع باز استفاده می کند که برای سرعت و عملکرد بهینه شده است. این می تواند یک انتخاب عالی برای محتوای پویا مانند انیمیشن ها و وب سایت های تعاملی نیز باشد. علاوه بر این ،Tomcat  از همان شرکت آپاچی توسعه داده شده است. به این ترتیب، این دو گزینه نرم افزاری سرور برای همکاری با یکدیگر طراحی شده اند.

بیشتر بخوانید: بهترین نرم افزارهای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت | 8 برنامه کمپرسور ویدیو

3- وب سرور NGINX

اگر به دنبال بهترین نرم افزار وب سرور هستید، وب سرور NGINX می تواند یک گزینه عالی و جدید باشد که اخیراً از آپاچی پیشی گرفته است و در حال حاضر بیش از 33 درصد از وب سایت های شناخته شده از آن استفاده می کنند. علاوه بر این، این وب سرور با لینوکس و ویندوز سازگای کامل دارد. وب سرور Nginx شاید مشهورترین ویژگی ها با کارایی بالا را ارائه دهد. از آنجا که نرم افزار وب سرور برای رسیدگی به چندین اتصالات به طور همزمان طراحی شده است، برای سایت های پر ترافیک و محیط های خواستار ایده آل است.

4- وب سرور LiteSpeed

Litespeed جزء بهترین وب سرور برای سایت شناخته می شود که با حداقل استفاده از منابع سرور شما، عملکرد و مقیاس پذیری برتر را فراهم می کند. علاوه بر آن قابلیت محافظت در برابر حملات توزیع خدمات (DDOS) را ارائه می دهد. همچنین می تواند PHP را سریعتر از بسیاری از گزینه های دیگر نرم افزار سرور از جمله آپاچی ارائه دهد. بنابراین ، اگر سایت شما ترافیک زیادی را دریافت کند یا منابع زیادی را مصرف کند، می تواند یک انتخاب عالی باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه نصب قالب وردپرس روی لوکال هاست xampp

5- وب سرور Caddy

Caddy یک سرور وب کاربر پسند و ایمن است. این نرم افزار به طور پیش فرض از اتصالات HTTPS استفاده می کند. بنابراین ، می تواند یک انتخاب عالی برای رمزگذاری داده های وب سایت شما و محافظت از آن در برابر رهگیری های مخرب باشد. علاوه بر آن، این وب سرور با هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز سازگار کامل دارد. اگر شما به دنبال گزینه ای هستید تا بتواند چندین وب سایت در یک سرور مدیریت کند، این وب سرور میتواند یک انتخاب عالی برای شما باشد که همراه با یک رابط کاربری بسیار ساده ارائه می شود.

 

6- وب سرور Lighttpd

LightTPD یکی از بهترین گزینه های نرم افزار وب سرور برای محیط های کم منبع است که از حداقل حافظه استفاده می کند و شامل بهینه سازی سرعت برای فشار از سرور فیزیکی می باشد. علاوه بر آن، این وب سرور می تواند به صورت جداگانه محتوای پویا و استاتیک را برای بهینه سازی عملکرد در سایت های پایگاه داده خدمت کند. علاوه بر این ، این نرم افزار برای اجرای در لینوکس طراحی شده که می توانید از آن در ویندوز نیز به خوبی استفاده کنید.

 

سوالات متداول

وب سرور چیست؟

یک وب سرور از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. سخت افزار یک رایانه فیزیکی یا سری دستگاه های بهم پیوسته است که این رایانه داده های مؤلفه وب سایت مانند اسناد HTML ، پرونده های جاوااسکریپت، برگه های سبک CSS و تصاویر را ذخیره می کند. از طرفی؛ نرم افزار یک سرور وب نحوه دریافت سرور و ارائه اطلاعات از طریق اینترنت را کنترل می کند. در واقع این نرم افزار داده های سایت شما را به محتوای قابل خواندن برای بازدید کنندگان خود تبدیل می کند.

کدام وب سرور برای میزبانی سایت ما بهتر است؟

وب سرورهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد که برخی از بهترین آنها عبارت است از: وب سرور Apache، وب سرور NGINX و…

بیشتر بخوانید: آموزش جامع کاهش درخواست های HTTP برای بهبود بارگذاری سایت در وردپرس

جمع بندی: web server چیست + بهترین web server برای سایت

نرم افزار وب سرور می تواند بر عملکرد کلی و بارگذاری وب سایت شما تأثیر گذار باشد. به همین دلیل است که انتخاب بهترین وب سرور برای نیازهای شما می تواند برای موفقیت سایت شما ضروری باشد. به همین منظور ما در این مطلب شما را با تعریف وب سرور چیست ، انواع وب سرور و بهترین وب سرورها آشنا کردیم. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: techtarget