You are currently viewing علت کم آبی مشخص شد/ میزان ذخیره چقدر است؟

علت کم آبی مشخص شد/ میزان ذخیره چقدر است؟


کمبود بارندگی و مصرف بی رویه منابع آبی کشور را دچار خشکسالی کرده و مدیریت آب بیش از پیش احساس می شود.

معاون تلفیق و رگولاتوری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: شعار سال که جهش تولید با مشارکت مردم نامیده می شود، رویکردی در رابطه با دستیابی به مشکلات بهره وری است.

علیرضا الماسوندی، معاون تلفیق و رگولاتوری شرکت مدیریت منابع آب ایران در همایش بهره وری ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص موضوع آب و اهمیت آن گفت: شعار سال که تاکنون بوده است. جهش تولید نامیده می شود که مردم را درگیر می کند در مورد رسیدن است. رویکردی به مشکلات عملکردی محسوب می شود و می تواند تعاریف جامعی داشته باشد.

وی بیان کرد: در سخنان شهید آیت الله رئیسی مسئله آب نیز برای کشور موضوع مهمی بود; وی در آخرین جلسه شورای عالی آب بر نقشه راه آب کشور تاکید کرد و آب را یک موضوع مهم در حیات قانونگذاری و عمرانی ما و سایر موجودات دانست.

معاون تلفیق و رگولاتوری شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: منابع آبی ما به دلیل قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک محدود است. در برخی نقاط کشور سرانه حدود 600 تا 650 مترمکعب در سال است در حالی که در حد تنش آبی این رقم به 1700 مترمکعب در سال می رسد.

وی با اشاره به علل کم آبی خاطرنشان کرد: پراکندگی جمعیت و پراکندگی آن نسبت به وسعت کشور مشکلاتی را از نظر کیفیت و حجم آب ایجاد می کند. در حالی که این میدان به راحتی قابل تجدید نیست.

الماسوندی افزود: حدود 103 میلیارد مترمکعب آب در کشور تجدیدپذیر است که از این میزان حدود 94 میلیارد مترمکعب یعنی. بیش از 90 درصد مصرف می شود که اکثر این مصارف در بخش آب های زیرزمینی رخ می دهد. از این میزان حدود 56 میلیارد مترمکعب در 609 حوزه تحقیقاتی و سفره های زیرزمینی و حدود 38 میلیارد مترمکعب در آب های سطحی قرار دارد.

وی بیان کرد: ما از خداوند برای احیاء و غنی سازی زمین برخورداریم زیرا آب امانت الهی است که به ما داده شده است و تاکید مقام معظم رهبری بر اصلاح الگوی مصرف و مدیریت مصرف نیز در همین راستا است.

معاون تلفیق و رگولاتوری شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: بهره وری یکی از راه هایی است که بتوانیم ضمن مدیریت مصرف از این منبع خدادادی بهره وری و اثربخشی بیشتری داشته باشیم و این یک مسئولیت شرعی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه شعار جهش تولید با مشارکت مردمی بسیار هوشمندانه تلقی می شود، گفت: اصول حکمرانی خوب در هر زمینه ای دارای سه رکن اصلی شامل نهاد دولتی، نهاد مردمی و بخش خصوصی است که تعریف کلی از جهش تولید با مشارکت مردم

این مقام مسئول جهش تولید غیر ضایعاتی با نگاهی به چرخه بهره وری، به حداکثر رساندن سرمایه و منابع و حذف ضایعات و ضایعات از فرآیند تولید، آن را تولید کارآمد نامید و افزود: یکی از رویکردهای وزارت نیرو در این زمینه است. جهت 557 اقدام در این راستا برنامه ریزی شده است که متعهد به انجام آنها هستیم.

منبع:

چاپ

آیا این اخبار اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید

(جمع: ۰ میانگین: ۰)