You are currently viewing لینک شکسته چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

لینک شکسته چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟


یکی از بزرگترین اهداف هر وب سایتی ارائه محتوای جذابی است که باعث رضایت کاربر و حفظ آنها شود. سایت هایی که به درستی بهینه شده باشند، به لطف افزودن محتوای جدید در وبلاگ، صفحات محصول و سایر انواع محتوا می توانند به مرور رتبه خود را ارتقاء و ترافیک بیشتری جذب کنند. با این حال، اگر در سایت شما لینک های شکسته ای وجود داشته باشد،اگر می خواهید با مفهوم  borken link یا همان لینک شکسته بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنم که حتماً تا انتها این مطلب را دنبال کنید، زیرا قصد داریم شما را با لینک شکسته چیست و تاثیر لینک شکسته بر سئوی سایت آشنا کنیم.

borken link چیست؟

لینک شکسته، یک لینک در یک صفحه وب است که به یک صفحه وب متفاوت منتهی می شود که به دلایلی دیگر قابل دسترسی نیست. این ممکن است به این دلیل رخ دهد که صفحه ای که به آن لینک داده می شود دیگر وجود ندارد یا وب سایت با مشکلات سرور مواجه است. یک لینک شکسته ممکن است یک لینک داخلی باشد، به این معنی که به صفحه دیگری در همان وب سایت منتهی می شود، یا یک لینک خارجی، به این معنی که خوانندگان را به طور کامل به صفحه ای در یک وب سایت دیگر هدایت می کند.

زمانی که کاربر روی یکی از لینک های سایت شما کلیک می کند، این انتظار را دارد که محتوای خاصی را بعد از اینکه وارد آن صفحه شد، مشاهده کند. حال اگر با هیچ صفحه ای مواجه نشود، به احتمال خیلی زیاد سایت شما را ترک می کند. در واقع؛ لینک های شکسته نه تنها برای تجربه کاربر مضر هستند، بلکه گوگل هم آنها را دوست ندارد و برای شما امتیاز مناسبی در نظر نمی گیرد. همچنین وجود لینک های شکسته در سایت می تواند به صورت چشمگیری روی سئوی سایت شما تاثیر منفی ایجاد کند. بنابراین حتماً باید سایت خود را از وجود لینک های شکسته بررسی و در صورت مشاهده آنها را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: تفاوت سایت وردپرس با کدنویسی چیست؟ کدام بهتر است؟

چه چیری باعث به وجود آمدن لینک شکسته در سایت می شود؟

چندین مشکل وجود دارد که می تواند منجر به شکستگی لینک ها شود که برخی از شایع ترین آنها عبارت هستند از:

 • اشتباهات تایپی: شایع ترین دلیل برای به وجود آمدن لینک شکسته در سایت، اشتباهات تایپی می باشد. همه افراد گاه به گاه در هنگام تایپ اشتباه می کنند، بنابراین جای تعجب نیست که اشتباهات تایپی یکی از دلایل اصلی شکستگی لینک ها باشد.
 • صفحات حذف شده: اگر صفحه ای به صورت تصادفی یا عمدی حذف شده باشد، هر لینکی که به آن صفحه اشاره می کند شکسته می شود.
 • صفحات تغییر نام یافته: وب مسترهای بی تجربه ممکن است بدون اینکه متوجه عواقب احتمالی آن شوند، آدرس های هر صفحهرا تغییر دهند. به عنوان مثال: وقتی یک نوشته برای وبلاگ تولید می کنید، یک آدرس برای آن نوشته تولید می شود. حال دیگر به هیچ عنوان شما نباید آن آدرس را تغییر دهید، زیرا باعث به وجود آمدن لینک شکسته در سایت شما می شود. همچنین در صورتی که نیاز است آدرس یک صفحه را تغییر دهید، حتماً میبایست از ریدایرکت استفاده کنید.
 • تغییر نام دامنه: در صورتی که دامنه خود را تغییر داده اید، ممکن است کاربران با انواع لینک های شکسته مواجه شوند.

 

بیشتر بخوانید: مقایسه Hummingbird Pro و Rocket ; کدام افزونه بهینه ساز بهتر است؟

تاثیر borken link بر سئوی سایت

حال شاید این سوال در ذهن شما باشد که لینک های شکسته چگونه بر سئو تاثیر می گذارند؟ تعمیر لینک های شکسته از دیرباز به عنوان یک عمل مهم در بین متخصصان سئو در نظر گرفته شده است. اگرچه ممکن است چند لینک خراب این روزها منجر به افت شدید رتبه نشود، اما هنوز هم تا حدی بر سئو سایت تأثیر می گذارند و باید در اسرع وقت رفع شوند.

گوگل می ‌داند که لینک‌های شکسته یک اتفاق طبیعی برای هر سایتی محسوب می شوند و لزوماً آن را نشانه بی کیفیت بودن محتوا نمی داند. اما به هر حال بسیاری از کارشناسان سئو بر این باورند که لینک شکسته نمیتواند آسیب خیلی زیادی به سئوی سایت وارد کند، اما بهتر است در صورت مشاهده آنها را برطرف نمائید.

 

تاثیرات لینکه شکسته در سایت

1- ارائه تجربه کاربری ضعیف

یکی از بزرگترین مشکلات لینک های شکسته این است که می تواند باعث ایجاد تجربه ضعیف کاربران شود. مطالعات نشان می دهد که 89 درصد از کاربران پس از داشتن تجربه کاربری ضعیف در یک سایت، دیگر به آن سایت بازنمی گردند و از سایر سایت های دیگر استفاده می کنند. در واقع؛ تجربه کاربری به عنوان یک فاکتور رتبه بندی بسیار مهم توسط موتورهای جستجو در نظر گرفته می شود. اگر کاربران متوجه شوند که پیمایش در یک وب سایت یک تجربه راحت نیست، می تواند در طول زمان بر رتبه وب سایت تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: 8 افزونه لینک سازی داخلی و خودکار وردپرس حرفه ای

2- تاثیر منفی روی درآمد

لینک های شکسته گاهی اوقات می توانند به عنوان موانعی در فرآیند تبدیل عمل کنند. اگر محصولات شما دارای لینک شکسته باشد، قطعاً می تواند بر روی فروش شما تاثیر منفی داشته باشد.

3- افزایش نرخ پرش کاربران

نرخ پرش مدت زمانی را که کاربر در یک صفحه وب خاص می ماند قبل از اینکه به صفحه وب دیگری برود را اندازه گیری می کند. بسیاری از بازدیدکنندگان در صورتی که با لینک شکسته مواجه شوند، خیلی سریع وب سایت را به طور کلی رها می کنند. حال اگر این اتفاق برای کاربران مختلف رخ دهد، به مرور زمان نرخ پرش سایت شما افزایش پیدا می کند که این موضوع تاثیر مستقیمی روی سئوی سایت شما دارد.

4- تاثیر روی رتبه سایت

همانطور که می دانید، لینک های داخلی نقش بسیار مهمی در سئوسایت دارند، زیرا به موتورهای جستجو برای درک ساختار یک وب سایت کمک می کنند. گوگل گفته است که ساختار لینک داخلی یک سایت به عنوان یک عامل رتبه بندی حیاتی در نظر گرفته می شود، به این معنی که لینک های داخلی شکسته می توانند باعث از دست دادن ترافیک سایت در موتورهای جستجو شوند.

چطور لینک های شکسته سایت را پیدا کنیم؟

زمانی که گوگل در سایت شما میخزد، تمامی لینک های داخلی که ایجاد کرده اید را دنبال می کند. حال اگر یکی از آنها خراب باشد، نمی تواند به درستی در سایت شما بخزد، بنابراین ممکن است بسیاری از صفحات شما را فهرست بندی یا ایندکس نکند. این یعنی بازدیدکننده ممکن است نتواند هیچ وقت آن صفحات ( صفحاتی که گوگل ایندکس نمی کند) را مشاهده نماید. بنابراین اگر سایت شما حاوی صفحات شکسته زیادی باشد، قطعاً گوگل نمی تواند به درستی در سایت شما بخزد و در نتیحه باعث افت رتبه سایت شما می شود.

خوشبختانه ابزارهای مختلفی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند تا لینک های شکسته سایت خود را شناسایی و آنها را رفع نمائید. در ادامه شما را با برخی از بهترین ابزارها آشنا می کنیم.

بیشتر بخوانید: سایت لینک چیست؟ چگونه در گوگل سایت لینک داشته باشیم؟

– ابزار گوگل سرچ کنسول

یکی از ساده ترین راه ها برای بررسی لینک های شکسته از طریق ابزار گوگل سرچ کنسول می باشد.این یک ابزار رایگان است که ردیابی عملکرد یک وب سایت در نتایج جستجوی گوگل را آسان می کند. این ابزار قادر است گزارش هایی از لینک های شکسته را نشان شما دهد که هنگام خزیدن در وب سایت کشف می کند. با این حال به خاطر داشته باشید که فقط لینک های شکسته داخلی را نشان می دهد.  برای پیدا کردن لینک های شکسته با استفاده از این ابزار می توانید مراحل زیر را دنبال نمائید:

در ابتدا وارد گوگل سرچ کنسول خود شوید (آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول)، سپس به بخش Excluded مراجعه نمائید و به دنبال خطاها زیر بگردید:

 • Soft 404
 • Not found
 • Blocked due to access forbidden
 • Blocked due to unauthorized requests
 • Blocked due to other 4xx issues

مدیران وب‌سایت‌ها می‌ توانند روی یکی از این خطاها کلیک کنند تا فهرستی از آدرس های کشف‌شده توسط گوگل را که در آن دسته قرار می‌ گیرند را مشاهده نمایند.

بیشتر بخوانید: سرعت سایت در سئو چه تاثیری دارد؟

– ابزار SEMrush

SEMrush یک ابزار حسابرسی سایت دارد که برای شناسایی لینک های شکسته و سایر خطاهای سئوی درون صفحه ارزشمند است. ابتدا باید از این ابزار برای خزیدن در وب سایت استفاده شود که بسته به بزرگی سایت ممکن است مدتی طول بکشد. پس از اتمام، یک گزارش ایجاد می کند.

تب “Issues” جایی است که شما می توانید خطاهایی که باعث به وجود آمدن لینک های شکسته شده است را مشاهده کنید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • pages returned 4xx status code
 • pages returned 5xx status code
 • external links are broken
 • internal links are broken

کاربران می توانند روی هر یک از این خطاها کلیک کنند تا لیستی از لینک های شکسته را که در آن دسته قرار می گیرند، مشاهده نمایند. سپس، با کلیک بر روی یک لینک خاص در زیر “مشاهده پیوندهای شکسته” می توانید فهرستی از صفحاتی که به آن آدرس لینک داده شده است را مشاهده کنید.

– ابزار گوگل آنالیتیکس

Google Analytics ممکن است اطلاعات زیادی در مورد یک وب سایت ارائه دهد، اما به صورت پیش فرض گزارش هایی در خصوص صفحاتی که دیگر وجود ندارند را ارائه نمی دهد. با این حال، هنوز راه هایی وجود دارد که از این ابزار می توان برای ردیابی چنین صفحاتی استفاده کرد.

 • ایجاد یک گزارش سفارشی: یکی از راه‌های یافتن صفحات شکسته با استفاده از گوگل آنالیتیکس، ایجاد یک گزارش سفارشی و بخش‌بندی هر صفحه‌ای است که عنوان صفحه‌ای دارد که در آن «خطای 404 – صفحه یافت نشد» ذکر شده است.
 • ایجاد گروه بندی محتوای سفارشی: گوگل آنالیتیکس را می توان برای ایجاد گروه بندی محتوای سفارشی استفاده کرد و تمام صفحات 404 را به یک گروه محتوا اختصاص داد.

 

بیشتر بخوانید: آموزش نصب و کار با قالب فلت سام (Flatsome) | کامل و رایگان

نحوه رفع لینک های شکسته در سایت

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید اقدام به رفع لینک های شکسته در سایت نمائید که درادامه برخی از آنها را به شما توضیح می دهیم. همراه ما باشید.

1- رفع لینک های شکسته در سایت به دلیل وجود اشتباهات تایپی

یکی از دلایل رایج شکستن به وجود آمدن لینک های شکسته، وجود اشتباهات تایپی می باشد. در صورتی که صفحه 404 شما به دلیل غلط املایی رخ داده است، کافیست وارد صفحه ویرایشگر آن صفحه شوید و سپس آن رابرطرف نمائید.

2- تغییر مسیرها یا همان ریدایرکت

بیشتر بخوانید: آیا کیفیت محتوا تاثیر زیادی بر روی سئو دارد؟

استفاده از ریدایرکت های 301 روشی است که گوگل برای رفع لینک های داخلی خراب توصیه می کند. در حالت ایده آل، شما به صفحه ای با محتوای مرتبط هدایت می شوید؛ مانند یک پست مرتبط یا یک صفحه دسته یا برچسب.  تغییر مسیر لینک های شکسته کمی زمان بر است اما می تواند به شما برای حل این مشکل کمک کند.

3- لینک شکسته را حذف کنید

این ساده ترین روش برای مقابله با لینک های شکسته است. در صورت مواجه شدن با یک صفحه خراب، می توانید آن را به صورت کامل حذف کنید. اگر آن صفحه برای شما اهمیت دارد، آن را به یک صفحه دیگر ریدایرکت و سپس حذف کنید.

سوالات متداول

چگونه لینک‌های شکسته سایت را پیدا کنیم؟

ساده ترین روش برای شناسایی لینک های شکسته، استفاده از ابزارهایی مانند: گوگل آنالیتیکس، گوگل سرچ کنسول و SEMrush می باشد.

چطور لینک های شکسته را از بین ببریم؟

پس از شناسایی لینک شکسته، شما می توانید از دو روش آن را رفع نمائید. اول اینکه می توانید آن صفحه را به صورت کامل حذف کنید. دوم اینکه می توانید آن صفحه را به یک صفحه دیگر ریدایرکت 301 بزنید.

بیشتر بخوانید: چگونه در وردپرس لینک دانلود بگذاریم؟ آموزش ساخت لینک دانلود در وردپرس

جمع بندی: لینک شکسته یا Broken Link چیست؟

بررسی لینک‌های شکسته ضروری است زیرا حجم بالای لینک‌های شکسته نه تنها به نتایج جستجو و رتبه‌بندی صفحات شما آسیب می‌رساند، بلکه باعث می شود که کاربران سایت شما را ترک و دیگر به سایت شما وارد نشوند. بنابراین اگر می خواهید سئوی سایت خود را بهبود ببخشید و به جایگاه بهتری در نتایج دست پیدا کنید، ضروریست که لینک های شکسته سایت خود را شناسایی و رفع نمائید.  ما در این مطلب شما را با لینک شکسته چیست و تاثیر لینک شکسته بر سئوی سایت آشنا کردیم. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

منبع: 321webmarketing