You are currently viewing سئو کلاه خاکستری چیست + تکنیک های (Gray Hat SEO)

سئو کلاه خاکستری چیست + تکنیک های (Gray Hat SEO)


بارگذاری…

سئو کلاه خاکستری محبوب ترین تکنیک سئو است که از روش ها و فناوری ها برای بهبود رتبه بندی موتور جستجو استفاده می کند. این از فناوری هایی مانند محتوای با کیفیت بالا ، کسب لینک و غیره برای بهینه سازی سئوی سایت استفاده می کند. اگر شما هم قصد دارید با این ترفند آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنم که تا انتهای این آموزش ما را همراهی کنید. زیرا قصد داریم شما را با تعریف سئو کلاه خاکستری چیست و تکنیک های سئو کلاه خاکستری آشنا کنیم.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

تکنیک های SEO Grey Hat یا همان کلاه خاکستری روش هایی هستند که هم تاکتیک های سئو کلاه سفید و هم کلاه سیاه را با هم ترکیب می کنند. به عنوان مثال، ایجاد محتوای با کیفیت بالا و سپس خرید بک لینک برای آن یک تکنیک سئو کلاه خاکستری محسوب می شود. ایجاد محتوا یک تکنیک سئو کلاه سفید است و خرید لینک ها یک روش شفاف سئو با کلاه سیاه می باشد. به دست آوردن بک لینک از وب سایت های دیگر برای بهبود اقتدار دامنه سایت شما نمونه ای کامل از سئو گری هت است. با این حال، دستورالعمل های گوگل نشان می دهد که شما باید لینک هایی را با استفاده از گوگل سرچ کنسول ارسال کنید. انجام این کار شما را مجازات نمی کند زیرا لزوماً چیز بدی نیست اما توسط گوگل نیز تشویق نمی شود.

تکنیک های سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید هر استراتژی یا روشی است که مطابق با دستورالعمل های گوگل انجام می شود. در اینجا نمونه هایی از آنچه تکنیک های کلاه سفید را تعریف می کند آورده شده است:

 • با استفاده از کلمات کلیدی هدفمند در صفحات وب
 • ایجاد محتوایی با کیفیت بالا
 • افزایش سرعت سایت
 • متن ALT توصیفی برای تصاویر
 • ساخت سایت دوستانه موبایل
 • پیوند داخلی
 • ایجاد روابط سالم با وب سایت های دیگر

بیشتر بخوانید: مهم ترین نکات سئو وردپرس

تکنیک های سئو کلاه سیاه

در اینجا نمونه هایی از آنچه تکنیک های کلاه سیاه را تشکیل می دهد آورده شده است:

 • PBN (شبکه های وبلاگ خصوصی)
 • تبادل لینک (هنگامی که بیش از حد انجام می شود)
 • لینک های غیر طبیعی
 • پر کردن کلمات کلیدی در صفحات وب
 • ارسال های نشانه گذاری اجتماعی و دایرکتوری های کم کیفیت
 • لینک ها و نظرات هرزنامه

اینها فقط برخی از نمونه های بسیاری از تکنیک های کلاه سیاه محسوب می شوند. اگر دستورالعمل های گوگل مشخص کرده است که یک تکنیک رتبه یک صفحه یا سایت را کاهش می دهد، تحت تکنیک های کلاه سیاه قرار می گیرد. اینها تاکتیک هایی هستند که با پرداخت هزینه ممکن است برای شما نتیجه کسب کنند.

نمونه های سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO)

– استفاده از ایمیل های بی کیفیت برای دستیابی به مشتری های بالقوه

این رایج ترین تاکتیک سئو کلاه خاکستری است که بسیاری از متخصصان بازاریابی دیجیتال از آن استفاده می کنند. این ایمن در نظر گرفته می شود زیرا بر خلاف خرید لینک ها، کسی را که در ازای لینک های پرداخت می کند، شامل نمی شود. ایمیل دسته از ایمیل ها به طور گسترده ای در Link Building مورد استفاده قرار می گیرند که در آن بخش دسترسی به ایمیل ارسال می شود و محصولات وخدمات شما را به افرادی که تجربه قبلی در انجام تجارت با شما ندارند، ارسال می کنند.

– استفاده از وب سایت های کم کیفیت برای ساخت بک لینک

انجام این کار باعث بهبود اقتدار دامنه سایت شما و به دست آوردن PagerAnk بیشتر در گوگل می شود که به شما کمک می کند تا از این رقابت ها جلو بمانید. تاکتیک های سئوی کلاه خاکستری مانند این می تواند رتبه بندی موتور جستجو را بهبود بخشد.

PageRank یک الگوریتم گوگل است که تعریف می کند کدام صفحات را برای رتبه بندی و کدام یک از آنها قرار نمی دهد. بنابراین سئو کلاه سفید در یک انتهای طیف و کلاه سیاه در انتهای دیگر قرار دارد. در این میان، شما سئو کلاه خاکستری دارید که شما را به سمت دستیابی به نتایج با کیفیت با استفاده از تکنیک های کلاه سفید همراه با روش ها و تفکر خارج از جعبه در مورد تاکتیک های کلاه سیاه سوق می دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس بدون از دست رفتن سئو 

تکنیک سئو کلاه خاکستری که شما باید از آن ها جلوگیری کنید؟

1- خرید لینک

ایجاد لینک ها به زمان و منابع نیاز دارد اما مزایا بسیار زیاد است. اما غیر معمول نیست که وسوسه شوید که میانبر را بگیرید و مزایا را بدست آورید. به عنوان مثال خرید لینک هایی که دستورات گوگل را نقض می کند، می تواند به رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر آسیب برساند. خرید بک لینک توصیه نمی شود زیرا:

 • این خلاف دستورالعمل های گوگل است
 • آنها می توانند توسط گوگل مجازات شوند
 • گران قیمت است

به جای خرید بک لینک، بهتر است روی وبلاگ نویسی مهمان تمرکز کنید. با وبلاگ نویسی مهمان شما قادر خواهید بود مهارت ها و تخصص های نوشتن خود را به نمایش بگذارید و به طور همزمان لینک های با کیفیت بالا کسب کنید.

2- پر کردن کلمات کلیدی

چند سال پیش می توانستید با پر کردن کلمات کلیدی در صفحه وب در نتایج جستجو بالاتری کسب کنید. اکنون اینکار خیلی ساده نیست و الگوریتم گوگل بسیار باهوش تر از گذشته است و داشتن مقدار مناسب کلمات کلیدی برای رتبه بندی بهتر بسیار مهم است. استفاده از کلمات کلیدی بیش از حد باعث به وجود آمدن یک تجربه کاربر منفی می شود که در نتیجه باعث کاهش رتبه سایت نیز خواهد شد. به جای استفاده از کلمات کلیدی زیاد می توانید:

 • محتوایی ایجاد کنید که عمق و تحقیقات زیادی در آن داشته باشد
 • موضوعات متنوعی را پوشش دهید
 • مباحث ستون و خوشه ای ایجاد کنید
 • محتوای عمیق را بنویسید و کلمات کلیدی دم بلند را درج کنید

3- سئو منفی

این زمانی است که یک وب سایت چندین لینک اسپم به وب سایت های رقبای خود ایجاد می کند. این یک تاکتیک است که در آن کاربر از تاکتیک های سئوی کلاه سفید برای خرابکاری وب سایت های رقیب استفاده می کنند. این دیگر کار نخواهد کرد زیرا گوگل می تواند لینک های اسپم را تشخیص داده و آنها را به طور کلی حذف کند. این یک عمل غیرقانونی است و مجازات شدیدی به کسانی که مقصر آن هستند داده می شود.

کلمات کلیدی هدف را برای مخاطبان خود مشخص و با هدف جستجو در ذهن ایجاد کنید. می توانید از همان کلمه کلیدی در دو مقاله مختلف اما با هدف جستجوی متفاوت استفاده کنیدبنابراین هنگامی که یک کاربر به دنبال یک اصطلاح است، آنچه را که در رابطه با آن اصطلاح به دنبال آن هستند را شناسایی و آن را در محتوای خود بگنجانید.

مرحله بعدی بک لینک ها می باشند. تیم دسترسی یا شما خودتان می توانید به سایت های با مقام عالی دسترسی پیدا کرده و از آنها بک لینک درخواست کنید. این در واقع زیر سئو کلاه خاکستری قرار می گیرد اما شما مجازات یا ممنوع نمی شوید، بنابراین استفاده از آن بی خطر است.

4- PBN (شبکه وبلاگ خصوصی)

یک شبکه وبلاگ PBN یا خصوصی گروهی از وب سایت ها است که فقط برای تهیه بک لینک به سایت اصلی ایجاد می شوند. یک شبکه جداگانه از وب سایت ها ایجاد شده و سپس در آنها تعبیه شده است. این کار برای دستکاری الگوریتم جستجو در رتبه بندی سایت اصلی بالاتر انجام می شود.

 بیشتر بخوانید: سئو منفی چیست + روش‌های مقابله با Negative Seo

سوالات متداول

آیا سئو کلاه خاکستری برای سایت خطرناک است؟

اگر درست انجام شود می توانید مزایایی کسب کنید اما در غیر این صورت می تواند برای کسب و کار شما مضر باشد و به سئوی سایت شما نیز آسیب وارد کند.

آیا سئو کلاه خاکستری امکان پنالنتی شدن دارد؟

بله. در صورتی که زیادی از حد از ان استفاده شود، این احتمال وجود دارد که گوگل شما را پنالتی کند.

جمع بندی

گری هت سئو همانطور که از نامش مشخص است، جایی میان سئو کلاه سیاه و سفید است. استفاده از محتوای کپی شده، ارسال محتوای بی کیفیت، خرید بک لینک و… از جمله مواردی هستند که باعث می شوند سئوی سایت شما آسیب ببیند. ما در این مطلب شما را با سئو کلاه خاکستری آشنا کردیم. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: linkdoctor