You are currently viewing فناوری 5G چیست – Server.ir

فناوری 5G چیست – Server.ir


 

اینترنت 5G چیست؟

اینترنت 5G به نسل جدیدی از از شبکه های اینترنتی همراه اشاره دارد که با تکتولوژی OFDM یعنی تقسیم متعامد فرکانس ها راه اندازی شده است .فناوری مورد استفاده, مدت زمان بین ارسال و دریافت و سرعت انتقال داده از جمله فاکتور هایی هستند که تفاوت میان این نسل و نسل های گذشته را آشکار می کنند .

 

سرعت فناوری 5G چقدر است؟

حداکثر سرعت دانلود در شبکه 5G تا 20 گیگابایت در ثانیه و حداکثر سرعت آپلود هم تا 10 گیگابایت در ثانیه خواهد بود. البته این سرعت بستگی به ظرفیت شبکه 5G داشته و سرعت نهایی که به دست کاربران می‌رسد از این مقدار کمتر خواهد بود.
مزیت های 5G.

همچنین سرویس 5G تاخیر در بین ارسال و دریافت Packet ها را به حداقل می رساند .
پوشش سیگنال ها را به مناطق بیشتری گسترش داده شده . این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا در طبیعت و مناطقی که معمولا احتمال قطعی اتصال اینترنت بیش تر است, از سرعت مطلوبی بهره مند شوند .

اما 5G همچنان یک طرح اولیه بوده زیرا زیرساخت های موجود برای پشتیبانی از این سرویس به مناطق کمی محدود هستش .

شرکت های پیشرو در فناوری 5G

به طور کلی این تکتولوژی توسط سازمان یا مجموعه خاصی راه اندازی نشده و شرکت های مختلف ای در این حوزه درحال فعالیت هستند ,اما  دو شرکت نوکیا و هوآوی گام‌های موثری در این خصوص برداشته اند .

در اواخر سال ۱۳۹۹، شرکت‌های بزرگ مخابراتی داخلی مثل ایرانسل و همراه‌اول اولین سایت‌های 5G خود را به‌صورت

آزمایشی در ایران راه‌اندازی کردند که به‌گفته‌ی برخی کاربران، سرعت رضایت‌بخشی نیز ارائه دادند.

مقایسه 5G با 4G

همیشه وقتی یک فناوری جدید مثل 5G وارد بازار می‌شود با نسل قبل خود توسط کاربران مقایسه می شود.
ورود این تکنولوژی به بازار می تواند خبری خوبی برای کاربر هایی که تلفن های همراه با پشتیبانی 5 دارند باشد .البته همچنان استفاده از این شبکه نیازمند راه اندازی آن توسط ارائه دهندگان اینترنت داخل کشورد نیز می باشد
.قطعا تفاوت سرعت بین 5G و 4G بسیار محسوس است.در اطلاعات ارائه شده از سمت مجموعه هایی که این تکنولوژی را راه اندازی کرده اند, نسل چهارم در نسخه LTE می‌تواند به سرعت 300 mbps برسد. اما سرعت 5G تا 20 گیگابایت بر ثانیه است.

این به معنای ۶۰ برابر سرعت بیش تر از نسل قبلی اش هستش!

آیا 6G نیز راه اندازی خواهد شد ؟
اگر زیر ساخت 5G به درستی راه اندازی شود،با توجه به سرعت خیره کننده ای که این تکنولوژی در اختیار ما خواهد گذاشت, نیازی به راه اندازی فناوری 6G به عنوان جایگذین در سال های آینده  نخواهد بود.

فناوری 5G انقلاب بزرگی در سرعت اینترنت همراه ایجاد کرده و سبب شده تا دسترسی سریع تری به شبکه اینترنت داشته باشیم .
همچنین این فناوری به ما کمک می کند تا شکاف میان فضای حقیقی و تکنولوژی تا جای ممکن کم تر شود .