مقایسه تعرفه اینترنت ADSL، فیبرنوری و TDLTE در شرکت‌های مختلف – صددروازه دیجیتال


در این مطلب، تعرفه سرویس‌‌های مختلف اینترنت از ADSL تا TDLTE و VDSL را مقایسه و به نکات مهم در خرید بهترین اینترنت خانگی اشاره می‌کنیم.

کدام سرویس اینترنت مناسب خانه یا محل‌ کار شما است؟ در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا بهترین اینترنت پرسرعت را با آگاهی کامل از شرایط محل سکونتتان انتخاب کنید.

کلیه‌ی تعرفه‌ها در تاریخ ۲ بهمن ۱۴۰۱ به‌روز شدند.

مقایسه‌ی تعرفه‌ی اینترنت TD-LTE

سرویس‌دهنده‌های پرتعدادی در حوزه‌ی TD-LTE خدماتشان را ارائه می‌کنند. تعدد این سرویس‌دهنده باعث شده است تا در اغلب اوقات، بسیاری‌ از گزینه‌ها را برای خرید اینترنت در نظر نگیریم و به‌سمت شرکتی برویم که سرویس گران و نامتناسب با نیازمان را ارائه می‌کند. ایرانسل و مبین‌نت و زی‌تل برخی از سرویس‌دهنده‌های مطرح TD-LTE در کشور هستند.

هزینه‌ی مودم TDLTE

هزینه‌ی مودم TDLTE از ۲ تا ۱۰ میلیون تومان است؛ البته بعضی از سرویس‌دهنده‌ها مودم را همراه با طرح خریده‌شده با قیمتی ارزان‌تر از ۲ میلیون دراختیار کاربر قرار می‌دهند.

حداکثر سرعت ارائه‌شده بر بستر TD-LTE در ایران ۸۰ مگابیت‌بر‌ثانیه است؛ با‌این‌حال، در حالت معمول این عدد بین ۸ تا ۶۰ مگابیت‌بر‌ثانیه خواهد بود.

نام ارائه‌دهنده / سرعت سرویس ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۱ تا ۸۰ (Mbps) ۸ (Mbps) ۲ (Mbps) ۴ (Mbps) تا ۴۰ (Mbps)
ایرانسل 9GB۲۵,۵۰۰ تومان 12GB۳۰,۵۰۰ تومان 16GB۳۵,۵۰۰ تومان 20GB۴۰,۰۰۰ تومان 24GB۴۴,۰۰۰ تومان 32GB۵۲,۰۰۰ تومان 42GB۵۹,۵۰۰ تومان 100GB۳۰,۰۰۰ تومان (۲ تا ۷ صبح) 300GB۷۵,۰۰۰ تومان (۲ تا ۷ صبح) 80GB۶۹,۵۰۰ تومان 40GB۴۴,۰۰۰ تومان 60GB۵۲,۰۰۰ تومان 200GB۵۵,۰۰۰ تومان (۲ تا ۷ صبح)
ماهان‌نت 35GB۱۲۵,۰۰۰ تومان 80GB۲۶۱,۰۰۰ تومان
مبین‌نت 8GB۳۳,۰۰۰ تومان 10GB۳۸,۰۰۰ تومان 15GB۴۵,۰۰۰ تومان 25GB۵۸,۰۰۰ تومان 40GB۷۵,۰۰۰۰ تومان 50GB۸۹,۰۰۰ تومان 100GB۱۴۲,۰۰۰ تومان 180GB۲۴۰,۰۰۰ تومان
زی‌تل نامحدود ۲۱۵,۰۰۰ تومان
تک‌نت
پیشگامان 10GB۲۹,۰۰۰ تومان 25GB۵۵,۰۰۰ تومان 100GB۲۱۰,۰۰۰ تومان 250GB۲۷۵,۰۰۰ تومان 500GB ۵۰۰,۰۰۰ تومان
پتیاک 10GB۶۱,۰۰۰ تومان 20GB۸۱,۰۰۰ تومان 35GB۱۲۵,۰۰۰ تومان 60GB۱۹۶,۰۰۰ تومان 100GB۳۲۲,۰۰۰ تومان 150GB۴۸۰,۰۰۰ تومان
آسیاتک 9GB۲۵,۵۰۰ تومان 12GB۳۰,۵۰۰ تومان 16GB۳۵,۵۰۰ تومان 20GB۴۰,۰۰۰ تومان 24GB۴۴,۰۰۰ تومان 32GB۵۲,۰۰۰ تومان 42GB۵۹,۵۰۰ تومان
سامانتل 10GB۳۷,۰۰۰ تومان 20GB۵۳,۰۰۰ تومان 50GB۱۰۲,۰۰۰ تومان

منظور از Mbps مگابیت‌برثانیه و GB گیگابایت است.

مقایسه‌ی تعرفه‌ی اینترنت ADSL

شرکت‌های زیادی سرویس اینترنت ADSL ارائه می‌کنند. شاتل، آسیاتک، پارس آنلاین، مخابرات، پیشگامان و صبانت برخی از ISPهای مطرح کشورمان هستند. مطابق با مصوبه‌ی ۲۵۱، مصرف هر گیگ از ترافیک بین‌الملل دو برابر مصرف هر گیگ از ترافیک داخلی محاسبه می‌شود.

نام ارائه‌دهنده / سرعت سرویس ۵۱۲ (Kbps) ۱ (Mbps) ۲ (Mbps) ۳ (Mbps) ۴ (Mbps) ۸ (Mbps) ۱۶ (Mbps)
شاتل 28GB۳۷,۵۰۰ تومان 40GB۶۰,۰۰۰ تومان 70GB۷۵,۰۰۰ تومان 80GB۱۰۵,۰۰۰ تومان 180GB۱۲۰,۰۰۰ تومان 380GB۱۵۰,۰۰۰ تومان 780GB۲۴۰,۰۰۰ تومان
مخابرات 20GB۲۰,۰۰۰ تومان 30GB۲۵,۰۰۰ تومان 44GB۳۵,۰۰۰ تومان 80GB۳۲,۰۰۰ تومان 100GB۴۲,۰۰۰ تومان 240GB۷۵,۰۰۰ تومان
صبانت 70GB ۶۵,۰۰۰ تومان 90GB۷۵,۰۰۰ تومان 160GB۱۰۵,۰۰۰ تومان 400GB۱۵۴,۰۰۰ تومان 800GB۲۰۰,۰۰۰ تومان
پیشگامان 100GB۸۰,۰۰۰ تومان 400GB۱۵۰,۰۰۰ تومان 840GB۲۴۰,۰۰۰ تومان
آسیاتک 80GB ۷۵,۰۰۰ تومان 200GB ۱۲۰,۰۰۰ تومان 400GB ۱۵۰,۰۰۰ تومان 800GB ۲۴۰,۰۰۰ تومان
پارس‌آنلاین 20GB۲۰,۰۰۰ تومان 40GB۳۳,۰۰۰ تومان 76GB۴۰,۰۰۰ تومان 100GB۵۷,۰۰۰ تومان 180GB۷۵,۰۰۰ تومان 200GB۹۴,۰۰۰ تومان 800GB۱۵۰,۰۰۰ تومان
های‌وب 10GB۲۰,۰۰۰ تومان 20GB۳۳,۰۰۰ تومان 38GB۴۰,۰۰۰ تومان 50GB۵۷,۰۰۰ تومان 90GB۷۵,۰۰۰ تومان 200GB۹۴,۰۰۰ تومان 400GB۱۵۰,۰۰۰ تومان
داده‌پردازی فن‌آوا 250GB۷۵,۰۰۰ تومان 500GB۹۹,۰۰۰ تومان 1000GB۱۵۰,۰۰۰ تومان
دیده‌بان‌نت 80GB۵۷,۰۰۰ تومان 100GB۷۱,۰۰۰ تومان 900GB۹۵,۰۰۰ تومان 1200GB۱۱۴,۰۰۰ تومان 2048GB۱۴۲,۰۰۰ تومان 4096GB۲۲۸,۰۰۰ تومان
ماهان‌نت 71GB۶۶,۰۰۰ تومان 100GB۷۶,۰۰۰ تومان 160GB۹۶,۰۰۰ تومان 320GB۱۵۶,۰۰۰ تومان

منظور از Kbps کیلوبیت‌برثانیه و منظور از Mbps مگابیت‌برثانیه و منظور از GB گیگابایت است.

هزینه‌های جانبی سرویس ADSL

  • هزینه‌ی مودم ADSL از ۳۵۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است.
  • هزینه‌ی تخلیه‌ی خط به‌وسیله‌ی مخابرات ۶۰ هزار تومان است.
  • هزینه‌ی نصب حضوری (درصورت درخواست مشتری) ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان خواهد بود.
مقاله‌های مرتبط:
  • اینترنت VDSL و فیبر نوری چه تفاوتی دارند؟

تعرفه‌ی اینترنت فیبر نوری

در‌حال‌حاضر، فقط قیمت سرویس‌های فیبرنوری مخابرات مشخص است و بقیه‌ی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت فیبرنوری فرمی برای پیش ثبت‌نام در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد که در این فرم‌ها از تعرفه‌ها صحبتی نشده است. برای اطلاعات بیشتر از طرح ملی فیبرنوری، می‌توانید به وب‌سایت iranfttx.ir مراجعه کنید.

نام ارائه‌دهنده / سرعت سرویس ۸(Mpbs) ۲۰(Mpbs) ۳۰(Mpbs) ۵۰(Mpbs)
مخابرات 80GB۵۰,۰۰۰ تومان 440GB۲۰۰,۰۰۰ تومان 700GB۲۵۰,۰۰۰ تومان 1000GB۳۰۰,۰۰۰ تومان

منظور از Mbps مگابیت‌برثانیه و منظور از GB گیگابایت است.

قیمت مودم فیبرنوری

هزینه‌ی مودم فیبرنوری از ۸۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است. تفاوت قیمت این مودم‌ها در امکان اتصال وای‌فای و پشتیبانی از پورت گیگ است. اگر مودم با پورت ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه تهیه کنید، از تمام پهنای باند ارائه‌شده روی فیبرنوری نمی‌توانید استفاده کنید؛ از‌این‌رو، پیشنهاد می‌کنیم مودمی را انتخاب کنید که از پورت گیگ پیشیبانی می‌کند. همچنین، شایعاتی شنیده می‌شود که برخی از مودم‌های فیبرنوری استوک هستند؛ بنابراین، هنگام خرید و تحویل مودم از سرویس‌دهنده مطمئن شوید که مودم نو در‌اختیار شما قرار داده می‌شود.

تعرفه‌ی اینترنت VDSL

هزینه‌ی راه‌اندازی اینترنت VDSL کمی متفاوت از ADSL است؛ زیرا شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی این نوع سرویس معمولاً همراه‌ با اینترنت، هزینه‌ی مودم و رانژه را یک‌جا دریافت می‌کنند؛ بنابراین، کاربر مبلغی را جداگانه پرداخت نخواهد کرد. بسته‌ به شرکتی که قصد دارید سرویس از آن را تهیه کنید، این هزینه‌ها می‌توانند متفاوت باشند.

فراموش کنید مودم‌های ADSL نمی‌توانند در بستر VDSL کار کنند و باید مودمی جداگانه بخرید.

نام ارائه‌دهنده سرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیت سرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیت سرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیت سرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیت
شاتل 200GB۱۵۰,۰۰۰ تومان 400GB۲۰۰٫۰۰۰ تومان 800GB۳۰۰,۰۰۰ تومان
مخابرات 8Mbps80GB۵۰,۰۰۰ تومان 20Mbps440GB۲۰۰,۰۰۰ تومان 30Mbps700GB۲۵۰,۰۰۰ تومان 30Mbps100GB۳۰۰,۰۰۰ تومان
آسیاتک 20Mbps600GB۲۵۰,۰۰۰ تومان 30Mbps900GB۳۳۰,۰۰۰ تومان 50Mbps1200GB۴۰۰,۰۰۰ تومان

منظور از Mpbs (مگابیت بر ثانیه) سرعت اینترنت و منظور از GB (گیگابایت) حجم ترافیک هر بسته‌ی اینترنت است.

قیمت مودم VDSL

قیمت مودم VDSL از ۶۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است. برای مشاهده‌ی قیمت مودم‌های ADSL و VDSL، به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

پیش‌ از ثبت‌نام و خرید سرویس اینترنت، بهتر است نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا تجربه‌ی بی‌دردسری را به‌دست آورید.

کیفیت اینترنت در منطقه‌تان را بسنجید

همان‌طور‌که گفتیم، کیفیت و سرعت اینترنت بسته‌ به منطقه متفاوت خواهد بود؛ از‌این‌رو، ممکن است درحالی‌که دوستتان از کیفیت و سرعت اینترنت ISP خود راضی است، شما تجربه‌ی نامطلوبی را از همان سرویس‌دهنده به‌دست آورید.

برای اینکه از کیفیت سرویس‌دهنده در منطقه‌ی خودتان اطمینان کسب کنید، استفاده از سامانه نت‌سنج بهترین گزینه است. در این سامانه، می‌توانید با انتخاب نوع سرویس و شرکتی که از آن می‌خواهید سرویس بگیرید، امتیاز و میزان شکایت و دیدگاه‌های کاربران سایر کاربران همان منطقه درباره‌ی کیفیت اینترنت ارائه‌شده‌ی شرکت مدنظر را بررسی کنید.

با پشتیبانی سرویس‌دهنده تماس بگیرید

برای اینکه بدانید ISP مدنظر چه سرویس‌های در منطقه شما ارائه می‌دهد و آیا در منطقه‌ی شما پورت خالی دارد، پیش‌ از خرید حتماً با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

ابتدا سرویس یک‌ماهه بخرید

پیشنهاد می‌کنیم که از خرید اشتراک طولانی‌مدت در ابتدای انتخاب سرویس جدید اجتناب کنید. عموم سرویس‌دهنده‌های اینترنتی درصورت خرید اشتراک ۶ ماهه یا بیشتر تخفیفات جذابی برای کاربران در نظر می‌گیرند؛ اما فراموش نکنید که حتی با بررسی سامانه‌ی نت‌سنج و انتخاب بهترین ارائه‌دهنده، امکان تجربه‌ی بسیار بد اینترنت وجود دارد.

ناگفته نماند مشکلات موجود در نحوه‌ی سیم‌کشی ساختمان یا کافو (باکس‌های خاکستری رنگ مخابرات در هر محله) می‌تواند مشکلات زیادی برای ارائه‌ی اینترنت باکیفیت ایجاد کند. به‌همین‌دلیل، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا سرویس یک‌ماهه را بخرید و سپس درصورت رضایت اینترنت خود را ۶ ماهه یا بیشتر تمدید کنید.

  • آموزش تست سرعت اینترنت؛ اینترنت شما واقعاً چند مگابیت‌بر‌ثانیه است؟

سایر برند‌های تجهیزات شبکه را نیز در نظر بگیرید

بسیاری از ISPها سعی بر ترغیب کاربران از استفاده از مودم و تجهیزات برند پیشنهادی خود دارند که این مسئله عموما به قراردادهای تجاری با این برندها باز می‌گردد. این در حالی است که کاربران می‌توانند با خرید تجهیزات متفرقه از برند‌های دیگر نیز تجربه‌ای یکسان از اینترنت داشته باشند. به‌همین‌دلیل، تنها در سرویس‌های خاصی مثل P2P (آن هم در برخی مواقع خاص) استفاده از تجهیزات پیشنهادی ISP تنها گزینه است؛ اما در سایر مواقع استفاده از سایر تجهیزات عموماً به کاهش هزینه نهایی خرید اینترنت منجر خواهد شد.