You are currently viewing نکات مهم برای بهینه سازی URL سایت

نکات مهم برای بهینه سازی URL سایت


بارگذاری…

جستجوی ارگانیک سازگارترین و طولانی ‌مدت ‌ترین روش برای هدایت ترافیک به وب ‌سایت شما محسوب می شود. اگر می خواهید تعداد کاربران سایت خود را بالا ببرید، در اولین قدم باید عملکرد خوبی در SERPs (صفحات نتایج موتور جستجو) داشته باشید. در حالی که تکنیک های مختلفی برای بهبود عملکرد سایت وجود دارد، اما بهینه سازی آدرس سایت از جمله یکی از مهم ترین آنها محسوب می شود که بسیاری از وب مستران با آن آشنایی ندارند. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم آموزش بهینه سازی URL سایت را با استفاده از روش های مختلف در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

منظور از URL سایت چیست؟

URL مخفف Uniform Resource Locator است که همانطور که از نام آن پیداست به معنای آدرس وب سایت می باشد. به عبارت دیگر،URL ها مانند آدرس های خیابان در دنیای واقعی هستند، آنها به سمت یک “مکان” خاص اشاره می کنند. به عنوان مثال آدرس وب سایت ما “wpnovin.com” می باشد. بنابراین با تایپ کردن آدرس ما در نوار آدرس مرورگر، به صورت مستقیم به وب سایت ما هدایت می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین افزونه های کوتاه کننده لینک وردپرس

ساختار اساسی یک URL

اکثر آدرس هایی که با آنها برخورد می کنید نسبتا ساده هستند. با این حال، برخی از آنها کمی پیچیده تر به نظر می رسند. برای توضیح هر بخش از آدرس، در ادامه مثال هایی برای شما می آوریم.

به عنوان مثال به آدرس زیر توجه کنید:

این یک آدرس وب سایت است که با وارد کردن آن در نوارمرورگر به یک صفجه خاص هدایت داده می شوید. حال برای آشنایی بهتر با جزئیات این آدرس، در ادامه شما را با قسمت های مختلف آن آشنا می کنیم:

 • این بخش از URL طرح نامیده می شود.این طرح پروتکل را تعیین می کند. این یعنی وب سایت شما محافظت شده است.
 • Blog: این بخش زیر دامنه است.زیردامنه ها به شما کمک می کنند تا وب سایت خود را به بخش های قابل مدیریت تر تقسیم کنید.
 • Examplewebsite: این دامنه اصلی است.دامنه شما در اصل نام وب سایت شما محسوب می شود.
 • .com: این دامنه سطح بالا (TLD) نامیده می شود.شما می توانید از سایر دامنه ها از جمله ir، net و… استفاده کنید.
 • Topic: در اینجا، قالب یک زیرپوشه را نشان می دهد.زیرپوشه ها شبیه به زیر دامنه ها هستند زیرا به سازماندهی سایت شما کمک می کنند.

 

چگونگی بهینه سازی URL سایت

تا اینجای مطلب شما را با URL و بخش های مختلف آن آشنا کردیم. حال در ادامه مطلب قصد داریم طریقه بهینه سازی URL سایت را با استفاده از روش های مختلف به شما آموزش دهیم. همراه ما باشید.

 1. URL ها باید برای همه قابل خواندن باشد
 2. محتوای خود را سازماندهی کنید
 3. از حروف بزرگ استفاده نکنید
 4. از خط تیره برای جداسازی استفاده کنید
 5. URL های موبایل خود را به نقشه سایت اضافه کنید
 6. کلمه کلیدی مورد نظر خود را درج کنید
 7. URLهای ناامن را مسدود کنید
 8. یک فاویکون اضافه کنید
 9. از آدرس ساده استفاده کنید

در ادامه توضیحاتی در خصوص هریک از اینها در اختیار شما قرار می دهیم. امیدوارم تا انتهای این مطلب مارو همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش صدور فاکتور در ووکامرس به صورت گام به گام

1- URL ها باید برای همه قابل خواندن باشد | آموزش بهینه سازی URL سایت

هم خوانندگان و هم موتورهای جستجوگر باید بتوانند URL شما را به سادگی بخوانند. به عنوان خواننده، کلمات آدرس خود را بخوانید تا بدانید صفحه قرار است در مورد چه چیزی باشد. به همین دلیل است که نباید از URL های تولید شده به صورت پویا استفاده کنید و آنها را سفارشی کنید تا درک کاملی از محتوا و هدف خود داشته باشید.

 

2- محتوای خود را سازماندهی کنید | چگونگی بهینه سازی URL سایت

نحوه نگارش URL اطلاعاتی را در مورد اهمیت آن ارائه می دهد. در واقع، موتورهای جستجوگر صفحات وب در پوشه ریشه را به عنوان یک محتوای برتر در نظر می گیرند که باید نسبت به سایر موارد در اولویت قرار گیرند. به همین دلیل است که باید URL های خود را دسته بندی کنید تا به وضوح مشخص کنید و به موتورهای جستجو نشان دهید که کدام URL باید کمی در SERP ها تقویت شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش بهترین روش های بهینه سازی URL سایت | سئو آدرس صفحات سایت

3- از حروف بزرگ استفاده نکنید | طریقه بهینه سازی URL سایت

استفاده از حروف بزرگ در آدرس می تواند باعث گیج شدن خوانندگان و موتورهای جستجوگر شود. بنابراین بهتر است تنها از حروف کوچک استفاده کنید.

 

4- از خط تیره برای جداسازی استفاده کنید | نحوه بهینه سازی URL سایت

یکی دیگر از روش های بهینه سازی URL سایت استفاده از خط تیره جهت جداکردن حروف می باشد. در واقع، ربات‌های گوگل به گونه ای تنظیم شده اند که می توانند خط فاصله را درک کنند، اما قادر نیستند سایر خطوط را درک کنند. به همین دلیل بهتر است برای جداسازی حروف حتماً از خط تیره استفاده کنید.

 

5-URL های موبایل خود را به نقشه سایت اضافه کنید | کارهای لازم برای بهینه سازی URL سایت

این یک راه عالی برای اطلاع دادن به موتورهای جستجوگر است که کدام صفحات وب برای موبایل مناسب هستند و کدام یک نیستند.

بیشتر بخوانید: جستجوی معنایی یا Semantic Search چیست؟

6- کلمه کلیدی مورد نظر خود را درج کنید | آموزش بهینه سازی URL سایت

یکی دیگر از نکات کلیدی برای بهینه سازی URL سایت، استفاده از کلمات کلیدی در آدرس می باشد. سعی کنید کلمه کلیدی اصلی خود را در URL های خود قرار دهید. حتی اگر در بیشتر موارد نمی توان این کار را در صفحه اصلی خود انجام داد، روی ادغام کلمه کلیدی هدف خود در ارتباط با محصولات یا صفحات دسته بندی خود تمرکز کنید.

 

7- URLهای ناامن را مسدود کنید | چگونگی بهینه سازی URL سایت

نشانی‌های اینترنتی نامناسب می ‌توانند باعث جریمه شدن سایت شما توسط موتورهای جستجوگر شوند. به عنوان مثال، می توانید ویژگی هایی داشته باشید که فیلترهایی را در وب سایت خود ایجاد می کنند که URL های پویا و تکراری ایجاد می کنند. بنابراین می توانید آن URL های اضافی را با استفاده از robots.txt مسدود کنید.

 

8- یک فاویکون اضافه کنید | طریقه بهینه سازی URL سایت

فاویکون ها حتی اگر تاثیر مستقیمی بر سئوی رتبه بندی شما نداشته باشند، مزایای زیادی نیزبه همراه خواهند داشت. در واقع فاوآیکون یک نماد کوچک در کنار URL شما در مرورگر است که به شناخت بهتر برند وب سایت شما کمک می کند. همچنین دسترسی به وب سایت شما در نشانک ها نیز ساده تر می شود.

 

9- از آدرس ساده استفاده کنید | آموزش بهینه سازی URL سایت

همانطور که می دانید، گوگل ربات هایی دارد که آنها صفحات سایت شما را اسکن می کنند. بنابراین هر چقدر آدرس صفحات سایت شما ساده تر باشد، آنها راحت تر سایت شما را اسکن و در نهایت ایندکس می کنند.

 

سوالات متداول

Slug در url چیست؟

Slug بخشی از URL است که صفحه خاصی را در یک وب سایت به شکلی آسان برای خواندن شناسایی می کند. به عبارت دیگر، بخشی از URL است که محتوای صفحه را توضیح می دهد.

آیا url در سئوی سایت اهمیت دارد؟

بله. استفاده از آدرس مناسب و بهینه شده می تواند روی رتبه وب سایت شما تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: دو روش کاربردی برای حذف تاریخ از URL های وردپرس

جمع بندی: چگونگی بهینه سازی URL سایت

بهینه سازی URL سایت از جمله یکی از مهم ترین اقداماتی است که حتماً باید به آن توجه داشته باشید، زیرا به صورت مستقیم می تواند روی سئو و تعداد ترافیک سایت شما تاثیرگذار باشد. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم آموزش بهینه سازی URL سایت را با استفاده از روش های مختلف آشنا کردیم. امیدوارم این مطلب مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

منبع: wpengine