You are currently viewing وام ارزان قیمت فوری 200 و 300 میلیونی برای این افراد / از غافلگیری دولت جا نمانید

وام ارزان قیمت فوری 200 و 300 میلیونی برای این افراد / از غافلگیری دولت جا نمانید


اکنون با نزدیک شدن به فصل جابجایی و حرکت در بازار اجاره خانه کم کم هوا گرمتر می شود و تعداد آگهی های اجاره مسکن در میان مشاوران املاک افزایش یافته از بهمن ماه سال گذشته که ودیعه مسکن در تهران به 200 میلیون تومان رسید، بسیاری از مستاجران برای گرفتن پشت صف بانک ایستاده اند. اما همین افزایش 50 میلیون تومانی تسهیلات در چند ماه اخیر بر بازار اجاره تاثیر گذاشته است.

بررسی های میدانی نیز نشان می دهد که بسیاری از مستاجران هنوز نتوانسته اند از این فرصت برخوردار شوند و به گفته بسیاری از متقاضیان، بانک ها موانع زیادی را برای پرداخت این خدمات از جمله کمبود اعتبار، عدم اعلام مسکن، تایید سپرده و … کمبود بودجه باعث شده است که بسیاری از مستاجران به دنبال راه های دیگری برای تامین مسکن استیجاری باشند، بنابراین برخی از مستاجران به دلیل افزایش اجاره بها و نداشتن قانعیت به محله های پایین تر یا حومه شهر نقل مکان کرده اند. مالک

بر اساس این گزارش، در این خصوص فاطمی یکی از مستاجران ساکن در یک واحد 70 متری در منطقه هاشمی تهران گفت: سال گذشته 300 میلیون تومان ودیعه و ماهانه 12 میلیون تومان اجاره بها پرداخت کردیم. اما از اسفند سال گذشته مالک زمزمه می کرد که اجاره بها را افزایش داده و اکنون به دلیل عدم موافقت با تسهیلات ودیعه مسکن و همچنین عدم پرداخت دستمزد مجبور به نقل مکان به مناطق پایین تر هستیم.

این در حالی است که بر اساس آخرین آمار، سید احمد خادمیان، مدیرکل دفتر نظارت بر طرح های مسکن وزارت راه و شهرسازی میزان تسهیلات سپرده مسکن توسط بانک ها را اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از یک میلیون و 600 هزار فقره تسهیلات سپرده مسکن پرداخت شده است. ثبت شده در سامانه tem.mrud.ir. از متقاضیان ثبت نام شده یک میلیون و 416 هزار و 452 نفر واجد شرایط اولیه هستند و 991 هزار و 658 متقاضی برای دریافت تسهیلات سپرده به بانک ها معرفی شده اند.

مدیرکل نظارت بر پروژه های مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: طبق آمار وجوه پرداختی بانک ها به متقاضیان وام بالغ بر 438 هزار و 558 فقره بوده که با توجه به فصل واگذاری پیش بینی می کنیم این مبلغ به متقاضیان وام پرداخت شود. افزایش و تعداد افراد بیشتری می توانند از این فرصت برای تامین مسکن مناسب برای خود و خانواده خود استفاده کنند. بر اساس این بخشنامه بانک ها باید شرایط بازپرداخت وام ها و سپرده ها را تسریع کنند.

وی تصریح کرد: اخیرا گزارش هایی به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده مبنی بر اینکه برخی از شعب برای دریافت تسهیلات تسهیلات از متقاضیان درخواست اسناد واریزی می کنند و حتی پس از احراز عدم احراز شرایط متقاضی، مجددا درخواست استعلام می کنند. راه و شهرسازی. کلیه شعب بانک ها طبق بخشنامه عمل کنند و خارج از بخشنامه از متقاضیان درخواست مدارک و استعلام نکنند.

دولت در حال حاضر درصدد کنترل بازار اجاره مسکن است و اقدامات لازم برای کنترل و ساماندهی بازار اجاره مسکن را در دستور کار قرار داده است.

در همین راستا ابوالفضل نوروزی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها از طرح های مجلس است که توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است، گفت: کمیسیون عمران مجلس با همکاری وزارت راه و شهرسازی گفت: این طرح چندین بار در مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و از آن شورا برای انجام برخی اصلاحات به مجلس بازگشت و اخیرا ارسال شد. به شورای نگهبان اکنون زمین و خانه در بازار اجاره وجود دارد، این امر بخش اجاره را اصلاح و تسهیل می کند.

نوروزی به تشریح برخی از ویژگی های این لایحه پرداخت و افزود: این لایحه با هدف تقویت بازار اجاره با اعطای مشوق به مالکان، استفاده از ظرفیت شهرداری ها برای شناسایی خانه های خالی و هزینه این قسمت از مالیات برای احیای بافت های فرسوده شهری در نظر گرفته شده است. سازه و ساخت مسکن ارزان قیمت برای افراد بدات بر الزام کلیه دستگاه های اجرایی به ارائه رایگان اطلاعات لازم در سامانه ملی املاک و مسکن و ارائه ضمانت های اجرایی برای عدم درج اطلاعات در سامانه و خود تاکید دارد. -اعلام. در سامانه ملی ساخت و ساز املاک و مسکن.

به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، تقویت سامانه ملی املاک و مسکن برای شناسایی خانه های خالی، تکمیل سامانه ملی املاک و مسکن و ورود معاملات به ثبت املاک. معاملات در کشور سامانه و ضمانت اجرایی برای ثبت قراردادها و صدور حکم برای طلبکار این احکام از جمله مواردی است که در این لایحه مورد توجه جدی قرار گرفته است. بر اساس مفاد این طرح، تمامی قراردادها اعم از اجاره، خرید و فروش باید در سامانه ثبت شود و با اخذ کد رهگیری می توان به ارزیابی آنچه در بازار مسکن می گذرد، پرداخت.

وی افزود: با تصویب و ابلاغ این طرح در استان هایی که تورم عمومی سالانه بیش از 30 درصد است، شورای عالی مسکن موظف است سقف حداکثر افزایش اجاره بها و وام را 50 تا 100 درصد عمومی تعیین کند. تورم سالانه .

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن تصریح کرد: حمایت از مستاجران با پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن و افزایش آن در سال جدید با توجه به تورم و همچنین نظارت بر پرداخت تسهیلات توسط بانک های کارگر از دیگر بخش های این طرح است.

نوروزی تسهیل در فرآیند خرید و فروش و کاهش هزینه های مبادله ای در بازار مسکن را از دیگر ویژگی های این طرح برشمرد و گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از ورود به سامانه، امکان دسترسی آنلاین به استعلام ثبتی و ثبتی را فراهم کند. بر اساس این قانون کلیه اسناد رسمی از طریق مرکز تبادل اطلاعات املاک و سامانه املاک و مستغلات وزارت راه و شهرسازی به صورت الکترونیکی و شبانه روزی ارائه شود. اخذ مالیات از اراضی بلااستفاده و نحوه هزینه نمودن آن از دیگر موارد مورد تاکید این طرح است. همچنین برای کاهش التهاب مسکن و جلوگیری از معاملات سوداگرانه واحدهای در حال ساخت تا زمان تحویل واحد یا نصب کنتور و گواهی پایان کار، انتقال واحدها به نهضت ملی مسکن به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و ممنوع است. دادگاه ها و ادارات پذیرفته نمی شوند.

بر اساس این گزارش، در همین راستا داود بیگی نژاد، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران، طرح افزایش وام و سپرده مسکن را نباید مشکل مسکن مردم را ایجاد کند و گفت: با توجه به این موضوع، این طرح افزایش یافته است. دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که افزایش وام مسکن نسبت به برنامه های قبلی گره ای از مشکلات مسکن باشد. پرداخت وام معمولاً متناسب با هزینه خانه نیست و علاوه بر اینکه این وام ها امکان خانه نشینی را برای افراد فراهم می کند، پرداخت آنها نیز از توان افرادی که خانه ندارند خارج است.

بیگی نژاد همچنین از طرح جدید وام مشاع خبر داد و گفت: طرح جدید به نام وام مشاع، طرحی غیرمنطقی، غیرکارشناسی، غیرقابل اجرا است و مانند سایر وام های مصوب پرداخت نشده، بازار مسکن را با بحران مواجه می کند. بسیاری از وام های موجود قابل تحقق نیست و در صورت تحقق نیز با مشکلات زیادی همراه است. اکنون طرح ارائه شده از سوی بانک ها راه حلی نیست. اما این مشکل در بازار فعلی خواهد بود. مسکن در شرایط رکود تورمی قرار دارد و همین مشکل به تنهایی باعث شده تا تعداد متقاضیان این بازار متناسب با بودجه و درآمد خود خرید نکنند.

بیگی نژاد یادآور شد: دولت می تواند با راه اندازی نهضت ملی مسکن و بازنگری در واحدهای مسکونی آن گام بلندی در جهت تقویت و بهبود وضعیت بازار مسکن در کشور بردارد که هم اکنون در حال انجام است.

لازم به ذکر است که شاخص اجاره بهای واحد مسکونی در فروردین ماه امسال نسبت به ماه قبل 1.65 درصد افزایش داشته که کمترین مقدار از ابتدای سال 1401 تاکنون بوده است. 8 سال گذشته

بازار اجاره مسکن در کشور ما به وضعیت عرضه مسکن بستگی دارد. با توجه به کاهش تولید مسکن در 8 سال گذشته، دولت با تقاضای بی سابقه و انباشته برای ساماندهی بازار مسکن مواجه بوده است، اما در دو سال گذشته با کلید خوردن طرح نهضت ملی مسکن، ساخت و ساز بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی آغاز شده و حدود 500000 واحد مسکونی تحویل داده شده است.

منبع: نامه مکتوب