You are currently viewing ثبت دامنه ca. | همه چیز درباره پسوند ca.

ثبت دامنه ca. | همه چیز درباره پسوند ca.


همه چیز درباره پسوند ca.

پسوند دامنه ca. پسوند کد کشور (ccTLD) برای افراد و سازمان‌های واقع در کانادا است که توسط ثبت اینترنت کانادا (CIRA) اداره می‌شود. از مواردی که در ابتدای حضور آنلاین موثر شما در فضای وب، همیشه دارای اهمیت است، برقراری ارتباط با مخاطبان هدف است. این پسوند می‌تواند به شما کمک کند تا با شهروندان کشور کانادا، ارتباط برقرار کنید.

در صورتی که جامعه هدف کسب و کار شما ساکنان کانادا است، این پسوند به جلب اعتماد کاربران و هدایت بیشتر آنها به سایت شما که در نتیجه آن باعث افزایش سئو سایت خواهد شد، کمک میکند. همچنین می‌توانید با ثبت نسخه ca. دامنه com. خود، از برند خود محافظت کنید.

چه کسانی می‌توانند دامنه ca. ثبت کنند؟

به خاطر داشته باشید که نام‌های دامنه ca. برای شهروندان و مشاغل، سازمان‌ها و گروه‌های اجتماعی کانادایی واقع در کانادا در دسترس است.

اشخاص حقیقی: برای ثبت دامنه ca. چنانچه که تمایل به ثبت دامنه با اطلاعات یک شخص را دارید، باید حتما اطلاعات مربوط به شهروند کانادایی از جمله آدرس،کد پستی، شماره تماس را ارائه دهید.

سازمان‌های غیر انتفاعی: در صورتی که تمایل دارید مالکیت دامنه شما براساس نام یک شرکت باشد، باید شرکت مذکور در کانادا ثبت شده باشد و برای ثبت، اطلاعات مربوط به شرکت از جمله آدرس، کدپستی، و شماره تماس را ارائه دهید.

سایت‌های فرانسوی زبان: با توجه به اینکه زبان فرانسوی زبان مادری کاناداییان است، سایت‌های فرانسوی زبان نیز میتوانند دامنه با پسوند ca. ثبت کنند.

در حالت کلی تمامی شهروندان کانادایی، شرکت ها، انجمن ها،مؤسسات آموزشی، کتابخانه ها، بیمارستان ها، موزه‌ها که اطلاعات کانادایی دارند میتوانند دامنه با پسوند ca. ثبت کنند.

چگونه یک دامنه با پسوند ca. ثبت کنیم؟

برای ثبت دامنه .ca کافیست وارد پنل کاربری خود در شرکت سرورپارس شوید در دسترس بودن نام دامنه .ca مورد نظر خود را با تایپ آن در کادر جستجوی دامنه، از قسمت دامنه‌ها، ثبت دامنه جدید، بررسی کنید. یک نام دامنه را از گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

در مراحل ثبت دامنه، از قسمت افزودن فرد جدید، اطلاعات شهروند کانادایی را وارد کنید. توافقنامه مرجع ثبت اینترنتی کانادا (CIRA) را بخوانید و بپذیرید.

خرید خود را تکمیل کنید و سپس ثبت نام دامنه شما نهایی و دامنه فعال خواهد شد.

اگر در حین ثبت‌نام موافقتنامه CIRA را نپذیرفتید، ایمیلی دریافت خواهید کرد که شما را به سایت  cira.ca هدایت می‌کند که در آنجا اطلاعات ثبت نام کننده خود را تأیید می‌کنید (فقط ثبت‌نام کنندگان جدید).

الزامات ثبت دامنه با پسوند CA.

پسوند ca کد رسمی کشور کانادا است. اداره ثبت اینترنتی  کانادا (CIRA) دامنه‌های CA. را تنظیم و بررسی می‌کند.

برای اطمینان از اینکه سایت‌های CA صد در صد کانادایی هستند، هرکسی که برای دامنه CA. ثبت نام می‌کند باید برخی از الزامات مورد نظر  کانادا (CPR) را برآورده کند.

شهروندان کانادایی که در خارج از کانادا زندگی می‌کنند می‌توانند یک دامنه CA. با ارائه آدرس فعلی خود، هر کجا که باشد، ثبت کنند.

ثبت‌نام کنندگان با آدرس‌های خارج از کانادا باید یک آدرس ایمیل به روز ارائه دهند، در صورتی که رجیستری CA نیاز به تماس با شما داشته باشد.

CIRA یک الزام حضور کانادایی یا CPR را اجرا می‌کند. CPR مستلزم آن است که هر ثبت نام کننده باید یک  دسته را برای نشان دادن ارتباط خود با کانادا انتخاب کند.

هنگام خرید نام دامنه your.CA، باید اطلاعات تماس مناسب (از جمله ویژگی‌های توسعه یافته) را برای تکمیل ثبت دامنه مشخص کنید. برخی از کدهای کشور، مانند .CA، به اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

طبق گفته CIRA، شما می‌توانید یک نام دامنه .CA را به دو روش ثبت کنید. هنگامی که از نام دامنه برای اهدافی مانند وبلاگ نویسی یا ایجاد یک فروشگاه وب استفاده می‌کنید، گزینه Individual را انتخاب کنید. سازمان را زمانی انتخاب کنید که شرکتی هستید که به طور قانونی در قوانین کانادا ثبت شده است.

در حالت کلی برای ثبت دامنه با پسوند ca توجه به موارد زیر الزامی است:

  • -باید از ۳-۶۳ کاراکتر استفاده شود.
  • -می‌توان در ثبت دامنه از حروف (کاراکترهای a-z)، اعداد (۰-۹) و خط فاصله (به جز در نویسه اول یا آخر نام دامنه) استفاده کرد.
  • -نمی‌توان از نویسه‌های ویژه (مانند، & و #) استفاده کرد.
  • IDNها پشتیبانی شده :- é، ë، ê، è، â، à، æ، ô، œ، ù، û، ü، ç، î، ï و ÿ
  • مدت زمان ثبت نام: ۱-۱۰ سال
  • مدت تمدید: ۱-۱۰ سال
  • Backorders: پشتیبانی نمی شود

تاریخچه

نام دامنه در ابتدا توسط Jon Postel، اپراتور Internet Assigned Numbers Authority (IANA) به جان دمکو از دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) در سال ۱۹۸۷ اختصاص داده شد. اولین دامنه .ca توسط دانشگاه جزیره پرنس ادوارد در سال ۱۹۸۷ ثبت شد.

در سال ۱۹۹۷، در کنفرانس اینترنتی سالانه کانادا نوا اسکوشیا، در جامعه اینترنتی کانادا، با هدف بهبود روش‌های ثبت‌نام دامنه .ca، تصمیم به اصلاح رجیستری .ca گرفت.

اداره ثبت اینترنت کانادا (CIRA) یک شرکت غیرانتفاعی کانادایی است که امروزه مسئول اداره دامنه سطح بالای کد کشوری.ca است. این شرکت اداره و بررسی پسوند  .ca را در ۱ دسامبر ۲۰۰۰ از UBC پذیرفت. در ۱۵ آوریل ۲۰۰۸، CIRA یک میلیون نام دامنه با پسوند .ca ثبت کرد.

محدودیت‌های انتخاب نام دامنه با پسوند ca

برای استفاده از زبان فرانسوی در نام دامنه با پسوند .ca قوانین و محدودیت‌هایی وجود دارد. امکان استفاده از همه حروف وجود ندارد و تنها می‌توان از کاراکترهای (é، ë، ê، è، â، à، æ، ô، œ، ù، û، ü، ç، î، ï، ÿ) استفاده کرد. نام‌هایی که فقط در لهجه‌ متفاوت هستند (مانند metro.ca و métro.ca) باید مالک و ثبت‌کننده یکسانی داشته باشند. طول دامنه با پسوند .ca باید ۲ تا ۶۳ کاراکتر باشد.

نام‌هایی که با نام دامنه‌های سطح بالای سه حرفی (مانند .com.ca) یا کد کشور سطح بالای کانادا (.ca) مطابقت دارند، محفوظ هستند و بنابراین برای ثبت‌های جدید در دسترس نیستند. برخی از لفظ‌ها به عنوان نام دامنه پذیرفته نمی‌شوند. مانند نام‌های شهرها و محلات در داخل کانادا و نیز در سراسر کشور،مانند village.ca، hamlet.ca، town.ca، city.ca، ville.ca و نام استان‌های کانادا رزرو شده است و امکان ثبت آنها در هیچ رجیسترار دیگر وجود ندارد.

دوره انقضای دامنه‌های ca.

دامنه‌های با پسوند ca.  را باید ۱۵ روز قبل از انقضای دامنه تمدید کنید. این دامنه‌ها  بلافاصله پس از انقضا وارد دوره قفل می‌شوند و تمدید آنها با پرداخت جریمه امکان‌پذیر می‌شود. پس از یک دوره بازخرید سی روزه، دامنه مجدد به صورت رندوم  آزاد می‌شود.

نکاتی درباره دامنه‌های ca. 

CIRA انتقال دامنه‌ها با پسوند ca. را در ۶۵ روز اول ثبت محدود می‌کند.

-هنگامی که یک انتقال دامنه انجام می‌شود، باید برای هر گونه IDN (دامنه‌هایی که در ثبت آنها از زبان‌های بومی غیر لاتین استفاده شود) مرتبط با دامنه .ca مذکور نیز انتقال انجام شود. در غیر این صورت، انتقال دامنه رد خواهد شد.

-انتقال دامنه‌ها معمولاً پنج تا هفت روز از زمانی که انتقال دامنه را آغاز  میکنید طول می‌کشد. با این حال، انتقال .ca بلافاصله پس از وارد کردن کد انتقال و پرداخت صورتحساب انجام میشود.

اگر دامنه شما منقضی شده است، از تاریخ انقضا ۳۰ روز فرصت دارید تا آن را منتقل کنید.

-هنگامی که یک دامنه ca. را به حساب دیگری منتقل می‌کنید، نمی‌توانید نام، نام خانوادگی، سازمان یا نوع قانونی ثبت کننده را تغییر دهید.

-امکان فعال‌سازی whois privacy یا پنهان‌سازی اطلاعات هوییز دامنه برای دامنه‌ها با پسوند CA وجود ندارد.

CIRA به طور خودکار حفاظت از حریم خصوصی مالکان دامنه را در دامنه‌های با پسوند .ca اعمال می کند.

نکاتی درباره Name server دامنه‌های .ca

-باید از ۲-۶ Nameserver با آدرس IP منحصر به فرد استفاده کنید.

-فقط یک IPv4 و  فقط یک IPv6 در هر میزبان می‌توان استفاده کرد.

-نمی‌توان از DNSSEC استفاده کرد.

-شما باید سرورهای نام مبتنی بر نام دامنه .ca  (نیم سرور اختصاصی و یا چایلد نیم سرور)را قبل از افزودن آنها به دامنه خود در CIRA ثبت کنید. برای مثال، اگر دامنه coolexample.ca دارید و می‌خواهید سرورهای نام سفارشی ns1.coolexample.ca و ns2.coolexample.ca را راه‌اندازی کنید.در صورت ثبت دامنه در رجیسترار‌های معتبر مانند سرور پارس، این مورد از سمت رجیسترار انجام میشود.

پس از ثبت نام سرورهای .ca، میتوانید آنها را برای دامنه ca. خود اضافه کنید.

انتخاب TLD مناسب برای وب‌سایت‌تان می‌تواند تأثیر زیادی بر توانایی شما در دستیابی به مخاطبان و پایگاه مشتریان مورد نظرتان داشته باشد.انتخاب TLD شما می‌تواند به کاربران کمک کند تا فوراً جغرافیای وب‌سایت و تجارت شما، هدف کلی و مالکیت شما را شناسایی کنند. برای انتخاب TLD مناسب، باید درک کاملی از کسب و کار خود داشته باشید.

برای ثبت دامنه .ca مورد نظر خود می‌توانید هم اکنون از پنل کاربری خود  اقدام کنید . در صورت وجود سوال و یا هرگونه مشکل می‌توانید با واحد دامنه شرکت سرورپارس در تماس باشید.