You are currently viewing دامنه های بلاک چین یا HNS چیست؟

دامنه های بلاک چین یا HNS چیست؟


دامنه‌های HNS و یا handshake domain نوع جدیدی از دامنه‌ها هستند که  هدف  از ارائه آنها، ارائه یک جایگزین غیرمتمرکز برای سیستم نام دامنه (DNS) است.
با دامنه های بلاک چین یا HNS می توان بدون محدودیت دامنه ثبت کرد !

دامنه handshake یا HNS چیست؟

Handshake (HNS) یک پروتکل نام‌گذاری غیرمتمرکز و بدون مجوز است که امکان ارتباط همتا به همتا را فراهم می‌کند و جایگزینی قابل دسترس برای نام‌های دامنه با پسوندهای معمولی، مانند .com، پسوندهای کد کشور و سایر دامنه‌های عمومی، ارائه می‌دهد. در واقع دامنه‌های HNS فضایی آزاد و بدون محدودیت برای ثبت دامنه و حضور شما در فضای مجازی فراهم میکند. میتوانید پسوندهای دلخواه خود را با نام دامنه مورد نظر به ثبت برسانید. پسوندهای که تاکنون  از سمت هیچ رجیستری‌ای ارائه نشده اند!

به عنوان یک پروتکل نام‌گذاری دامنه همتا به همتای غیر متمرکز، دامنه  Handshake قصد دارد به عنوان یک زنجیره جایگزین زنجیره ریشه پیش‌فرض فعلی باشد. همچنین، ایجاد دامنه‌های سطح بالا (TLD) مانند .agency، .gov، .edu و موارد مشابه در حال حاضر توسط  (ICANN) مدیریت می‌شود و تابع یک فرآیند درخواست خاص است.

یک موضوع خاص مورد علاقه در فضای بلاک چین، ظهور پروژه‌های مرتبط با بلاک چین در سیستم نام دامنه (DNS) و اکوسیستم دامنه است. Handshake، به ویژه، توجه علاقه مندان به فناوری غیرمتمرکز را به دلیل پتانسیل آن برای ایجاد انقلابی در نحوه تفکر و تعامل مردم با دامنه ها، به ویژه در زمینه (نسل سوم اینترنت غیرمتمرکز)Web3، به خود جلب کرده است.

به این ترتیب، قبل از اینکه متقاضی بتواند یک TLD جدید در DNS اصلی ایجاد کند، ابتدا باید برای ارائه آن پسوند درخواست دهد، در مزایده آن برنده شود و منتظر تایید باشد. روند فعلی ارائه یک پسوند دامنه جدید خسته کننده، پیچیده و پرهزینه است.

Handshake امیدوار است سیستم را تغییر دهد و دامنه های سطح بالای Handshake جایگزینی را ارائه دهد که بسیار کارآمدتر، مقرون به صرفه تر و ایمن تر باشند. هدف این است که بتوانیم از فناوری بلاک چین استفاده کنیم تا به دامنه‌های Handshake اجازه دهیم سیستم فعلی تحت نظارت ICANN را دور بزنند و به ایجاد یک چشم انداز غیرمتمرکز دامنه آنلاین کمک کنند.

Handshake عمدتاً آدرس‌های وب‌سایت را از طریق مزایده‌هایی که برگزار میکند پیشنهاد و واگذار میکند.

دامنه Handshake برای چه استفاده می‌شود؟

موارد استفاده زیادی برای دامنه‌های HNS وجود دارد. آنها دقیقا  مانند هر نام دامنه کار می کنند و می توانند برای هر وب سایت یا خدمات آنلاین استفاده شوند. مخصوصاً برای کسب‌وکارها، دامنه‌های Handshake می‌توانند با دادن حریم خصوصی و کنترل بیشتر بر فضای نام دامنه‌شان، مزیت رقابتی ایجاد کنند. 

برخی از موارد استفاده مستند دیگر برای دامنه‌‎های Handshake عبارتند از:

فروش ساب دامنه‌ها: از فروش ساب دامنه‌هایی که پسوند یکی از  TLD ها هستند، میتوانید سود کسب کنید.

با Handshake وارد شوید: از Handshake برای ورود ایمن و خصوصی بدون نیاز به رمز عبور استفاده کنید.

تغییر مسیرها: از آن به عنوان کوتاه کننده URL استفاده کنید.

dLinks: از Handshake برای ایجاد یک مرکز غیرمتمرکز برای محتوای آنلاین خود استفاده کنید.

Hmail: یک آدرس ایمیل روی نام Handshake خود ایجاد کنید.

dWord: می‌تواند برای ساخت وب‌سایت‌های مستقر در نام Handshake استفاده شود.

Nomad: نام های Handshake را می توان به عنوان نام کاربری در یک سایت شبکه اجتماعی استفاده کرد.

ایجاد یک وب سایت: از Sia Skynet، GitHub Pages، Heroku، Vercel یا WordPress برای ایجاد یک وب سایت در Handshake استفاده کنید.

چگونه دامنه Handshake ثبت کنیم؟

برای ثبت دامنه های HNS تنها کافی است نام دامنه مورد نظر خود را به همراه  پسوند مورد نظر خود از بین پسوندهای HNS ارائه شده در شرکت سرورپارس انتخاب و آن را طی تیکت به واحد پشتیبانی فنی دامنه ارسال فرمایید  تا ثبت دامنه انجام شود.

 

چگونه به دامنه Handshake دسترسی پیدا کنیم؟

دامنه های Handshake در حال حاضر در مرورگرهای وب معمولی لود نمی شوند. برای دسترسی به دامنه Handshake، باید از خود نرم افزار Handshake یا یکی از موارد زیر استفاده کرد:

 • Browser extensions
  تعدادی از توسعه دهندگان پسوندها، مرورگری را ایجاد کرده اند که به کاربران امکان می دهد به طور یکپارچه به Handshake دسترسی داشته باشند. گزینه‌ها شامل Bob Wallet و LinkFrame هستند که هر دو برای Chrome در دسترس هستند. برای فایرفاکس، افزونه ای به نام Resolvr در دسترس است.
 • گره HSD/HDNS
  گره کامل نرم افزار Handshake (HSD) یک گزینه عالی برای مدیریت دامنه Handshake است. HSD به عنوان یک حل‌کننده عمل می‌کند و به شما امکان ثبت، به‌روزرسانی و انتقال نام‌ها یا پرداخت‌های بلاک چین را می‌دهد. گزینه دیگر نرم‌افزار لایت کلاینت (HNSD) است که برای کسانی که فقط می‌خواهند بتوانند نام Handshake را بدون استفاده از قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای کامل مشکل حل کنند، مناسب‌تر است.

 

 • Fingertip

  Fingertip که توسط Impervious توسعه یافته است، یک حل‌کننده Handshake با منبع باز و سبک وزن است. علاوه بر HNS، Fingertip همچنین دسترسی ساده ای به فضاهای نام خارجی مانند ENS فراهم می کند. برنامه منوبار هم برای مک و هم برای ویندوز در دسترس است و با دنبال کردن این آموزش ویدیویی به راحتی قابل تنظیم است
  .
 • HDNS.ioبا HDNS، می‌توانید با استفاده از پروتکل DNS رمزگذاری‌شده، مستقیماً در مرورگر خود به وب‌سایت‌های Handshake دسترسی پیدا کنید، که به محافظت در برابر جاسوسی و دستکاری DNS کمک می‌کند. این یک گزینه حل کننده عمومی است و نیازی به فرآیند ثبت نام نیست. همچنان می‌توانید به سایت‌های معمولی مانند Google، YouTube و غیره نیز دسترسی داشته باشید. برای استفاده از HDNS، باید تنظیمات سرور DNS را در رایانه خود تغییر دهید. دستورالعمل های ساده و آسان برای دنبال کردن در اینجا ارائه شده است.
 • HNS.toبرای دسترسی به دامنه Handshake، کافی است آدرس سایت خود را در نوار جستجو در بالای صفحه HNS.to وارد کنید. از طرف دیگر، می توانید “hns.to/” را مستقیماً قبل از آدرس سایت خود الصاق کنید. این گزینه آسان و راحت به هیچ تغییری در تنظیمات DNS فعلی شما نیاز ندارد.
 • NextDNSNextDNS یک سرویس سیستم نام دامنه (DNS) است که می تواند برای دسترسی به دامنه های Handshake استفاده شود. هنگامی که این سرویس را بر روی دستگاه خود راه اندازی کردید، به تنظیمات خود بروید و گزینه “Resolve Handshake domains” را روشن کنید. برای آموزش گام به گام این ویدیو را ببینید.
 • VPNبرخی از خدمات VPN همچنین دارای گزینه ای برای حل و فصل دامنه های Handshake هستند. به عنوان مثال، کاربران VPN ممکن است بتوانند به جای سیستم نام دامنه پیش فرض، سرور نام انتخابی خود را به سیستم نامگذاری Handshake تغییر دهند. اگر قبلاً یک کاربر VPN هستید، بررسی کنید که آیا این گزینه ای است که سرویس شما ارائه می دهد.

مزایا و معایب دامنه های Handshake

استفاده از نام های دامنه Handshake مزایای متعددی دارد، از جمله افزایش حریم خصوصی و کنترل، انعطاف پذیری بیشتر در استفاده از نام دامنه و امکان شرکت در مزایده نام دامنه.

همچنین، روی آوردن به سمت اینترنت غیرمتمرکز می‌تواند به این معنی باشد که سرویس‌های سیستم نام دامنه غیرمتمرکز مانند Handshake ممکن است در نهایت در برابر ربودن نام دامنه یا قطع شدن سرور پایدارتر و انعطاف‌پذیرتر در نظر گرفته شوند.

با این حال، استفاده از دامنه های Handshake نیز دارای اشکالاتی است. برای افراد ناآشنا، تنظیم و استفاده از نام های دامنه جایگزین می تواند تا حدودی پیچیده تر از نام های دامنه سنتی باشد، به خصوص که پذیرش دامنه های جایگزین هنوز برای همه معرفی نشده است.

همچنین گاهی هیچ تضمینی با نام دامنه های  Handshake وجود ندارد. ممکن است پس از انقضا نتوانید دامنه Handshake را تمدید کنید و این احتمال وجود دارد که TLD که دامنه را با آن ثبت کرده اید، قبل از انقضا از کار بیفتد.

نام‌های Handshake، خطر برخورد با نام‌های موجود در سایر بلاک چین‌ها، سایر فناوری‌های نام‌گذاری و دامنه‌های تحت نظارت ICANN وجود دارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که نام‌های Handshake که خریداری می‌کنید منحصربه‌فرد باشند یا در حال حاضر یا در آینده با هم تداخل نداشته باشند.

حرکت به سمت استقرار و استفاده از سیستم‌های نام دامنه بلاک چین Web3 جهت ارائه دامنه‌های ساده‌تر و کوتاه‌تر به کاربران است که به راحتی بتوانند به صورت آنلاین از آنها استفاده کنند.  دامنه های HNS  استفاده از نام دامنه را در وب راحت تر و کاربر پسندتر می کند. هدف Handshake ارائه کنترل بهتر داده‌ها، امنیت و حریم خصوصی کاربران در عین غیرمتمرکز نگه داشتن است.

با این حال، باید دید که آیا دسترسی به مشکلی برای پذیرندگان بالقوه تبدیل خواهد شد یا خیر. همانطور که همه چیز پیش می رود، ثبت نام و پشتیبانی مرورگر همچنان در دست زیرساخت های سنتی است. همچنین، اگر ICANN در آینده TLD هایی را منتشر کند که ممکن است با TLD های Handshake در تضاد باشد، استفاده از دامنه ممکن است پیچیده تر شود.

در چنین شرایطی، رجیسترار ها و یا کاربران باید تصمیم بگیرند که آیا Handshake TLD یا ICANN TLD کدام میتوانند این مورد را برطرف کنند.

و با چنین فرآیند پیچیده ای برای چرخش زیرساخت دامنه در جهت تمرکززدایی، آیا تغییر به HNS فقط آن را به بازیگر اصلی پس از حذف نام دامنه ICANN تبدیل نمی کند (اگر اصلاً باشد)؟ بسیاری از سؤالات باقی مانده است که باید پاسخ داده شوند، و تنها زمان نشان می دهد که آیا خدماتی مانند Handshake به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند – یا محو می شوند.

چرا HNS Domain؟

-امنیت بالا

اگرچه امکان فعال سازی ssl بر روی دامنه های HNS  وجود ندارد اما دامنه های Handshake بر روی یک بلاک چین توزیع می شوند که امنیت بیشتری در برابر کلاهبرداری های امنیتی و تلاش های هک ایجاد می کند.

-آزادی در انتخاب

با HNS Domain می‌توانید نام‌های دامنه منحصربه‌فردی را انتخاب کنید که به .com، .org، .net و دیگر پسوندهای دامنه همیشگی  محدود نمی‌شوند. 

-حمایت از برابری اینترنت

تمرکززدایی تدریجی وب فضای آنلاین برابری بیشتری ایجاد می‌کند که در آن فناوری‌ها به جای چند ذینفع، توسط جامعه اینترنتی قدرت می‌گیرند.

 

پاسخ به سوالات متداول

-چگونه می توانم دامنه های سطح بالای HNS را ثبت کنم؟

پس از انتخاب دامنه مورد نظر خود کافی است که در صورتی که پنل کاربری در سرور پارس ندارید، ابتدا پنل کاربری خود را ثبت کنید و سپس از قسمت ارسال تیکت پشتیبانی ، درخواست ثبت دامنه خود را به واحد پشتیبانی فنی دامنه ارسال فرمایید.

-چگونه می توانم دامنه HNS را با پسوند های پیشنهادی خود ثبت کنم؟

جهت ثبت دامنه با پسوند های مورد نظر خود، ابتدا باید پسوند خود به همراه نام دامنه به بخش پشتیبانی فنی دامنه ارسال فرمایید و در صورت تایید رجیسترار این دامنه  ها ، میتوانید دامنه مورد نظر خود را ثبت کنید.

-چگونه دامنه های Handshake خود را با DNSimple مدیریت کنید

اگر می‌خواهید میزبانی دامنه‌های Handshake سطح دوم خود را با DNSimple شروع کنید، باید دامنه Handshake خود را به سرورهای نام DNSimple در ثبت‌ کننده دامنه خود واگذار کنید، یا اگر صاحب یک دامنه سطح بالای HNS هستید، می‌توانید آن را اضافه کنید. رکوردهای NS مناسب برای دامنه های سطح دوم مستقیماً در منطقه HNS شما.