You are currently viewing ساب دامین یا ساب پوشه؟!  کدام یک برای سئو بهتر است؟

ساب دامین یا ساب پوشه؟! کدام یک برای سئو بهتر است؟


زمان مطالعه: 4 دقایق

ساب دامین یا ساب پوشه؟ از کدوم استفاده کنیم؟ آیا بر سئوی سایت ما تأثیر می گذارد؟ آیا می توان به طور قطع گفت که کدام را استفاده کنیم و کدام را استفاده نکنیم؟ همه اینها سوالاتی است که مدت هاست ذهن کارشناسان سئو و صاحبان وب سایت ها، کاربران و علاقه مندان به دنیای وب را به خود مشغول کرده است.

بسیاری از کارشناسان سئو زیرپوشه ها را برای سئو مفید می دانند و اصرار به استفاده از آنها دارند. اما به گفته خود گوگل این دو هیچ تفاوتی از نظر گوگل ندارند. برای پاسخ به این شبهات ابتدا باید ماهیت دامنه و انواع آن را بشناسیم، سپس با پرسش و پاسخ و همچنین بررسی نظر تعدادی از کارشناسان سئو به درستی متوجه شویم که ساب دامین بهتر است یا ساب فولدر. .

دامنه چیست؟

هر کسب و کاری باید یک مکان داشته باشد، یعنی آدرسی که بتوانید به آن کسب و کار بروید. وقتی می خواهید از سایتی بازدید کنید یا خریدی انجام دهید، آن سایت باید آدرسی داشته باشد که بتوانید به آن مراجعه کنید. آدرسی که در فضای مجازی یا بستر اینترنتی به وب سایت ها اختصاص می یابد دامنه نامیده می شود.

بخش های مختلف یک دامنه

زیر دامنه

قسمت قبل از نام دامنه، نام زیر دامنه است. یک دامنه می تواند تعداد نامحدودی زیر دامنه داشته باشد. زیر دامنه وب سایت خود را تقسیم بندی کنید تا بتوانید محتوای خاصی متفاوت از دامنه اصلی خود ایجاد کنید. مثلا شماشما می خواهید وبلاگ خود را از دامنه اصلی، بنابراین از زیر دامنه جدا کنید blog.example.com تو استفاده میکنی

نام دامنه یا دامنه ریشه

دامنه اصلی معمولاً نام کسب و کار شما است. بهتر است بدانید که تنها یک دامنه اصلی را می توان روی سرویس های هاست قرار داد. این دامنه اصلی برای ایجاد ایمیل اصلی است سایت شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بنابراین در انتخاب نام دامنه اصلی بسیار مراقب باشید.

یک زیر پوشه

زیر پوشه آدرسی است که از سایت اصلی شما جدا نیست و در مسیر سایت شما قرار دارد. پوشه های فرعی (که گاهی اوقات به آنها زیرپوشه گفته می شود) در فرم آدرس URL با یک اسلش از هم جدا می شوند. به عنوان مثال، اگر می خواهید بخش وبلاگ سایت خود را در همان دامنه ریشه شروع کنید، باید از زیر پوشه شروع کنید. example.com/blog استفاده کنید.

تفاوت بین ساب دامنه و زیر پوشه چیست؟

یک ساب دامنه قبل از دامنه اصلی قرار می گیرد و به کاربران و گوگل این امکان را می دهد که بدانند محتوای آن زیر دامنه از محتوای سایت اصلی جدا است. اما زیر پوشه بعد از دامنه اصلی می آید و نشان می دهد که محتوای شما هیچ تفاوتی با محتوای سایت اصلی ندارد.

تاثیر ساب دامنه و زیر پوشه بر سئو

از نقطه نظر سئو، مهم نیست که از چه نوع دامنه ای استفاده می کنید، تنها دلیل استفاده از زیر دامنه ها این است که برخی از وب سایت های بزرگ بزرگ هستند، بنابراین می توان قسمت های مختلف را از هم جدا کرد. این به این معنی است که سئوی وب سایت اصلی شما نباید ربطی به زیر دامنه یا زیر پوشه آن داشته باشد! در زیر نظر تعدادی از کارشناسان سئو را در این مورد ارائه کرده ایم.

مت کاتز، رئیس سابق اسپم در گوگل

به گفته مت کاتز، ساب دامنه و زیر پوشه یکسان هستند. و اساساً هرکسی که از نظر پیکربندی یا سانتی متربرای شما راحت تر است. هر دو در یک دامنه هستند، بنابراین سوال اصلی این است که کدام یک برای شما راحت تر است.

جان مولر (2017)

خزیدن موتور جستجوی گوگل از طریق ساب دامین و ساب دامنه یکسان است و تفاوتی با هم ندارند. گوگل نمی تواند آن را واضح تر از این بیان کند. اما برخی از محققان سئو همچنان در حال بحث در مورد این موضوع با گوگل هستند.

بحث در مورد اینکه آیا مسیر باید در سمت چپ یا راست آدرس دامنه باشد، بیهوده است. تنها تفاوت بین این مسیرها این است که به مکان واقعی سرور اشاره نمی کنند. یک لحظه درباره آن فکر کن؛ شما می توانید یک ساب دامین را بدون تغییر هیچ چیز دیگری به یک زیر پوشه تغییر دهید. پس چرا مردم تصور می کنند که مکان مسیر در URL مهم است؟
ماده 21 نکات کلیدی سئو که هر سئو باید بداند! پیشنهاد میکنم این را بخوانید.

در گذشته، زمانی که زیر دامنه‌ها می‌توانستند دایرکتوری‌های اضافی را در خود داشته باشند SERPبرای اضافه کردن، مانند بسیاری از موارد دیگر، بهینه سازان سئو از این مزیت استفاده کرده اند. و گوگل این حفره را در یکی از به‌روزرسانی‌های قدیمی خوشه‌بندی میزبان/دامنه مسدود کرد.

ساب دامین یا ساب پوشه از کدام یک استفاده کنیم؟?

اینکه کدام یک از آنها استفاده می کنید به اهداف بلند مدت کسب و کار، سئو فنی و ساختار وب سایت شما بستگی دارد. اگر در زمینه سئو تازه کار هستید، توصیه می کنیم تا زمانی که به توسعه سایت و سئوی فنی تسلط ندارید، از زیرپوشه استفاده کنید. تغییر همیشه با ریسک همراه است. اگر قصد دارید از یک ساب دامنه به یک زیر پوشه فقط سئو سایت خود بروید، بهتر است کمی بیشتر فکر کنید و تصمیم بگیرید.