You are currently viewing لینک جویس چیست؟ چه عواملی بر Link juice تاثیر گذارند؟

لینک جویس چیست؟ چه عواملی بر Link juice تاثیر گذارند؟


بارگذاری…

لینک جویس اصطلاحی است که در دنیای سئو برای ارزشی که از یک صفحه یا سایت به صفحه دیگر منتقل می شود، اشاره می کند. شما می توانید از طریق مستقیم و غیرمستقیم در سایت خود لینک گذاری کنید. در لینک گذاری مستقیم به استراتژی های ایجاد لینک مانند: به اشتراک گذاری اسناد، بازاریابی رسانه های اجتماعی، انتشار بیانیه مطبوعاتی و موارد دیگر اشاره دارد. در غیرمستقیم شما یک محتوای باکیفیت درج می کنید و به درون آن لینک می دهید که بازدیدکنندگان از آن طریق سایر صفحات شما را نیز مشاهده می کنند. به همین منظور ما در این مطلب از پایگاه دانش نوین وردپرس قصد داریم شما را با تعریف لینک جویس Link juice و اهمیت لینک جویس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

لینک جویس چیست؟

لینک جویس (Link juice) یک اصطلاح سئو است که از آن برای توصیف میزان اعتبار و ارزش یک لینک از صفحه ای که لینک در آن قرار دارد و به صفحه ای که به آن اشاره می کند، استفاده می شود. در واقع نشان می دهد که لینکی که شما درج کرده اید، چه اعتباری به صفحه مقصد داده است. حال اینکه یک لینک چقدر ارزش و اعتبار دارد به عوامل مختلفی مانند: کیفیت صفحه لینک، اعتبار، اعتماد، ارتباط و موارد دیگر بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار بر لینک جویس

پیج رنک (PageRank) و لینک آتوریتی (link authority) از معیارهایی هستند که می توانند روی لینک جویس Link juice تاثیر گذار باشند. گوگل برای تعیین اینکه صفحات در چه موقعیتی از نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شوند، بر اساس لینک هایی که به آنها اشاره می ‌کردند، استفاده می کند. رتبه بالای صفحه به این معنی است که صفحه دارای بک لینک های زیادی از صفحات با اعتبار بالا است. رتبه پایین به این معنی است که یک صفحه دارای بک لینک کمتری از صفحات با رتبه بالا می باشد.

می توان گفت که عبارت لینک جویس برای اشاره به نحوه انتقال رتبه صفحه از یک صفحه به صفحه دیگر از طریق لینک ها استفاده می شود. اگر لینکی از صفحه ای با رتبه بالا دریافت کنید، به صورت خودکار رتبه صفحه شما در نتایج ارتقا پیدا می کند که این موضوع به صورت مستقیم روی رتبه کلی وب سایت شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: PWA چیست و چگونه Progressive Web Apps را فعال کنیم؟ 

چه عواملی روی لینک جویس Link juice تاثیر می گذارد؟

مواردی وجود دارد که سئوکاران و ابزارهای سئو هنگام تعیین میزان ارزشی که یک لینک به صفحه ای که به آن لینک داده می شود، به آنها توجه می کنند که برخی از این موارد عبارت هستند از:

  • اعتبار صفحه ارائه دهنده لینک: اگر یک لینک از یک وب سایت قابل اعتماد با سابقه غنی و محتوای با کیفیت بالا باشد، آنگاه لبینک ارزش بیشتری نسبت به یک لینک از یک سایت با اعتبار کمتر خواهد داشت.
  • نوع لینک: همانطور که می دانید لینک نوفالو لینکی است که نباید توسط خزنده های گوگل دنبال و ایندکس شود. اگر شما از لینک های نوفالو استفاده کنید، ارزش کمتری نسبت به لینک های فالو خواهد داشت.
  • محتوای صفحه: عناصر مختلفی از صفحه ای که لینک از آن ارائه شده است مانند: ارتباط متن، تعداد لینک های دیگر در صفحه و… می توانند بر ارزش بک لینک تأثیر بگذارند.
  • صفحات 404: همانطور که وبلاگ یا سایت شما گسترش می یابد، لینک های بیشتری وجود خواهند داشت که صفحات را به یکدیگر متصل نمایند. حال اگر بنا به هر دلیلی صفحه ای را حذف کردید، حتماً باید لینک هایی که به آن حذف شده داده اید را حذف کنید، در غیر این صورت زمانی که کاربر روی آن لینک ها کلیک می کند، با صفحه 404 مواجه می شود.
  • محتوای تکراری: اگر در صفحات مختلف در سایت شما محتوای مشابهی وجود داشته باشد، گوگلو سایر موتورهای جستجو ممکن است صفحات را به عنوان تکراری در نظر بگیرند.این بدان معنی است که تنها یکی از دو صفحه انتخاب می شود تا در نتایج جستجو نشان داده شود و به طور معمول این انتخاب به صورت خودکار انجام می شود. از طرف دیگر، اگر تغییری در سایت خود ایجاد کرده اید یا آدرس سایت خود را جابجا کرده اید، باید 301 ریدایرکت را تنظیم کنید. به این ترتیب هم بازدیدکنندگان سایت شما و هم خود موتورهای جستجو می توانند به درستی به صفحات جدید دسترسی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: شاخص کلیدی عملکرد (KPI) یا Key Performance Indicator چیست؟ 

منظور از لینک بیلدینگ چیست؟

لینک بیلدینگ از همان ابتدا بخش مهمی از بهینه سازی موتورهای جستجوگر بوده است. لینک های خارجی یکی از مهم ترین هر لینک خارجی که به دامنه شما اشاره کند نشان می دهد سایت شما چیزی مرتبط و ارزشمند برای کاربران دارد. در واقع؛ لینک بیلدینگ به تلاش های بازاریابی برای دریافت لینک از وب سایت های دیگر به وب سایت شما اشاره دارد و در حال حاضر به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارها برای دستیابی به رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو محسوب می شود. استراتژی های رایج لینک بیلدینگ شامل بازاریابی محتوا، ساخت ابزارهای مفید، اطلاع رسانی ایمیل، لینک سازی شکسته و روابط عمومی می باشد.

سوالات متداول

ویژگی‌های لینک جویس Link juice قوی چیست؟

برای اینکه بتوانید یک لینک جویس قوی داشته باشید، نکاتی وجود دارد که برخی از مهم ترین آنها عبارت است از: سایت لینک دهنده باید رتبه مناسبی در نتایج داشته باشد، محتوای سایت لینک دهنده باید با محتوای کسب و کار شما مرتبط باشد و…

جمع بندی

به عبارت خیلی ساده؛ لینک جویس Link juice یک راه عالی برای انتقال اعتبار یک صفحه از سایت به صفحات دیگر است. این انتقال می تواند با استفاده از لینک سازی داخلی باشد، یا خارجی و…ما در این مطلب به تعریف لینک جویس و اهمیت لینک جویس پرداختیم. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: seobility