You are currently viewing مقایسه آثار تاریخی اصفهان و شیراز. سفری به قلب تاریخ و هنر ایران

مقایسه آثار تاریخی اصفهان و شیراز. سفری به قلب تاریخ و هنر ایران


مقایسه شیراز و اصفهان از نظر معماری و آثار تاریخی سفری جذاب به قلب تاریخ و هنر ایران است. شیراز و اصفهان دو جواهر درخشان در تاریخ و فرهنگ ایران زمین هستند که هر یک از این شهرها با مجموعه ای بی نظیر از بناهای تاریخی هویت و شکوه خود را به رخ جهانیان می کشند. مقایسه این دو شهر از نظر معماری و آثار تاریخی سفری جذاب به دل تاریخ و هنر ایران است. برای مقایسه آثار تاریخی این دو شهر با من همراه باشید.

بناهای تاریخی شیراز بهتر است یا اصفهان؟

اصفهان و شیراز، دو شهر تاریخی ایران، هر کدام با مجموعه‌ای منحصر به فرد از بناهای تاریخی، گنجینه‌ای از هنر و معماری ایرانی را به نمایش می‌گذارند. هر دو شهر در زمینه گردشگری و حفظ میراث فرهنگی فعالیت های چشمگیری انجام داده اند. در ادامه به طور کلی به ویژگی های متمایز معماری و بناهای تاریخی دو شهر اشاره خواهم کرد.

آثار تاریخی اصفهان

گنبدهای عظیم، مناره های بلند و تزئینات رنگارنگ از ویژگی های بارز معماری اصفهان است. در زیر به معرفی اجمالی برخی از آثار تاریخی اصفهان می پردازم. برای دیدن این آثار تاریخی با تهیه بلیط اتوبوس اصفهان به این شهر زیبا بروید.

 • میدان نقش جهان: این میدان که به قلب تپنده اصفهان معروف است، با عظمت خود هر گردشگری را به خود جذب می کند. این میدان که به میدان امام نیز معروف است، مجموعه ای تاریخی است که اطراف آن را بناهای تاریخی مانند; واقع در علی قاپو، مسجد امام، سردار قیصریه، بازار قیصریه و غیره.
 • مسجد امام: این مسجد با گنبدی عظیم و مناره های بلند یکی از مهم ترین مساجد ایران و جهان اسلام است.
 • سی و سه پل: این پل تاریخی با معماری منحصر به فرد خود یکی از نمادهای شهر اصفهان است. این پل در زمان صفویه ساخته شده و بیش از چهار قرن قدمت دارد.

سی و سه پل با معماری منحصر به فرد خود یکی از نمادهای شهر اصفهان است.

 • منارجنبان: این بنای تاریخی با معماری شگفت انگیز خود هر بیننده ای را متحیر می کند. منارجنبان در واقع مقبره ای اسرارآمیز است که مناره های 17 متری آن می لرزند که از ویژگی های منحصر به فرد این بنا به شمار می رود.
 • عالی قاپو: کاخ عالی قاپو بخشی از مجموعه تاریخی میدان نقش جهان است که از دوران صفویه به جای مانده است. عمارت شش طبقه با گچ بری های منحصر به فرد و نقاشی های مینیاتوری.
 • کلیسای وانک: کلیسای وانک بزرگترین کلیسای اصفهان است که ترکیبی از سبک معماری، هنر ایرانی و ارمنی در این کلیسا است. همچنین کلیسای وانک به عنوان یکی از زیباترین کلیساهای ایران شناخته می شود.

کلیسای وانک به عنوان یکی از زیباترین کلیساهای ایران شناخته می شود.

آثار تاریخی شیراز

بناهای تاریخی شیراز بیشتر جنبه هویتی و معنوی دارند و از مهم ترین دیدنی های فارس به شمار می روند. مقبره‌های شاعران نامدار ایران، باغ‌ها و مساجد تاریخی ایران، هر کدام داستان‌ها و خاطرات بسیاری را در دل خود جای داده‌اند. استفاده از کاشی های هفت رنگ، گچ بری هنرمندانه و تناسبات دقیق از ویژگی های اصلی معماری شیراز است.

 • شاه چراغ: شاه چراغ آرامگاه برادر امام رضا (ع) است که معماری و نورپردازی آن بسیار چشمگیر است. در وسط حیاط این بنای تاریخی، آبنمای بزرگی قرار دارد که بسیار زیبا و چشمگیر است.
 • باغ ارم: باغ ارم یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو است که با معماری باشکوه و درختان سرسبزش به عنوان یکی از زیباترین باغ های ایران شناخته می شود. باغ ارم در جنوب غربی شیراز واقع شده است، عمارت این باغ معماری زیبا و منحصر به فردی دارد.
 • آرامگاه حافظ: این آرامگاه زیارتگاه دوستداران شعر و ادب فارسی و مهمترین جاذبه گردشگری شیراز است که در جنوب دروازه قرآن قرار دارد. این بنا در دوره هخامنشیان و زندیان ساخته شده و سنگ قبرها با ابیاتی از حافظ تراشیده شده است.
 • آرامگاه سعدی: آرامگاه سعدی یکی دیگر از زیارتگاه های دوستداران شعر و ادب فارسی است. معماری این بنا تلفیقی از معماری قدیم و جدید است.
 • دروازه قرآن: این بنای باستانی گنجینه ای از هنر و معماری دوره های مختلف تاریخ ایران است که در مسیر جاده اصفهان به شیراز و در ابتدای ورودی شهر شیراز قرار دارد. این بنای تاریخی در دوران دیلمیان ساخته شده و چندین بار بازسازی شده است. بر بالای این بنا و در حجره آن دو جلد قرآن خطی نگهداری می شود.
 • مجموعه وکیل: یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی شیراز، مجموعه وکیل است که از آثار برجسته دوره زندیه است. این مجموعه دارای بازار، مسجد و حمام می باشد. بازار وکیل یکی از مهم‌ترین بازارهای سنتی ایران و حمام وکیل با رعایت اصول معماری یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های دوره زندیه است.
 • ارگ کریمخانی: یکی از آثار گرانبهای تاریخی شیراز، ارگ کریمخانی است که در دوره زندیه ساخته شده و خانواده زند سالیان دراز در آن سکونت داشته اند. این بنا به صورت چهار ضلعی است که در گوشه های آن چهار برج 15 متری با کنده کاری های زیبا ساخته شده است.
 • تخت جمشید: تخت جمشید، این بنای ۲۵۰۰ ساله در شیراز، با ستون های بلند، کاخ های عظیم و نقش برجسته های باورنکردنی، عظمت و شکوه امپراتوری هخامنشی را به یاد می آورد.

تخت جمشید، این بنای ۲۵۰۰ ساله شیراز، یادآور عظمت و شکوه شاهنشاهی هخامنشی است.

نقش آثار تاریخی شیراز و اصفهان در گردشگری

اصفهان به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران، سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر از سراسر جهان است که برای بازدید از آثار تاریخی به این شهر سفر کرده اند. شیراز نیز یکی از مقاصد مهم گردشگری ایران است که همه ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.

حفاظت و مرمت بناهای تاریخی شیراز و اصفهان

در سال های اخیر اقدامات زیادی برای حفظ آثار تاریخی اصفهان انجام شده است. این اقدامات شامل بازسازی ساختمان ها، پاکسازی آنها از آلودگی و ایجاد شرایط راحت برای گردشگران است. همچنین در شیراز هر ساله این عملیات بازسازی انجام می شود تا آثار تاریخی از هرگونه آسیب مصون بماند.

سوالات متداول مقایسه آثار تاریخی شیراز و اصفهان

عمده ترین چالش های پیش روی بناهای تاریخی شیراز و اصفهان چیست؟ بناهای تاریخی اصفهان به دلیل آلودگی هوا و بناهای تاریخی شیراز به دلیل زلزله در معرض خطر هستند.

مهمترین آثار تاریخی اصفهان کدامند؟ میدان نقش جهان، علی کاپو، کلیسای وانک، سیوا سا پل، مسجد امام

مهمترین آثار تاریخی شیراز کدامند؟ مجموعه وکیل، آرامگاه سعدی و حافظ، تخت جمشید، باغ ارم و ارگ کریمخانی

زیباترین کلیسای اصفهان کدام است؟ کلیسای وانک

دیدنی های پرسپولیس چیست؟ نقش رجب، نقش رستم، مجسمه‌های باشکوه، کاخ‌های تاریخی و نقش برجسته‌های دوران هخامنشی، ساسانی و عیلامی.

نتیجه

در این مقاله سعی کردم به مقایسه آثار تاریخی شیراز و اصفهان بپردازم، برای درک عمیق‌تر تفاوت‌ها و شباهت‌های بناهای تاریخی شیراز و اصفهان، بازدید از هر دو شهر و تجربه حضوری آن‌ها ضروری است. پس لازم است با رزرو بلیط هواپیما چمدان های خود را ببندید و به این شهرهای تاریخی سفر کنید.