You are currently viewing سئو منفی چه ضربه‌هایی به سایت ما می‌زنند؟

سئو منفی چه ضربه‌هایی به سایت ما می‌زنند؟


زمان مطالعه: 9 دقیقه

سئو منفی یکی از مباحث بحث‌برانگیز در فضای سئو است که  در آن از روش‌های غیراخلاقی سئو برای پایین آوردن رتبه رقیب در نتایج جستجو استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال اگر سایت شما دائما لینک‌های ورودی را از سایت‌هایی دریافت کند که موضوعات نامرتبط را پوشش می‌دهند، این احتمال وجود دارد که سایت شما در دام سئو منفی افتاده باشد.

اما سئو منفی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم سئو منفی بپردازیم و ببینیم هکرها با سئو منفی چه ضربه‌هایی به سایت ما می‌زنند؟ و در ادامه چند تکنیک برای مقابله با آن را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

سئو منفی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید سئو شامل دو بخش سئو خارجی یا off-page و سئو داخلی یا on-page است. سئوی منفی بیشتر در بخش خارجی اتفاق می‌افتد. در سئو خارجی لینک‌سازی اهمیت بسیاری دارد. از طرف دیگر، الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پنگوئن Penguin algorithm می‌توانند یک سایت را به‌خاطر استفاده نامناسب از لینک‌ها با پنالتی جریمه کنند. بنابراین برخی از سایت‌ها می‌توانند با ساخت لینک‌های اسپم به سئو سایت شما صدمه بزنند و سایت شما را به نوعی از میدان رقابت و رسیدن به جایگاه‌های برتر موتورهای جستجو کنار بزنند. البته سئو منفی در موارد محدودی به دستکاری کردن محتوا و سئو داخلی نیز منجر می‌شود.
روش‌های سئو منفی می‌تواند آسیب‌های جدی به سایت شما بزند. افت ناگهانی رتبه سایت شما روی کلمات کلیدی مختلف یکی از علائم سئو منفی است. به‌طور کلی، در سئو منفی تمرکز روی پایین آوردن رتبه رقبا در گوگل است.

آیا سئوی منفی حقیقت دارد؟

بدون شک عملکردهای ضعیف و استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه در سئو می‌تواند به جایگاه وب‌سایت‌تان خدشه وارد کند. اگر رقبایتان به جای شما، بک‌لینک‌های بی‌کیفیت و ضعیف به سایت‌تان بدهند، در این صورت این‌طور به‌نظر می‌رسد که شما از روش‌های سئوی کلاه سیاه استفاده کرده‌اید و احتمال دارد گوگل شما را جریمه کند. بنابراین سئوی منفی حقیقت دارد و اگر هوشمندانه انجام شود، گوگل متوجه آن نخواهد شد.

سئو منفی چگونه به وب‌سایت ما ضربه می‌زند؟

تکنیک‌های سئوی سیاه یا سئو منفی متعدد است. متداول‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

سئو منفی خارجی

مزرعه لینک (Link Farm)

مزرعه لینک یا Link Farmها گروهی از سایت‌ها هستند که به یکدیگر لینک می‌دهند. این لینک‌دهی هم به‌صورت دستی و هم با استفاده از ربات امکان‌پذیر است. مزارع لینک در نگاه اول شاید بتواند لینک‌های ورودی زیادی را جذب وب‌سایت شما کنند، اما مسئله‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که بسیاری از این لینک‌ها مصنوعی، بی‌کیفیت و ضعیف هستند.

به‌عبارت دیگر، محتوای بیشتر Link Farmها فهرست بلند بالایی از هایپرلینک‌هایی است که به وب‌سایت‌هایی ارجاع شده‌اند که اکثرا تصادفی و غیرمرتبط هستند.
حجم بالای لینک‌های خروجی سایت‌های مزرعه لینک و عدم ارتباط موضوعی میان آن‌ها موجب می‌شود تا موتورهای جستجو، سایت‌هایی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند را جریمه کنند و اثرات منفی زیادی در رتبه‌بندی آن‌ها اعمال نمایند.

محتوای جعلی

محتوای جعلی یا سرقت محتوا یکی دیگر از تکنیک‌های سئو منفی است که تاثیر بدی روی رتبه سایت می‌گذارد. در سرقت محتوا همان‌طور که از نامش پیداشت، محتوای سایت شما کپی شده و به‌صورت غیرمجاز در وب‌سایت‌های دیگر منتشر و ایندکس می‌شود.

وقتی گوگل محتوایی را پیدا می‌کند که در چندین سایت تکثیر شده باشد، فقط یک نسخه از آن را برای رتبه‌بندی انتخاب می‌کنند. اگر گوگل ابتدا نسخه دزدیده شده را پیدا کند ممکن است آن را به جای نسخه سایت شما رتبه‌بندی کند. در این شرایط  ربات‌های خزنده با محتوای سایت شما همانند یک محتوای کپی شده رفتار می‌کنند!

فشار روی سرور

یکی از تکنیک‌های سئو منفی، فشار وارد کردن بر روی هاست وب شما است. در این تکنیک ربات‌های زیادی به سایت شما فرستاده می‌شوند و به طور مداوم ان را پایش می‌کنند و در نتیجه بار سنگینی بر روی سرور ایجاد می‌شود. این کار سرعت سایت شما را کم یا کلا سایت شما را خراب می‌کند. اگر موتورهای جستجو در هنگام پایین آمدن به سایت شما نرسند، مطمئناً خزش گوگل را از دست می‌دهید. اگر این اتفاق چندین بار رخ دهد ، ممکن است در گوگل رتبه‌بندی نشوید.

سئو منفی داخلی

تغییر در محتوا

شاید تصور کنید اگر کسی محتوای شما را تغییر دهد، شما یقینا متوجه خواهید شد. اما واقعیت این است که اینکار آنقدر نامحسوس و ظریف انجام می‌شود که به سختی می‌توان متوجه آن شد. به‌عنوان مثال یک هکر می‌تواند کدهای اسپمی را به محتوای سایت‌تان اضافه و آن را با کد “display:none” در ظاهر سایت مخفی کند. بنابراین شما قادر به مشاهده آن نخواهید بود، مگر این‌که نسخه Html سایت را مشاهده کنید.

تغییر مسیر

یکی دیگر از روش‌های سئو سیاه یا سئو منفی، هدایت صفحات وب‌سایت‌تان به یک وب‌سایت دیگر است. هدف هکر از این اقدام بالا بردن پیج رنک صفحه موردنظر خود و انتقال بازدیدکننده به آن است.  البته این اتفاق بیشتر برای وب‌سایت‌های بزرگ که لینک‌های محبوبی دارند، رخ می‌دهد. ممکن است گوگل قبل از شما متوجه این اتفاق شود. در این صورت احتمال پنالتی شدن وب‌سایت‌تان بسیار افزایش می‌یابد زیرا از نظر گوگل شما در حال ریدایرکت کردن کاربران به یک سایت مخرب هستید.

جلوگیری از ایندکس شدن سایت

جلوگیری از ایندکس شدن سایت یک تغییر ساده است که می‌تواند کل استراتژی سئو شما را خراب کند. در این تکنیک با یک دستور کوچک در فایل Robots.txt می‌توان به گوگل اعلام کرد که سایت شما را کلا نادیده بگیرد و ایندکس نکند.

هک کردن سایت

هک شدن سایت شما از جنبه‌های مختلفی به سئو سایت‌تان ضربه می‌زند. در حقیقت، با هک شدن دیگر هیچ بازدیدکننده‌ای نخواهید داشت، گوگل خیلی سریع متوجه هک شدن سایت شما می‌شود و شما را از نتایج برتر جستجو حذف می‌کند. بنابراین توجه داشتن به امنیت سایت جهت مقابله با اقدامات سئو منفی اهمیت بسیاری دارد. همچنین در  بخش security and manual actions سرچ کنسول می‌توانید از هک شدن سایت خودتان با خبر شوید.

چگونه سایت خود را از سئو منفی محافظت کنیم؟

خوشبختانه اجتناب از سئو منفی راحت‌تر از مقابله و رفع خرابی‌های ناشی از آن است. در ادامه چند راهکار برای مقابله با سئو منفی به شما معرفی می‌کنیم تا با اطمینان خاطر بتوانید سایت خود را از سئو منفی حفظ کنید.

هشدار ایمیلی Google Webmaster tools (سرچ کنسول) را فعال کنید

اتصال سایت به ابزار سرچ کنسول مزیت‌های زیادی دارد:

 • چنانچه سایت شما توسط بدافزارها مورد حمله قرار‌گیرد، گوگل می‌تواند به شما هشدار دهد.
 • گوگل می‌تواند ایندکس نشدن صفحات سایت‌تان را به اطلاع شما برساند.
 • چنانچه در اتصال به سرور دچار مشکلی شوید، گوگل به شما اطلاع می‌دهد.
 • اگر توسط گوگل دچار پنالتی شوید، گوگل به شما هشدار می‌دهد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که در اسرع وقت، وارد Google Webmaster tools شوید و گزینه اخباررسانی از طریق ایمیل را فعال کنید.

بک‌لینک‌های سایت خود را بررسی نمایید

لینک‌های خارجی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سئو سایت است. برای جلوگیری از اسپم شدن بایستی لینک‌های خارجی دائما چک شوند.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، رقبا با ایجاد لینک‌های بی‌کیفیت و ضعیف یا از طریق ریدایرکت و هدایت بازدیدکنندگان سایت‌تان به لینک‌های کیفیت پایین تلاش می‌کنند تا رتبه‌ی شما را در نتایج جستجو پایین بیاورند. تشخیص به موقع زمان ایجاد ریدایرکت‌ها و لینک‌های اسپم، اقدام بزرگی در جهت جلوگیری از سئو منفی است.
ابزارهایی مانند Ahrefs یا OpenSiteExplorer می‌توانند به شما در شناسایی افرادی که به سایت شما لینک می‌دهند، کمک کند.

ابزار MonitorBacklinks نیز یکی از پلاگین‌های مفید جهت مقابله با سئو منفی است. این ابزار گزارش وضعیت بک‌لینک‌های سایت‌تان را به شما ایمیل می‌کند. همچنین، زمانی‌که شما لینک‌های مهمی را دریافت می‌کنید، یه شما اطلاع می‌دهد. کار کردن با این ابزار بسیار راحت است. با ایجاد یک حساب کاربری و ثبت آدرس دامنه سایت‌تان می‌توانید به راحتی از سایت‌تان در برابر سئو منفی محافظت کنید.

سرچ کنسول سایت خود را به ahrefs وصل کنید!

یک امکان فوق العاده‌ای که سایت ahrefs در اختیار ما قرار می‌دهد استفاده از ابزار آن برای بررسی بک لینک‌ها و خطاهای تکنیکال سایت است. همانطور که میدانید به تازگی استفاده از اکانت‌های اشتراکی ahrefs مقرون به صرفه نیست اما با این روش به صورت صد درصد رایگان می‌توانید از این ابزار برای سایت خودتان استفاده کنید. کافیست وارد این لینک شوید،  در پایین صفحه با جیمیل خود وارد شوید و بعد از آن جیمیلی که شما با آن به سرچ کنسول وصل هستید را به این اکانت ahrefs وصل کنید و اجازه دسترسی به سرچ کنسول را به ahrefs بدهید.

با اینکار شما علاوه‌بر بررسی بک لینک‌های سایت خود به صورت رایگان می‌توانید از خطاهای تکنیکال سایت خودتان نیز با خبر شوید. البته  خطاهای تکنیکال بعد چند روز داخل این ابزار نمایش داده می‌شوند. توجه داشته باشید که حتما تیک گزینه I accept the Terms and Conditions and Privacy Policy در شروع کار بزنید.

از بک‌لینک‌های مفید و باکیفیت سایت‌تان محافظت کنید

هکرها همیشه بک‌لینک‌های مفید و با کیفیت را هدف قرار می‌دهند. آن‌ها با یک تماس ساده با وبمسترهای بک‌لینک، خود را به جای شما معرفی می‌کنند و از وی می‌خواهند لینک‌هایی که به سایت شما داده است را حذف کند. به همین راحتی!

برای جلوگیری از این اقدام بهتر است در زمان ارتباط با صاحبان سایت‌های دیگر از ایمیل با دامنه سایت خودتان به جایِ حساب کاربری جی‌میل یا یاهویتان استفاده کنید. به‌عبارت دیگر آدرس ایمیل‌تان باید به صورت [email protected] باشد. با این کار آنها مطمئن می‌شوند که وب سایت متعلق به شما است.

همچنین بهتر است بهترین بک‌لینک‌هایتان را دائما زیرنظر داشته باشید. به کمک ابزار Monitor Backlinks می‌توانید بک‌لینک‌هایتان را بر اساس رتبه صفحه یا شبکه اجتماعی‌شان فهرست کنید. علاوه بر این، می‌توانید به بک‌لینک‌های باکیفیت خود برچسب اضافه کنید. به این ترتیب، امکان مانتیتور کردن آن‌ها راحت‌تر می‌‍شود.

برای اضافه کردن تگ به بک‌لینک کافی است آن را انتخاب و روی گزینه Edit کلیک کنید. سپس تگ را به آن اضافه کنید. بعدها می‌توانید با انتخاب این فیلتر، بک لینک‌های موردنظرتان را به راحتی پیدا و آن‌ها را بررسی کنید. درصورت مشاهده حذف یا تغییر بایستی با صاحب بک لینک  تماس گرفته و علت را جویا شوید.

محتوای جعلی را کنترل کنید

وب‌سایت Copy caper یکی از ابزارهای کاربردی است که به کمک آن می‌توان مطالب کپی شده وب‌سایت‌تان را شناسایی کنید. چنانچه نسخه اسکراپ شده از مطالب خود را در سایت دیگری یافتید، ابتدا با مدیر سایت تماس بگیرید و از وی بخواهید تا محتوای جعلی را از روی سایتش بردارد. سپس اگر این راه کارآمد نبود، می‌توانید با استفاده ازگزارش تخلف گوگل copyright infringement report موضوع را گزارش دهید.
دقت داشته باشید که وب‌سایت Copy caper پولی است، اما به صورت رایگان هم می‌توانید یک ماه از آن استفاده کنید.

برای جلوگیری از اسکراپ پست‌های وبلاگ‌تان نیز می‌توانید کش وب‌سایت را طوری فعال کنید که این پست‌ها چند دقیقه بعد از انتشار، در لیست مطالب سایت به نمایش در بیایند. در این فاصله فرصت دارید تا آدرس پست جدید را در وب‌مستر گوگل ایندکس کنید.

امنیت سایت خود را در برابر هک شدن بالا ببرید

جدا از مسئله سئو منفی، ارتقا امنیت سایت می بایست جزء اولویت‌های شما باشد. امنیت سایت با توجه به پلتفرم آن با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که بسته به نیاز خود می‌توانید یک یا چند روش را پیاده سازی نمایید.

 • اگر سایت وردپرسی دارید، افزونه Google Authenticaor Plugin را نصب و ورودتان را دو مرحله‌ای کنید. با این کار هر زمان که شما قصد ورود به سایت وردپرس‌تان را داشته باشید، باید کدی که از طریق Google Authenticator به موبایل‌تان پیامک شده است را وارد کنید.
 • از نام کاربری و رمز عبوری استفاده کنید که قوی و غیرقابل حدس زدن باشد. به این ترتیب، احتمال هک شدن سایت‌تان بسیار کم می‌شود.
 • از دیتابیس و فایل‌های خود بک‌آپ بگیرید.
 • از یک هاست معتبر برای سایت‌تان استفاده کنید. هاست‌های معتبر معمولا امنیت بالایی دارند و به مسائل امنیتی توجه زیادی دارند. بنابراین با صرف اندکی هزینه بیشتر میزبانی سایت خود را به هاست‌های معتبر بسپارید و از امنیت آن مطمئن شوید.
 • سیستم مدیریت محتوای سایت را به‌روز‌رسانی کنید. بدون شک نفوذ به سایت‌هایی که CMSهای نسخه قدیمی دارند، به مراتب راحت‌تر از سایت‌هایی است که CMS خود را به‌روز کرده‌اند. نسخه‌های جدید سیستم مدیریت محتوا امنیت بالاتری دارند و ایرادهای امنیتی نسخه‌های قدیمی را برطرف کرده اند.

شبکه‌های اجتماعی خود را زیرنظر داشته باشید

گاهی اوقات اسپمرها با نام برند تجاری شما، حساب‌های کاربری فیک در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند که بر رتبه سئو سایت شما تاثیر می‌گذارد و موجب سئو منفی سایت شما می‌شود. شما باید سریعا این اکانت‌های جعلی را شناسایی کنید و گزارش اسپم بودن آن‌ها را بدهید.

وب‌سایت Mention به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید در چه جاهایی و در کدامیک از شبکه‌های اجتماعی، منشن می‌شوید. فقط کافی است یک اکانت بسازید و با فعال کردن گزینه Create alert تمام هشدارهای لازم را دریافت نمایید.

سرعت وب‌سایت خود را چک کنید

اگر سرعت سایت شما به‌طرز عجیبی پایین آمده است، حتما به سئو منفی شک کنید. سایت pingdom ابزار خوبی برای بررسی کردن سرعت سایت‌تان است. یک اکانت بسازید و گزینه Email alert را فعال کنید. به این ترتیب، خیلی راحت می‌توانید متوجه شوید که چه زمانی سرعت وب‌سایت‌تان پایین آمده است.

از تکنیک‌های غیرمجاز گوگل برای سئو سایت‌تان استفاده نکنید

برخی از روش‌های بهینه‌سازی سایت از نظر گوگل مجاز نیست و بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید.

۱. لینک‌دهی به سایت‌های پنالتی شده

۲. خریدن لینک

۳. انتشار پست‌های مهمان غیرمعتبر

۴. nofollow کردن لینک‌هایی که برای تبلیغات استفاده می‌کنید.

نشانه‌های سئو منفی چیست؟

 • یک افت ناگهانی در ترافیک جستجوی شما وجود دارد.
 • از وبلاگ‌ها یا فروم‌ها بک لینک‌های بسیار زیادی دریافت می‌کنید.
 • از سایت‌های غیرمجاز و غیراخلاقی بک‌لینک دریافت می‌کنید.
 • از سایت‌های خارجی مخصوصا سایت‌هایی با پسوند pl,ar,ru لینک دریافت می‌کنید.
 • گوگل به شما پیامی ارسال می‌کند که می‌گوید شما بر خلاف قوانین آن فعالیت می‌کنید.
 • رتبه سایت‌ شما در برخی کلمات کلیدی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
 • کیفیت بک‌لینک‌های تان به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است.

نتیجه‌گیری

اگر قصد دارید رتبه سایت خود را ارتقاء دهید و برای جایگاه‌های برتر نتایج جستجو هدف‌گذاری کرده اید، بایستی دائما بر روی وب‌سایت خود نظارت داشته باشید و امنیت آن را بالا ببرید. به یاد داشته باشید تا زمانی‌که بر روی سئو سایت‌تان تمرکز دارید، دیگر نیازی نیست نگران فعالیت‌های اسپمرها  و تاثیرات مخرب سئو منفی باشید.