You are currently viewing هوش مصنوعی Music LM چیست و چه کاربردی دارد؟

هوش مصنوعی Music LM چیست و چه کاربردی دارد؟


اخیراً محققان گوگل یک ابزار هوش مصنوعی جدید با نام Music LM را ساخته اند که قادر است یک موسیقی با کیفیت بالا را از توضیحات متنی مانند “یک ملودی آرام بخش ویولن با پشتوانه ریف گیتار تحریف شده” تولید کند. این سیستم فرآیند تولید موسیقی شرطی را به عنوان یک کار مدل‌سازی سلسله مراتبی ارائه و موسیقی را با فرکانس 24 کیلوهرتز تولید می ‌کند که طی چند دقیقه ثابت می ‌ماند. در واقع این ابزار قادر است تا با استفاده از متن، یک موسیقی بسازد که قطعاً از شنیدن آن لذت خواهید برد. با معرفی هوش مصنوعی MusicLM همراه باشید.

معرفی هوش مصنوعی MusicLM

تیمی از محققان در گوگل مقاله ای را منتشر کردند که جزئیات یک مدل زبان جدید (LM) به نام MusicLM را در 26 ژانویه منتشر کردند. مدل دوم یک ابزار هوش مصنوعی (AI) است که بر روی حجم عظیمی از داده های متنی و صوتی آموزش داده شده است. این سیستم این امکان را فراهم می کند تا موتوری بسازید که بتواند قطعات موسیقی 30 ثانیه ای را بر اساس ورودی نوشتاری تولید نماید. این پروژه هنوز به صورت عمومی منتشر نشده، اما نشان می دهد که هوش مصنوعی در آینده نزدیک می تواند به نوازندگان و خوانندگان در تولید آهنگ های صوتی کمک کند.

آشنایی با کاربرد هوش مصنوعی Music LM

در ادامه آشنایی با هوش مصنوعی Music LM به بررسی موارد استفاده از آن می‌پردازیم. محققان گوگل هوش مصنوعی موسیقی ساز MusicLM را معرفی کرده اند، یک مدل هوش مصنوعی که می تواند موسیقی با کیفیت بالا را از متن تولید کند. بر اساس این مقاله تحقیقاتی، MusicLM بر روی مجموعه داده ای از 280000 ساعت موسیقی آموزش دیده تا بتواند موزیک های حرفه ای را ایجاد کند. محققان همچنین ادعا می کنند که مدل آنها از نظر کیفیت صدا و رعایت توضیحات متن از سیستم های قبلی بهتر است و هیچ فرقی با موسیقی هایی که توسط هنرمندان خوانده می شود، ندارد. این سیستم همچنین می ‌تواند مجموعه‌ای از توصیف‌های متوالی نوشته شده را به یک داستان موسیقی یا روایتی که بر اساس ملودی‌های موجود، سوت زده، زمزمه، خوانده یا نواخته شده باشد، تبدیل کند.

موارد استفاده هوش مصنوعی Music LM به این صورت است که این مدل با گرفتن قطعه های صوتی و نقشه برداری از آنها در پایگاه داده ای از کلمات که صداهای موسیقی را توصیف می کند، کار می کند. سپس ورودی متن یا حتی ورودی صوتی کاربر را گرفته و موسیقی حاصل را ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل نمایش حروف ژاپنی در عنوان سایت 

سوالات متداول

آیا استفاده از هوش مصنوعی Music LM رایگان است؟

در حل حاضر گوگل این سیستم را منتشر نکرده و انتظار نمی رود که به این زودی هوش مصنوعی Music LMمنتشر شود.

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی است می باشد. این ربات از تکنیک‌های یادگیری عمیق برای تولید پاسخ‌های انسان‌مانند به ورودی‌های متنی به روش مکالمه استفاده می‌ کند.

جمع بندی

هوش مصنوعی Music LM یک سیستم جدید از طرف گوگل است که هنوز به صورت کامل ارائه نشده اما این قابلیت را دارد که یک موسیقی با کیفیت بالا را از توضیحات متنی تولید کند. همچنین این سیستم این توانایی را دارد که صدای انسان را شبیه سازی کند، بنابراین می توان از آن برای عیب جویی صدا نیز استفاده کرد. ما در این مطلب شما را با هوش مصنوعی Music LM آشنا کردیم. امیدوارم از این آموزش رضایت داشته باشید.

منبع:infoq