You are currently viewing نحوه ساخت چت بات سفارشی بدون کدنویسی

نحوه ساخت چت بات سفارشی بدون کدنویسی


آیا می خواهید بدون نیاز به یادگیری کدنویسی مدل GPT خود را ایجاد کنید؟ در این مقاله، ما به شما نحوه ساخت چت بات سفارشی بدون کدنویسی را نشان خواهیم داد. برای ایجاد GPT خود لازم نیست یک متخصص برنامه نویسی باشید یا حتی در زمینه فناوری کار کنید. ما حتی نحوه ایجاد تصویر، جستجوی وب و تفسیر کد را در هنگام ایجاد GPT خود بررسی خواهیم کرد.

چگونه چت بات سفارشی خود را بسازیم؟

شرکت OpenAI قابلیتی دارد که به هر کسی اجازه می دهد چت بات سفارشی (GPT) خود را ایجاد کند! اما برای شروع به چه چیزی نیاز دارید؟

  1. اشتراک GPT Plus: برای ساخت GPT خود باید یک اشتراک فعال chatGPT Plus (Enterprise) داشته باشید.
  2. هدف: اگر می‌خواهید GPT خود را ایجاد کنید، باید هدفی را در ذهن داشته باشید که قرار است GPT چه کاری انجام ‌دهد، بنابراین قبل از شروع، هدف خود را تعیین کنید.
  3. دانش: تمام هدف از ایجاد GPT خود این است که آن را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید، و بهترین راه برای انجام این کار این است که GPT خود را با مجموعه‌ای از دانش خود آموزش دهید. برای ساده کردن کارها، اینها باید فایل های متنی باشند که نشان دهنده اطلاعاتی هستند که GPT شما باید بداند.

با این سه مورد، شما آماده هستید که شروع کنید و GPT خود را بسازید. توجه داشته باشید که ما یک اشتراک GPT Plus داریم، بنابراین مورد اول تیک خورده است!

در مورد هدف، ما یک چپ بات برای سایت ایجاد خواهیم کرد که برای پاسخ به سؤالات در مورد مقالات سایت طراحی شده است و در عین حال به کاربران کمک های برنامه نویسی ارائه می دهد.

وقتی نوبت به دانش می‌رسد، نسخه‌های فایل متنی مقالات سایت را آپلود می‌کنیم تا به GPT در درک بهتر محتوا کمک کنیم. با انجام این کار، مدل GPT ما می‌تواند به محتوای سایت هنگام پاسخ دادن به سؤالات کاربر اشاره کند، که به خوبی با هدف مدل GPT ارتباط دارد.

مرحله 1: یک پیش نویس GPT ایجاد کنید

ما از صفحه اصلی اکسپلورر هوش مصنوعی ChatGPT شروع می کنیم. شما باید بتوانید گزینه ای برای ایجاد یک GPT با عنوان create a GPT در بالا ببینید که اکنون در حالت بتا است.

روی آیکون بعلاوه کلیک کنید تا رابط سازنده GPT را راه اندازی کنید. با این کار به طور خودکار یک پیش نویس جدید از یک مدل GPT ایجاد می کند. اکنون باید در صفحه سازنده مدل GPT باشید.

مرحله 2: GPT Builder را کاوش کنید

اکنون ما یک مدل پیش‌نویس GPT داریم، منطقی است که شما قسمت های مختلف رابط GPT builder را بررسی و کاوش کنید.

اگر این اولین مدل GPT شما باشد، این مهم است، زیرا به شما کمک می کند تا با گزینه ها و منوهای مختلف آشنا شوید. وقتی به GPT builder می رسیم، از پنجره تعاملی شروع می کنیم. اینجاست که می توانیم به GPT builder پیام بفرستیم.

بهترین راه برای توصیف این موضوع این است که بگوییم درست مانند استفاده از ChatGPT است، اما به جای سوال پرسیدن، پیام هایی ارسال می کنیم تا برای ساختن مدل GPT خود کمک بخواهیم.

همچنین باید توجه داشته باشید که ما همیشه یک پنجره پیش نمایش در سمت راست صفحه داریم، جایی که می توانیم مدل GPT خود را آزمایش کرده و با آن تعامل داشته باشیم. در بالا، ما همچنین این گزینه را داریم که روی تب configure کلیک کنیم.

اینجا جایی است که ما بیشتر وقت خود را هنگام ساختGPT خود صرف می کنیم و به شما هم پیشنهاد می دهیم که همین کار را انجام دهید، زیرا کنترل بیشتری ارائه می دهد.

اگر به پنجره configure بروید، خواهید دید که گزینه ها و کادرهای زیادی برای پر کردن داریم. همچنین توجه داشته باشید که پنجره preview نیز همچنان در سمت راست است.

بیایید از بالا به پایین حرکت کنیم. برای شروع، می‌توانیم با استفاده از آیکون بعلاوه در بالای پنجره، یک عکس برای مدل GPT خود آپلود کنیم.

در مرحله بعد، می‌توانیم مدل GPT خود را با استفاده از فیلد مرتبط و همچنین اضافه کردن توضیحات (description) برای GPT خود نام‌گذاری کنیم.

پس از این امکان افزودن دستورالعمل ها (instructions) وجود دارد. این کادر بسیار مهم است، زیرا جایی است که ما تعریف می کنیم که مدل ما چه کاری باید انجام دهد و چه کاری را نباید انجام دهد. همچنین می توانیم به مدل خود بگوییم که چگونه باید رفتار کند.

پس از این، ما conversation starter را داریم. به طور خلاصه، conversation starter پرامپت های از پیش ساخته شده ای هستند که برای نمایش به کاربران خود ایجاد می کنید.

هنگامی که کاربران شما در پنجره چت هستند، اینها به عنوان پیام‌های پیشنهادی نشان داده می‌شوند. احتمالاً این مورد را قبلاً هنگام استفاده از ChatGPT دیده‌اید، و خوب است که ما می‌توانیم همین کار را انجام دهیم.

گزینه بسیار مهم دیگری در ادامه قرار می گیرد، دکمه ای برای آپلود فایل ها برای افزایش دانش مدل GPT ما است. دلیل اصلی ساختن GPT خودتان این است که آن را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید، بنابراین این امر ضروری خواهد بود.

با حرکت به سمت پایین، لیست قابلیت ها را مشاهده می کنیم. این لیستی از چک باکس ها است که شامل مرور وب (web browsing)، ساخت تصویر با DALL-E و گزینه تفسیر کد (interpret code) است. بنابراین، هر آنچه را که هنگام کار با آخرین ChatGPT و GPT-4 انتظار دارید، می‌توانیم به مدل GPT خود نیز اضافه کنیم.

با حرکت بیشتر به پایین، یک گزینه پیشرفته برای افزودن اقدامات (adding actions) نیز وجود دارد. ما اکنون به این موضوع نمی پردازیم، اما اگر می دانید چگونه کدنویسی کنید و می خواهید با سایر API ها و سرویس ها ادغام شوید، اینجاست که به شما کمک می کند. اما نگران نباشید، فعلا این را نادیده بگیرید!

مرحله 3: جزئیات مدل GPT را اضافه کنید

اکنون زمان ساخت است. یک نقطه عالی برای شروع این است که یک تصویر برای مدل GPT خود آپلود کنید. وقتی روی آیکون بعلاوه کلیک می کنید، گزینه آپلود یک عکس یا استفاده از DALL-E برای ایجاد یک تصویر برای شما را می بینید.

بعد از اینکه عکسی را آپلود کردید یا تصویری را از DALL-E تأیید کردید، آن را در پنجره پیش‌نمایش چت در سمت راست خواهید دید. در مرحله بعد، مدل GPT خود را نام گذاری کنید. هنگامی که یک عکس و نام دارید، یک توضیح اضافه کنید.

این توضیحات باید برای کاربران شما کمک کننده باشد، بنابراین چیزی را تایپ کنید که توضیح دهد که آن ها می توانند از مدل GPT شما چه انتظاری داشته باشند.

پس از اینکه توضیحات خود را اضافه کردید، در پیش نمایش نشان داده می شود.

مرحله 4: دستورالعمل های چت بات سفارشی خود را اضافه کنید

اکنون زمان آن است که دستورالعمل‌ها (instructions) را به چت بات سفارشی خود اضافه کنید. این گزینه اصلی سفارشی سازی برای ساخت GPT شما است، زیرا به مدل GPT شما می گوید که چگونه باید رفتار کند، چه کاری باید انجام دهد و از چه چیزهایی باید اجتناب کند.

به عنوان مثال، به GPT خود می گوییم که باید پاسخ های دوستانه و مفیدی به سوالات کاربران در مورد مقالات سایت ارائه دهد. توجه کنید که چگونه این با توضیحات ما و هدف GPT ما ارتباط دارد. همچنین دستورالعملی اضافه می‌کنیم تا به GPT خود بگوییم که باید محاوره‌ای، محترمانه و حرفه‌ای باشد. البته، شما می‌توانید مال خود را هر طور که دوست دارید بسازید. اگر بخواهید حتی می‌تواند یک دزد دریایی باشد!

یکی دیگر از دستورالعمل های خوب که اضافه خواهیم کرد این است که به GPT خود بگوییم وقتی نمی تواند پاسخ دهد چگونه سناریوها را مدیریت کند. در این مورد، ما می گوییم که باید از کاربران بخواهد که کامنت بگذارند یا برای کمک به ما ایمیل بزنند.

در پایان، یک دستورالعمل دیگر در رابطه با استفاده از فایل های دانشی که قصد آپلود آن را دارم اضافه می کنم. به GPT خود می گوییم که باید از این فایل ها به عنوان یک منبع اطلاعاتی هنگام پاسخ دادن به سؤالات کاربر استفاده کند.

البته، می‌توانید دستورالعمل‌های زیادی را که دوست دارید اضافه کنید و ممکن است بخواهید بعداً وقتی به آزمایش رسیدیم، آن ها را اصلاح کنید. علیرغم تلاش‌ها، همیشه این احتمال وجود دارد که مدل GPT شما دقیقاً همانطور که در اولین تلاش برنامه‌ریزی کرده‌اید کار نکند. اما این بسیار شبیه هنر مهندسی است که به زمان، تکرار و تمرین نیاز دارد.

گام بعدی این است که دانش را بارگذاری کنم تا به GPT من در درک بهتر نحوه کمک به کاربرانم کمک کند.

مرحله 5: دانش GPT را آپلود کنید

برای این مرحله، ما فایل‌های متنی را آپلود می‌کنیم که مدل GPT ما می‌تواند از آن ها به عنوان منبع اطلاعاتی استفاده کند. توجه داشته باشید که اینها می توانند کاملاً هر چیزی که دوست دارید باشند، به شرطی که شامل متنی باشد که GPT بتواند از pdf یا سایر فایل های متنی استخراج کند.

اکنون، فایل‌های متنی حاوی محتوای مقالات سایت را آپلود می‌کنیم. این با نیازهای ما مطابقت دارد، زیرا می خواهیم چت بات ما به سؤالات مربوط به پست های سایت پاسخ دهد.

اگر می‌خواهید چت بات سفارشی شما نماینده خدمات مشتری باشد، شاید باید طیفی از پرسش‌ها و پاسخ‌ها را بارگذاری کنید که می‌خواهید به آن ارجاع دهید؟

به این فکر کنید که می خواهید مدل GPT شما چه کاری انجام دهد و سپس دانشی را اضافه کنید که به آن کمک می کند کار خود را انجام دهد.

پس از آپلود فایل های خود، GPT شما متن را استخراج می کند و بخشی از پایگاه دانش GPT شما خواهد شد. توجه داشته باشید که بسته به اندازه فایل های شما، ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

اکنون که مقداری دانش را آپلود کرده‌ایم، زمان خوبی برای اضافه کردن conversation starters است. اگر منظور ما را متوجه نمی شوید، به مرحله 2 برگردید، جایی که ذکر می‌کنیم اینها پرامپت های از پیش ساخته شده برای کاربران شما برای شروع مکالمه هستند.

مجدداً، اینها را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید و conversation starters را انتخاب کنید که کاربران شما را به انواع سؤالاتی که GPT شما در پاسخ به آنها عالی است راهنمایی می کند.

به عنوان مثال، ما دو پرامپت را اضافه می کنیم. اولی در مورد بهترین دوره پایتون و دومی در مورد یک پروژه پایتون خوب برای مبتدیان سؤال می کند.

اینها هر دو برای مخاطبان سایت مناسب هستند و پس از اینکه آن ها را اضافه کردم، به عنوان پرامپت های قابل کلیک در پنجره پیش نمایش ظاهر می شوند.

به یاد داشته باشید، می توانید هر چیزی را که دوست دارید در اینجا اضافه کنید! اما ما اعلان‌هایی را توصیه می‌کنم که مربوط به دانشی است که آپلود کرده‌اید، زیرا هدف ایجاد یک GPT تخصصی برای کاربران شما است.

اکنون می توانیم به سمت راست بالا رفته و آن را ذخیره کنیم. وقتی به آنجا رسیدیم، خواهید دید که گزینه‌های مختلفی برای انتشار داریم:

  • Only Me: فقط شما می توانید به GPT خود دسترسی داشته باشید
  • Only People With a Link: هر کسی که لینک مدل GPT شما را داشته باشد می تواند به آن دسترسی داشته باشد
  • Public: همه می توانند به مدل GPT شما دسترسی داشته باشند

با خیال راحت هر کدام را که مناسب سناریوی شماست انتخاب کنید.

مرحله 6: مدل GPT خود را اصلاح کنید

اکنون که تقریباً ساخت مدل GPT خود را به پایان رسانده اید، بیایید چند لحظه به بررسی برخی از گزینه های اصلاح با دستورالعمل های اضافی بپردازیم.

برای انجام این کار، می‌توانیم از پنجره سازنده برای ارسال پیام‌هایی استفاده کنیم که نحوه عملکرد GPT شما با برخی سناریوها را روشن می‌کند.

به عنوان مثال، ما می‌توانیم به چت بات سفارشی خود بگویم وقتی کاربر سؤالی در مورد بهترین دوره‌ها می‌پرسد، با ارائه بیش از 3 گزینه برتر، چه کاری باید انجام دهد.

پس از انجام هر گونه درخواست اصلاح، پیامی خواهید دید که نشان می دهد GPT شما در حال به روز رسانی است. پس از تکمیل این کار، باید پیام دیگری را مشاهده کنید تا به شما بگوید همه چیز تمام شده است، همراه با یک پیام برای خلاصه کردن تغییرات.

می توانید تغییرات جدید خود را ذخیره کنید و سپس به صفحه پیکربندی برگردید، چیز جالبی خواهید دید. اگر نگاهی تازه به دستورالعمل های خود بیندازید، خواهید دید که اکنون بسیار طولانی تر هستند!

سازنده تعاملی جزئیات بیشتری را اضافه کرده است که نشان دهنده درخواست اصلاحی است که شما به تازگی ارائه کرده اید. هدف در اینجا این است که GPT شما دستورالعمل ها را تا حد امکان واضح بیان کند.

اما به یاد داشته باشید، می توانید هر تغییری که دوست دارید در این دستورالعمل ها در هر زمانی ایجاد کنید.

اکنون به مرحله ای رسیده ایم که می توانیم آزمایش مدل GPT شما را آغاز کنیم!

مرحله 7: آزمایش اولیه GPT

برای شروع آزمایش، بیایید هر یک از درخواست‌های شروع مکالمه را که ایجاد کرده‌اید امتحان کنیم.

توجه داشته باشید که می توانید این کار را از پنجره پیش نمایش در سازنده GPT یا با رفتن به صفحه کاوشگر ChatGPT برای دسترسی به مدل GPT خودمان انجام دهید.

ما فعلاً پنجره پیش نمایش را توصیه می کنیم، زیرا ایجاد تغییرات در مدل شما را آسان می کند. اکنون، به یاد داشته باشید که ما دو شروع کننده مکالمه را برای چت بات سفارشی خود اضافه کردیم، بنابراین می توانیم یکی از اینها را انتخاب کنیم تا ببینم GPT ما چگونه با این سؤال برخورد می کند.

به سادگی بر روی پرامپت کلیک کنید و منتظر بمانید تا GPT شما کار خود را انجام دهد! در مورد ما، مدل GPT به پایگاه دانشی که آپلود کردیم نگاه کرد تا پاسخ آن را بیابد.

اگر از پاسخ مدل GPT خود کاملاً راضی نیستید، به مرحله 6 برگردید و کمی اصلاحات را اضافه کنید. این توصیه من بعد از هر مرحله از آزمایش است اگر چیزی را مشاهده کردید که با نیازهای شما سازگار نیست.

اما، با فرض اینکه از پاسخ مدل GPT خود راضی هستید، بیایید به آزمایش های بیشتر برویم. اکنون از شروع کننده مکالمه دوم استفاده می کنیم و بررسی می کنیم که آیا دوباره از پاسخ GPT خود راضی هستیم یا خیر.

بسته به اینکه چه تعداد شروع کننده ایجاد کرده اید، توصیه ما این است که هر کدام را آزمایش کنید، پاسخ را بررسی کنید و اصلاحاتی را که لازم می دانید انجام دهید.

همچنین می‌توانید پس از استفاده از شروع کننده های مکالمه چند سؤال دیگر بپرسید تا ببینید GPT شما چگونه با آن‌ها برخورد می‌کند. به عنوان مثال می‌توانیم از GPT خود بخواهم که کد این پروژه را ارائه دهد.

این باید بسیار مهم باشد زیرا ما گزینه ای را برای تفسیر کد گنجانده ایم، و همچنین یکی از ویژگی های اصلی است که می خواستیم برای کمک به مخاطبان در سایت قرار دهیم.

GPT شما ممکن است با ما متفاوت باشد، بنابراین هر سوال مناسبی که برای شما منطقی است بپرسید. اگر پاسخ ها خوب باشند، عالی است. اگر نه، مرحله 6 را تکرار کنید و اصلاحات را انجام دهید.

مرحله 8: تولید تصویر را آزمایش کنید

برای این مرحله، بیایید آزمایشی انجام دهیم و قابلیت‌های تولید تصویر مدل GPT شما را آزمایش کنیم. البته، باید مطمئن شوید که کادر image generation with DALL-E را برای مدل خود علامت زده اید.

به عنوان مثال، ما از چت بات سفارشی خود می خواهیم که با استفاده از لوگوی برنامه نویسی پایتون یک تصویر جالب ایجاد کند. قبل از اینکه هر چیزی بگویید، می دانیم که این پرامپت خوبی نیست زیرا بسیار مبهم است! اما با این حال، ما می خواهیم ببینیم چه کاری می تواند انجام دهد!

این مرحله واقعاً به این بستگی دارد که آیا می‌خواهید GPT شما با تصاویر کار کند، بنابراین تا آنجا که نیاز دارید دقیق باشید.

مرحله 9: تست جستجوی وب

برای جمع بندی ، بیایید GPT خود را با درخواست از آن برای جستجو در وب آزمایش کنیم. این یکی از جدیدترین ویژگی های ChatGPT است و واقعاً خیره کننده است.

بنابراین طبیعتا، ما نیز ممکن است بخواهیم این بخشی از مدل GPT ما باشد! البته، لازم نیست هنگام علامت زدن کادر قابلیت‌ها، این گزینه را وارد کنید، اما اگر علاقه‌مند هستید، ادامه مطلب را بخوانید.

بنابراین، ایده کلی این است که اجازه دهید GPT شما در وب جستجو کند تا پاسخ‌ها را بیابد یا حتی به وب‌سایت‌های خاصی سر بزند تا بتواند به سؤالات کاربر شما پاسخ دهد.

برای مثال، می‌توانیم از GPT خود بخواهیم که به ما بگوید سایت ما، برای کمک به مردم چه می‌کند. سپس با پاسخی دقیق باز می گردد تا جنبه های مختلف کاری که ما انجام می دهیم را توضیح دهد. باید بگویم که این پاسخ تحت تأثیر فایل های دانشی که بارگذاری کردیم نیز خواهد بود.

البته، می‌توانید مانند کاربرانتان درباره هر وب‌سایتی که دوست دارید سؤال کنید، اما ایده اینجا این است که تأیید کنید که GPT شما قادر به جستجوی دقیق وب است.

به علاوه، اگر چیزی را دیدید که از آن راضی نیستید، به مرحله 6 برگردید و اصلاحات را انجام دهید. حتی می توانید به GPT خود بگویید که از سایت های خاص یا موضوعات خاصی اجتناب کند.

اکنون آزمایش مدل GPT شما به پایان می رسد. البته، تا زمانی که نیاز دارید در مرحله آزمایش و اصلاح وقت صرف کنید. ما به شدت توصیه می کنیم این کار را انجام دهید. هدف این است که بهترین مدل GPT را ایجاد کنید، بنابراین برای آزمایش و اصلاح بیشتر وقت بگذارید!

انتشار چت بات سفارشی (GPT) خود در فروشگاه OpenAI GPT

در ژانویه 2024، OpenAI از فروشگاه GPT خود رونمایی کرد، به این معنی که توسعه دهندگان و سازندگان GPT اکنون می توانند GPT های را در فروشگاه منتشر کنند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

مانند اپ استور یا پلی استور، به این موضوع فکر کنید که آن را به بازاری برای توسعه دهندگان تبدیل می کند تا از خلاقیت های GPT خود کسب درآمد کنند.

اگرچه از امروز هیچ اطلاعات رسمی در مورد نحوه کسب درآمد از GPT وجود ندارد، OpenAI وعده داده است که یک برنامه اشتراک درآمد را در آینده راه اندازی کند.

خوشبختانه روند انتشار GPT بسیار ساده است. به سادگی این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

  • تنظیمات دسترسی GPT خود را در به صورت Everyone ذخیره کنید.
  • با رفتن به پروفایل Builder و فعال کردن نام خود یا یک وب سایت تأیید شده، پروفایل خود را تأیید کنید.

و حالا شما نحوه ساخت چت بات سفارشی (GPT) خود را بدون اینکه حتی یک خط کد بنویسید، میدانید! با تقسیم کردن این فرآیند به 9 مرحله ساده، می توانید یک ChatGPT ایجاد کنید که با نیازهای شما همسو باشد.

بیشتر بخوانید: