You are currently viewing هاستینگ اختصاصی چیست؟ – Server.ir

هاستینگ اختصاصی چیست؟ – Server.ir


هاستینگ اختصاصی چیست؟! این سوال یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که دائما پرسیده می‌شود. هاستینگ اختصاصی (Dedicated Hosting) به هاستی گفته می‌شود که در آن یک سرور کاملاً اختصاصی برای یک کسب‌وکار اجاره داده می‌شود. در واقع در هاستینگ اختصاصی، تمام منابع سرور به صورت کاملاً اختصاصی در اختیار کسب‌وکار شما قرار می‌گیرند و هیچ شخصی اجازه استفاده از آن‌ها را ندارد.

در صورت تمایل و علاقمندی می‌توانید مقاله هاست اشتراکی را نیز مطالعه فرمایید.

 

به عنوان مثال در این نوع هاستینگ؛ شما می‌توانید تمام فضای دیسک، پهنای باند، پردازشگر و حافظه را به طور کامل برای خودتان داشته باشید و بدون هیچگونه تقسیم‌بندی از آن‌ها استفاده کنید. این مورد به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های پیچیده‌تر را با سرعت و کارایی بیشتری اجرا کنید.

معرفی هاستینگ اختصاصی

همانطور که پیشتر در مورد هاستینگ اختصاصی به آن اشاره کردیم؛ در این نوع هاستینگ، تمامی منابع در اختیار یک سایت قرار می‌گیرند و همین امر باعث می‌شود که عملکرد سایت به میزان بسیار زیادی بهبود پیدا کند.

بهتر است بدانید این نوع هاستینگ هزینه بالاتری در مقایسه با هاست‌های اشتراکی دارد. در نتیجه سایت‌هایی که می‌خواهند برای خرید هاستینگ اختصاصی اقدام کنند، باید مطمئن باشند که این هاست دقیقا برای آن‌هاست و به بهبود عملکرد سایتشان کمک می‌کند.

مزایای هاستینگ اختصاصی

هاستینگ اختصاصی مزایای زیادی دارد و برای کسب و کارهایی مفید است که به دنبال بهینه سازی عملکرد سایت و حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران خود هستند. در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات مفید و مناسبی را در رابطه با هاستینگ اختصاصی و مزایای آن در اختیار شما قرار دهیم.

قابلیت اختصاصی

اولین مسئله‌ای که در رابطه با هاستینگ اختصاصی و مزایای آن باید مورد توجه قرار دهید، قابلیت اختصاصی بودن آن است.

در واقع در هاستینگ اختصاصی، تمام منابع سرور متعلق به شماست و هیچ کس دیگری از آن‌ها استفاده نمی‌کند. این مورد به شما این امکان را می‌دهد تا سرور را به طور کامل با توجه به نیازهای خود خصوصی‌سازی کنید و هر چیزی را که نیاز دارید، برای اجرای برنامه‌های کاربردی خاص خودتان تنظیم کنید. همین امر باعث می‌شود که سایت و برند شما به یک سایت ویژه و پرطرفدار تبدیل شود و این امر برای کسانی که به دنبال برندسازی هستند اهمیت بیشتری دارد.

امنیت بالا

یکی از مهم‌ترین مواردی که در پاسخ به سوال هاستینگ اختصاصی چیست و چه مزایایی دارد باید به آن توجه داشته باشید امنیت بالای هاسیتنگ است و این چیزی است که هرگز نمی‌توان آن را نادیده گرفت. امنیت باعث می‌شود که اعتبار شما در میان کاربرانتان بالا رود و در نتیجه می‌توانید به رشد قابل توجهی برسید. در هاستینگ اختصاصی، به دلیل عدم اشتراک منابع با دیگر کاربران، احتمال دسترسی غیرمجاز به اطلاعات کاربران شما کاهش می‌یابد. همچنین، با انتخاب یک سرور اختصاصی با قابلیت امنیت پیشرفته، مانند پشتیبانی از SSL و فایروال، می‌توانید سایت خود را در مقابل حملات امنیتی محافظت کنید. در نتیجه، شما با خریداری این هاستینگ به کاربران خود و حقوق آنها احترام می‌گذارید و در نتیجه آنها می‌توانند با اطمینان کامل وارد سایت شما شوند و حس خوبی داشته باشند.

 عملکرد بهتر

مسئله مهم دیگری که در زما پاسخگویی به سوال هاستینگ اختصاصی چیست و چه مزایایی دارد باید مطرح گردد عملکرد بهتر سایت است. این فاکتور از جمله فاکتورهای بسیار مهم برای رشد سایت و برقراری تعامل قوی با کاربران است.  با توجه به این موضوع که در هاستینگ اختصاصی تمامی منابع سرور در اختیار شما قرار دارد می‌توانید بهترین عملکرد را از سایت خود بگیرید. همچنین، شما می‌توانید تنظیمات را برای بهینه‌سازی سایت انجام دهید و با پشتیبانی از تکنولوژی‌های جدید سرعت بارگیری سایت خود را افزایش دهید. امروزه، کاربران به سرعت سایت اهمیت زیادی می‌دهند و آن را فاکتور بسیار مهمی در رشد سایت و افزایش رضایت کاربران می‌دانند. بنابراین، اگر این شرایط برای شما وجود دارد که هاستینگ اختصاصی داشته باشید هرگز نباید در این مورد تعلل کنید.

پشتیبانی قوی

مسئله بسیار مهم دیگری که در پاسخ به سوال هاستینگ اختصاصی چیست و چه مزایایی دارد باید به آن توجه کنیم پشتیبانی قوی است. هر چقدر پشتیبانی یک هاستینگ قوی‌تر باشد، به همان اندازه شما بهتر می‌توانید خدمات سایت خود را کنترل و مدیریت نمایید. در هاستینگ اختصاصی، معمولاً تیم پشتیبانی به صورت 24/7 در دسترس هستند و به شما کمک می‌کنند تا مشکلات سرور خود را به سرعت حل کنید. این مسئله می‌تواند سایت شما را به یک برند ویژه در مقابل مشتریانتان تبدیل نماید.

 مقیاس‌پذیری

در  پایان بخش هاستینگ اختصاصی چیست و چه مزایایی دارد باید به مسئله مقیاس پذیری اشاره کنیم. با گذر زمان و رشد کسب و کار می‌توانید منابع سرور خود را افزایش دهید و به راحتی به نیازهای سایت خود پاسخ دهید. مقیاس پذیری یکی از مهمترین ویژگی‌های هاستینگ اختصاصی است که باعث می‌شود هاستینگ خصوصی‌سازی شود و در نتیجه می‌توانید به راحتی آن را با توجه به نیازهای خود تنظیم نمایید.

معایب هاستینگ اختصاصی

پیشتر توضیحات متعددی را برای هاستینگ اختصاصی و مزایای آن ارائه کردیم و در اختیار شما قرار دادیم. اما باید بدانید هاستینگ اختصاصی مانند تمامی هاستینگ‌های دیگر دارای معایبی است که باید قبل از خرید این هاستینگ با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

برخی از معایب هاستینگ اختصاصی به شرح زیر هستند:

شاید بتوان گفت یکی از بزرگترین مشکلاتی که در هاستینگ‌های اختصاصی وجود دارد، هزینه بالاست. بودجه و هزینه از جمله مواردی هستند که هرگز نمی‌توان به سادگی از کنار آن‌ها گذشت و تمامی کسب‌وکارها باید به آن توجه داشته باشند. بهتر است بدانید هزینه‌های هاست اختصاصی نسبت به روش‌های دیگر هاستینگ بسیار بالاست. این موضوع برای کسب و کارهایی که بودجه محدودی دارند، مشکل ساز خواهد بود.

  • نصب و پیکربندی

مسئله دیگری که در رابطه با هاستینگ اختصاصی باید به آن بپردازیم، نصب و پیکربندی است. در هاستینگ اختصاصی، شما مسئول نصب و پیکربندی سرور خود هستید. این موضوع برای کسب‌وکارهایی که تجربه کافی در این زمینه ندارند، مشکل ساز خواهد بود. زیرا آن‌ها مجبور خواهند شد که شخصی را برای اینکار استخدام کنند و همین امر هزینه‌ای را به آن‌ها می‌افزاید. بنابراین، کسب‌وکارهایی که می‌خواهند هاستینگ اختصاصی انتخاب کنند، باید به این مسئله توجه داشته باشند.

  • نگهداری هاستینگ اختصاصی

در هاستینگ اختصاصی، شما مسئول نگهداری از سرور خود هستید و باید به طور دوره‌ای بررسی و تعمیرات لازم را انجام دهید. این کار نیاز به تجربه فنی و زمان بسیاری دارد. در صورتی که کسب‌وکارها نتوانند این کار را انجام دهند، باید شخصی را برای رسیدگی به سرور استخدام نمایند. در نتیجه، این مورد می‌تواند هزینه‌های مالی زیادی را به کسب‌وکار وارد کند و برای برخی از کسب‌وکارها چالش‌های زیادی به وجود آورد.

ممکن است در هاستینگ اختصاصی، مسائل فنی به شدت پیچیده باشند و نیاز به دانش و تجربه زیادی داشته باشند. بنابراین، کسب‌وکارهایی که هاستینگ اختصاصی دارند، نیازمند یک تیم پشتیبانی فنی قوی هستند که در صورت بروز مشکلات به آن‌ها کمک کنند مشکل هاستینگ خود را رفع نمایند.

  • مقیاس‌پذیری محدود

شاید یکی از مهم‌ترین مواردی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم، مقایس‌پذیری محدود هاستینگ اختصاصی است. اگر برای شما این سوال پیش آمده است که منظور از مقیاس‌پذیری محدود چیست؟ باید بگوییم در هاستینگ اختصاصی، معمولاً مقیاس‌پذیری محدود است و افزایش منابع سرور ممکن است باعث افزایش هزینه شود.

هاستینگ اختصاصی برای کدام کسب‌وکارها مناسب است؟

اکنون دقیقا شناخت کاملی به سوال هاستینگ اختصاصی چیست پیدا کرده‌اید. اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که هاستینگ اختصاصی برای کدام کسب‌وکارها مناسب است. بهتر است بدانید کسب و کارهایی که به دنبال بهینه سازی عملکرد سایت خود هستند و یا به حفظ امنیت و حریم شخصی و داشتن کنترل کامل بر سرور خود هستند اهمیت بسیار زیادی می‌دهند، بهتر است از این نوع هاستینگ استفاده نمایند.

همچنین، باید بدانید هاستینگ اختصاصی برای کسب‌وکارهای بزرگ با ترافیک سنگین که دارای برنامه‌های کاربردی خاص و پیشرفته هستند (مانند شرکت‌های بزرگ، سایت‌های تجاری، بانک‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات) می‌تواند بسیار مناسب باشد. علاوه بر این، اگر کسب‌وکار شما دارای اطلاعات حساس و محرمانه است، هاست اختصاصی می‌تواند گزینه مناسبی باشد، زیرا این نوع هاست، امکان دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شما را به شدت کاهش می‌دهد و امنیت را به میزان بسیار زیادی بالا می‌برد.

به طور کلی، در صورتی که می‌خواهید تسلط کاملی به منابع سرور خود داشته باشید، امنیت سرور را بالا ببرید و یا به دنبال بهبود عملکرد و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود هستید؛ هاست اختصاصی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با این وجود، باید به یاد داشته باشید که هزینه‌های هاست اختصاصی بسیار بالاست و برای کسب‌وکارهایی که بودجه محدودی دارند، استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

هاستینگ اختصاصی در کسب‌وکارهای کوچک

ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید آیا هاستینگ اختصاصی برای کسب‌وکارهای کوچک وجود دارد! پاسخ به این سوال مثبت است!  با این حال، همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم باید به این موضوع توجه داشته باشید که هاستینگ اختصاصی معمولاً هزینه بالایی دارد و برای کسب و کارهای کوچک که هنوز منابع مالی قوی ندارند گزینه مناسبی نیست.

با اینکه برخی از کسب‌وکارهای کوچک ممکن است به دنبال کنترل کامل بر سرور خود باشند، اما باید بدانند تمامی کارشناسان همچنان استفاده از هاستینگ‌های اشتراکی را پیشنهاد می‌دهند. هاستینگ‌های اشتراکی هزینه کمتری در مقایسه با هاستینگ‌های اختصاصی دارند. هاستینگ‌های اشتراکی به کسب‌وکارهای کوچک اجازه می‌دهند تا به صورت مشترک از منابع سرور استفاده کنند و هزینه‌های آن‌ها قابل مدیریت است.

با این وجود، مطالبی که در اینجا عرضه کردیم تنها برای افزایش آگاهی است و ما هرگز نمی‌گوییم که کدامیک بهتر است. در صورتی که کسب‌وکار شما به دنبال تسلط و کنترل کامل بر سرور خود و افزایش امنیت و عملکرد سایت خود است، می‌توانید هاست اختصاصی را مد نظر قرار دهید.

نکات مهم در خرید هاستینگ اختصاصی

خرید هاست اختصاصی یک تصمیم بزرگ است و در زمان خرید باید به موارد متعددی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

قبل از خرید هاست اختصاصی، باید نیازهای خود را به دقت بررسی کنید. در واقع باید به این مسئله توجه داشته باشید که کسب‌وکار شما چقدر به توان پردازشی، حافظه، فضای دیسک، پهنای باند و امکانات دیگر نیاز دارد.

برای خرید هاست اختصاصی، باید با شرکت‌هایی همکاری کنید که سرویس با کیفیت بالا و پشتیبانی فنی قوی ارائه می‌دهند. همچنین، باید مطمئن باشید که این شرکت‌ها دارای مجوز و صلاحیت‌های لازم هستند.

برای حفظ امنیت سرور خود، باید از شرکت هاستینگ با سیستم امنیتی قوی و به‌روزرسانی شده استفاده نمایید. همچنین، باید قبل از خرید سرویس هاست اختصاصی خود اطلاعاتی را درباره سیاست‌های امنیتی، نگهداری و پشتیبانی 24 ساعته از آن‌ها دریافت کنید.

هزینه‌های هاست اختصاصی ممکن است بسیار بالا باشد، بنابراین باید به دقت بررسی کنید که آیا بودجه لازم را برای خرید این نوع هاست دارید یا خیر.

  • قابلیت مقیاس‌پذیری

باید اطمینان حاصل کنید شرکت هاستینگی که قرار است به شما هاست بفروشد، قابلیت مقیاس‌پذیری سرور را داراست یا خیر. در نتیجه در صورت نیاز می‌توانید منابع خود را بالا ببرید.

به طور کلی، برای تهیه و خرید هاست اختصاصی، باید اطلاعت خود را بالا ببرید و به نیازهای خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین، باید هاست اختصاصی خود را از شرکتی با کیفیت و قابلیت اطمینان بالا تهیه نمایید.

ضمنا باید پیش از خرید، شرایط قرارداد و سیاست‌های شرکت هاستینگ را به دقت مطالعه کرده و مطمئن شوید که تمامی موارد را به خوبی متوجه شده‌اید تا پس از اخذ قرارداد، مشکل خاصی برای شما پیش نیاید و بتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد هاست اختصاصی، در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید هاست اختصاصی، به هاستی گفته می‌شود که در آن یک سرور کاملاً اختصاصی برای یک کسب‌وکار اجاره داده می‌شود. هزینه‌های این نوع هاستینگ کمی بالاست و معمولا خرید آن به کسب‌وکارهای پر ترافیک و کسب‌وکارهایی که دارای برنامه‌های خاص و ویژه هستند، پیشنهاد می‌شود. همچنین کسب‌وکارهایی که اطلاعات محرمانه دارند، بهتر است از هاستینگ اختصاصی استفاده کنند. اما باید بدانید هاست اشتراکی برای کسب‌وکارهای کوچک گزینه بهتری است.