You are currently viewing ساداتی نژاد به 3 سال حبس محکوم شد / احضار 2 وزیر در چای دباش

ساداتی نژاد به 3 سال حبس محکوم شد / احضار 2 وزیر در چای دباش


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج ، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژی در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد روز سه شنبه با حضور در دانشگاه یاسوج به گفتگو و تبادل نظر مستقیم با دانشجویان و جوانان پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای در 33 ماه گذشته که از تصدی ریاست قوه قضائیه می گذرد، جلسات متعددی را با اقشار مختلف مردم و نخبگان به ویژه دانشجویان کشور برگزار کرده است. همواره بر شنیدن نظرات همه منتقدان و صاحب نظران تاکید داشته و در این زمینه درخواست مهمی داشته است

رئیس کل دادگستری در دوره اخیر بیش از 8 بار در محافل دانشجویی و دانشگاهی به مناسبت های مختلف حضور یافت و با استماع مشکلات و دغدغه های دانشجویان، سعی در شفاف سازی و رفع ابهامات موجود در آن داشت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژعی طی سخنانی در این نشست دانشجویی گفت: اولین جایی که در دهه 50 رفتم روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد بود. خاطرات خوشی از آن روزها دارم. بنابراین به یک معنا به ولایت شما مدیون می دانم.

رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: معیار عمل ما باید تصویب قانون باشد; ممکن است بگویید که یک قانون ضعیف و ناقص است یا با حال مطابقت ندارد. در این زمینه راه حل تغییر قانون است; ما نمی توانیم قانون را کنار بگذاریم و بگوییم هرکس سلیقه خود را دنبال می کند. آیا با این فرض می توان عدالت و نظم را اجرا کرد؟

رئیس قوه قضائیه گفت: برخی از شما دانشجویان در صحبت های خود گفته اید که در دوستیابی تفاوت و تبعیض وجود دارد. من نیز در برخی موارد موافقم، اما به خاطر داشته باشید که لازم نیست با همه مجرمان یکسان رفتار کنید. در مواردی نیز محکوم علیه اظهار ندامت می کند و به مقام غرامت می رسد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: از زمانی که رئیس قوه قضائیه شدم به سراغ ریشه ها و گلوگاه های فساد و اتلاف ثروت رفتم و با کمک سایر نیروها فرآیندهای واردات، صادرات، گمرک را ساماندهی کردیم. بانک ها و غیره

قاضی القدات تصریح کرد: در مقوله دانه های درشت که شما علما بر آن تاکید دارید بدون اغماض و طبق قانون برخورد کرده ایم. در مورد وزیر سابق مورد اشاره شما (لازم به ذکر است که سوال دانشجویان در مورد پرونده وزیر اسبق جهاد کشاورزی بود) تحقیقات و محاکمه ای انجام شد و فرد مذکور به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. در مجموع 8 نفر از جمله وزیر و معاون وزیر در این پرونده محکوم شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژی اظهار داشت: در مورد چای دباش این دولت و قوه قضائیه است که کشف و پیگیری و اطلاع رسانی کرده و با عوامل دخیل در پرونده مذکور و همچنین ویژه اقدام مقتضی انجام داد. بازرسی از دفتر رئیس جمهور و واجا نیز موضوع را پیگیری کردند و سازمان بازرسی کل کشور نیز به عنوان زیرمجموعه قوه قضائیه وارد پرونده شد.

رئیس قوه قضائیه افزود: این پرونده حدود سه میلیارد و 700 میلیون دلار است و تاکنون 45 نفر تفهیم اتهام شده اند و برای افراد بیشتری نیز تحقیقات صورت گرفته است. روز گذشته دو وزیر سابق به این پرونده احضار شدند.

.

اما ده ها و صدها تحقیق و بررسی پیرامون این پرونده انجام شده است که یک به یک در حال بررسی است. ضمناً این پرونده در مرحله تصمیم گیری نهایی بود که اسناد جدیدی از جمله مهرهای جعلی در مورد آن کشف شد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: در خصوص پروژه هایی که در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال ساخت است و شما دانش آموزان به آنها اعتراض دارید، باید بگویم که قوه قضائیه دستگاهی نیست که عیوب زیست محیطی یا غیر آن را تعیین کند. -نقایص پروژه ها و زمانی که سازمان محیط زیست به عنوان ارگان اصلی مجبور باشد پروژه ای را معیوب بداند، می توانیم به چنین مشکلاتی دچار شویم.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در یکی از استان های شمالی کشور، مسئولان دولتی آن زمان مصوب کردند که پروژه خاصی در منطقه خاصی ساخته شود و برای این پروژه زیرساخت ها و امکانات لازم را از وزارتخانه های مختلف فراهم کردند. و پروتکل های مربوط به آن را تهیه کرد. بعد مسئول بعدی آمد و گفت این پروژه مشکل دارد و باید متوقف شود. اما اعلام کردیم که نمی‌توانیم پروژه‌ای را که بدون دلیل و مدرک و دلیل موجه در آن سرمایه‌گذاری شده است متوقف کنیم، بنابراین شما مسئول مربوطه باید مصوبه و پروتکل قبلی در مورد این پروژه را لغو و مصوبه را تغییر دهید تا مسئولیت قانونی بر عهده ما باشد. به تنهایی عمل کنیم

پیش از سخنان «کرامی» رئیس قوه قضائیه، رئیس دانشگاه یاسوج گفت: امیدواریم با همت مسئولین، مهر بی کفایتی از طرف استان کوگیلویه و بویراحمد برداشته شود. “

وی افزود: انتظار ما این است که با حضور رئیس قوه قضاییه در استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد توسعه مورد انتظار مردم این استان در حوزه های عدالت اجتماعی، انصاف در پرداخت های مالی به اعضای هیات علمی باشیم. امنیت سرمایه گذاری و حمایت از فعالیت های اقتصادی سالم».

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: شرایط به گونه ای نباشد که یک استاد دانشگاه یا یکی از اعضای هیئت علمی نگران مسکن و معیشت خود باشد.

وی خاطرنشان کرد: قیام ضد صهیونیستی دانش آموزان در سراسر جهان که این روزها شاهد آن هستیم نشان از آگاهی، تناسب و حضور دانش آموزان و معلمان دارد.

«شکوهی مهر» از دانشجویان حاضر در این مراسم برخوردهای امنیتی دانشجویان و اساتید در کشورهای خارجی را به شدت محکوم کرد.

وی همچنین گفت: چرا دستگاه قضایی در کنار تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز، با مجوزهای این ساخت و سازهای غیرمجاز نیز برخورد نمی کند؟

شکوهیمار گفت: آقای آژه ای از شما ممنونیم که اموال غارت شده مردم بابک زنجانی را پس گرفتید. لطفا این مسیر را ادامه دهید و سایر اموال غارت شده را از گروگان ها و ذی نفعان اقتصادی جمع آوری کنید.

وی با بیان اینکه افکار عمومی نیازمند اقناع و اطلاع رسانی مردم از جزئیات پرونده های فساد است، اظهار داشت: به عنوان مثال حدود هفت ماه از مطرح شدن فساد موسوم به چای دباش می گذرد. شما در دسامبر گذشته گفتید که دولت مجرمان این پرونده را شناسایی نکرده است. لطفا در این زمینه توضیح دهید؛ نباید تصور کرد که این موارد فساد در اذهان مردم به فراموشی سپرده می شود، زیرا ارقام مطرح شده در این گونه موارد در اذهان عمومی باقی می ماند و خدای ناکرده منجر به سرکوب آنها توسط نظام می شود.

خانم “فتح الله پور” نماینده یکی از تشکل های دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه گفت: آیا درست است که بزرگترین متجاوز ایران از مجازات اعدام معاف شود؟ چرا و با چه منطقی به همه بانک های خصوصی اجازه ایجاد نقدینگی داده می شود؟

وی علاوه بر لزوم برخورد با واحدهای تولیدی مروج بداخلاقی در جامعه گفت: نباید شرایط به گونه ای باشد که اخبار قضایی کشور را از طریق رسانه های خارجی قبل از رسانه های داخلی دریافت کنیم.

فتح الله پور در بخشی دیگر از سخنان خود به کمبود خوابگاه های زنانه در دانشگاه یاسوج نیز اشاره کرد.

«گرامی فرد» نماینده یکی دیگر از تشکل های دانشجویی یاسوج نیز در این نشست گفت: دستگاه قضایی به عنوان قدرتمندترین بازوی جمهوری اسلامی ایران باید ابتدا در مقوله عفاف و حجاب به صورت آسیب شناسانه وارد میدان شود. و سپس اقدام کنید تا آن را خنثی کنید.”

وی در ادامه به موضوع برخی سدهای ساخته شده یا در حال ساخت در استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت و از قوه قضائیه خواست به تخلفات صورت گرفته در این زمینه رسیدگی شود.

گرامی فرد بیان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد جزو آخرین استان های کشور در زمینه تسهیلات کودکان است و نیاز است در این زمینه اقدامات مناسبی از سوی مسئولان مربوطه انجام شود.

وی افزود: از قوه قضائیه می خواهیم اقدامات ویژه ای را در زمینه حفظ سلامت اجتماعی پرسنل پزشکی و پرستاران در دستور کار قرار دهد.

خانم “عزیزی” دیگر دانشجوی حاضر در این جلسه عدالت اقتصادی را مبنای عدالت اجتماعی و تامین امنیت و آرامش در جامعه عنوان کرد و بر لزوم شفاف سازی مراجع قضایی در خصوص پرونده های چای دباش، فولاد مبارکه و فولاد تاکید کرد. کیف ازگل.

وی همچنین گفت: قوه قضاییه به جای اعمال رویکردهای سختگیرانه و کنترلی در مقوله عفاف و حجاب باید از ایجاد اضطراب در کشور جلوگیری کند.

عزیزی همچنین از نظارت اختیاری شورای نگهبان انتقاد کرد و خواستار ایجاد سازوکارهای مستقل نظارت بر انتخابات شد.

«مومنی» از دیگر دانشجویان حاضر در این نشست گفت: چرا باید در استان کوگیلویه و بویراحمد پروژه هایی که مجوز زیست محیطی ندارند به بهره برداری برسد؟ در مقوله پوشش و عفت به جای تندخویی باید با لطافت و نرمی رفتار کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به مضرات استفاده از فیلترشکن توسط جوانان در کشور نیز اشاره کرد.

خانم بامیان از دیگر دانش آموزان حاضر در این مراسم گفت: 35 هزار هنرمند استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نبود بازار دائمی مجبور به فروش اجناس خود به دلالان هستند.

وی در ادامه بر رفع موانع و مشکلات استان کهگیلویه بویراحمد برای تسهیل سرمایه گذاری در آن استان تاکید کرد و گفت: علیرغم اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد بیشترین میزان مشارکت رای دهندگان را داشته است، همچنان فقر در استان ما بیداد می کند.

منصوری یکی دیگر از دانشجویان حاضر در این مراسم نیز گفت: چرا ضابطان قضایی حوزه ها اقدام قابل توجهی برای ثبت تخلفات انجام شده در این حوزه ها انجام ندادند؟ چرا اداره پیشگیری قوه قضائیه اقدام قابل توجهی برای کاهش آمار خودکشی و خودسوزی در کشور به ویژه در استان کهگیلویه و بویراحمد انجام نداده است؟

وی با اشاره به اخراج تعداد قابل توجهی از کارکنان یکی از شرکت های بزرگ پخش محصولات، خواستار تسریع در رسیدگی قضایی این پرونده شد.

خانم قائدی از دیگر دانشجویان استان کهگیلویه و بویراحمد طی سخنانی گفت: چرا مسئولین ذیربط توجه خاصی به دانشگاه فنی و حرفه ای ندارند و چرا باید شاهد این همه تفاوت در توزیع امکانات بین دانشگاه ها باشیم. در کشور؟ چرا باید مدیریت خوابگاه های فنی و حرفه ای اینقدر ضعیف باشد؟

وی همچنین بیان کرد: انتظار داریم رئیس قوه قضائیه به ما بگوید که پرونده وزیر سابق جهاد کشاورزی چه شد و سرانجام او به کجا رسید؟

انتهای پیام/+