You are currently viewing توصیه های جدید جهاد کشاورزی به گندم کاران

توصیه های جدید جهاد کشاورزی به گندم کاران


به گزارش اکو ایران؛ طبق آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی، امسال سطح زیر کشت گندم آبی 2 میلیون هکتار و گندم دیم 4 میلیون هکتار است. بر اساس پیش بینی محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در اوایل فروردین 1403 تولید گندم در سال جاری به 13.5 میلیون تن می رسد. به این ترتیب دولت به صورت تضمینی 10 میلیون و 500 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرد.

البته اواخر سال گذشته مقامات دولتی پیش بینی کردند که ایران در سال 1403 12.5 میلیون تن گندم تولید کند. همچنین تحلیلگران پیش بینی کردند که میزان تولید کمتر از این ارقام باشد و ایران به 8 میلیون تن گندم نیاز داشته باشد.

اما ظاهرا شرایط آب و هوایی مناسبتر شده و امکان رشد تولید همچنان زیاد است. اخیراً وزارت جهاد کشاورزی بار دیگر از پیش بینی تولید 13.5 میلیون تن گندم در سال زراعی جاری و خرید حداقل 10.5 میلیون تن گندم صحبت کرده است.

این بدان معناست که دولت 100 هزار تن بیشتر از سال برداشت گندم خریداری خواهد کرد. سال گذشته دولت 10 میلیون و 400 گندم از کشاورزان محلی خریداری کرد. به گفته سهراب سهرابی مجری طرح گندم، نیاز سالانه کشور به گندم 12 میلیون تن است.

آغاز برداشت گندم

بر اساس اعلام جهاد کشاورزی، برداشت اولین خوشه های طلایی گندم از 7، 8 و 9 فروردین ماه در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان آغاز شده و همچنان ادامه دارد. همچنین برداشت گندم در استان هایی مانند بوشهر، جنوب استان فارس، ایلام و خوزستان آغاز شده و برداشت آن در کشور تا پایان شهریورماه ادامه دارد.

توصیه ای به گندم کاران

سالانه کشور به 2200 دستگاه کمباین نیاز دارد. این در حالی است که به گفته کریم ذوالفکری، رئیس مرکز مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی، تولید کشور حداکثر 800 تا 1000 دستگاه کمباین است. چندی پیش پیمانکار پروژه گندم جهاد کشاورزی اعلام کرد که بیش از 21 هزار دستگاه کمباین آماده ارائه خدمات به کشاورزان هستند. وی به گندم کاران توصیه کرد از کمباین هایی استفاده کنند که معاینه فنی داشته باشند و ریزش کمتری داشته باشند. همچنین، محصولات را در هنگام عصر کنار نگذارید.

وی پیش از این از کشاورزان خواسته بود با توجه به تداوم بارندگی ها و افزایش بیماری های گندم و دشمنانی مانند زنگ زرد و سفیدک پودری به مراکز خدمات کشاورزی و کلینیک های گیاهان دارویی مراجعه کرده و طبق دستور مبارزه کنند.

سهرابی گفت: آبیاری مزرعه در اراضی آبی باید طبق دستورالعمل و در زمان های متناسب با افزایش دما و خشکی انجام شود.

اخبارا همچنین به نقل از مهر او سهرابی می گوید: مدیریت تغذیه گیاه به ویژه در مناطق معتدل و آب و هوای سرد کشور حائز اهمیت است و استفاده از پتاس و کودهای حاوی سولفات آمونیوم و عناصر کمیاب باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: با توجه به نقش مواد آلی خاک و حفظ بقایای گیاهی در افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش فرسایش آبی و بادی، صرفه جویی در مصرف آب و افزایش عملکرد در درازمدت، کشاورزان پس از برداشت گندم با مشاوره با کارشناسان و کارشناسان، بقایای گیاهی را بسوزانند. محققان در اراضی آبی باید کشت مستقیم در بقایای گیاهی انجام دهند.

آیا این اخبار اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید

(جمع: ۰ میانگین: ۰)