You are currently viewing توسعه دهنده وردپرس کیست + موقعیت های شغلی توسعه دهنده وردپرس

توسعه دهنده وردپرس کیست + موقعیت های شغلی توسعه دهنده وردپرس


بارگذاری…

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز (CMS) است که می‌توان از آن برای ساخت هر نوع وب‌سایتی استفاده کرد. طبق مطالعات به دست آمده؛ در سال 2022 نزدیک به 43 درصد از کل وب‌سایت‌های جهان از وردپرس برای راه‌اندازی سایت استفاده کرده‌اند که این آمار نشان‌دهنده محوبیت بسیار بالای آن است اما دولوپر وردپرس کیست؟ اگر چه این یک پلتفرم رایگان و تاحدودی ساده است، اما بسیاری از افراد توسعه‌دهندگان حرفه‌ای وردپرس را برای طراحی و توسعه وب‌سایت با کیفیت بالا استخدام می‌کنند. حال اگر قصد دارید بدانید توسعه دهنده وردپرس کیست و با موقعیت های شغلی توسعه دهنده وردپرس آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

توسعه دهنده وردپرس چه کسی است؟

WordPress developer چیست و برنامه ‌نویس وردپرس کیست؟ توسعه دهنده وردپرس افرادی هستند که روی وردپرس تخصص دارند و می‌توانند مدیریت کاملی روی هر بخش از سایت داشته باشند. به آنها همچنین توسعه دهندگان فول استک هم می‌گویند، به این معنی که می‌توانند قسمت فرانت‌اند و بک‌اند یک وب‌سایت را توسعه دهند.

به عبارت دیگر؛ یک توسعه دهنده وردپرس یک متخصص حرفه‌ای است که در زیرساخت‌ها و اکوسیستم پلتفرم وردپرس تخصص دارد. آنها می‌توانند بر روی بهبود نرم افزار وردپرس یا ایجاد محصولات جدید، به ویژه پلاگین‌ها و افزونه‌ها تمرکز کنند. همچنین می‌توانند به مشتریان نحوه ایجاد، سفارشی کردن و مدیریت یک سایت وردپرس را آموزش دهند. به‌ طور خلاصه، توسعه‌ دهندگان وردپرس می‌‌توانند چالش‌های فنی‌تر ایجاد و مدیریت یک سایت وردپرس را بر عهده بگیرند که کاربر معمولی تجربه یا زمان لازم برای مقابله با آن را ندارد.

بیشتر بخوانید: آموزش انتقال آسان اطلاعات از یواست سئو به رنک مث 

فرصت‌ های شغلی توسعه دهنده وردپرس

یک توسعه دهنده وردپرس می‌تواند توسط یک شرکت استخدام شود یا اینکه می‌تواند به صورت آزادانه کار کند. نمونه‌هایی از سازمان‌هایی که توسعه‌دهندگان وردپرس را استخدام می‌کنند شامل: شرکت‌های توسعه نرم‌افزار، آژانس‌های بازاریابی دیجیتال و کسب ‌وکارهای مدیریت نرم‌افزار به عنوان خدمات (SaaS) و… هستند.

در واقع اکثر توسعه دهندگان وردپرس معمولاً مسئولیت توسعه فرانت‌اند و بک‌اند سایت‌های وردپرسی را بر عهده می‌گیرند. این اغلب شامل ایجاد قالب و افزونه‌های سفارشی وردپرس می‌شود. علاوه بر ایجاد این منابع، توسعه دهندگان وردپرس ممکن است برای ایجاد نقشه سایت یا وایرفریم برای یک سایت بالقوه، مهاجرت یک سایت موجود به پلت فرم وردپرس یا طراحی مجدد آن برای بهینه‌سازی سئو و نرخ تبدیل آن استخدام شوند. این تنها بخش کوچکی از وسعت کاری که توسعه دهندگان وردپرس انجام می‌دهند را پوشش می‌دهد. در مجموع مسئولیت‌های معمول یک توسعه دهنده وردپرس عبارتند از:

 • طراحی و توسعه ویژگی ها و عملکردهای جدید
 • ترجمه نیازهای مشتری به مشخصات فنی
 • پیاده سازی و حفظ ظاهر یک وب‌سایت
 • نوشتن، تست و اشکال زدایی کدها
 • و…

چگونه توسعه دهنده وردپرس شویم؟

اگر در این حوزه فعالیت می‌کنید و علاقه و پشتکار بالایی دارید، می‌توانید تنها در چند مرحله به یک توسعه دهنده وردپرس حرفه‌ای تبدیل شوید.

بیشتر بخوانید: معرفی مدیریت رسانه در وردپرس 

1- با وردپرس و اصول کدنویسی آشنا شوید

وردپرس به صورت رایگان در دسترس قرار دارد، بنابراین برای مبتدیان گزینه بسیار عالی است. اما، به عنوان یک توسعه دهنده، دانستن اصول اولیه HTML ،CSS، جاوا اسکریپت و PHP برای عیب‌یابی، اشکال‌زدایی و گسترش عملکرد پلتفرم ضروری است. به عنوان مثال، برای تنظیم گزارش خطای وردپرس در سایت مشتری، باید کمی PHP بدانید. همچنین اگر قصد دارید لینک‌های خارجی در یک سایت وردپرس به صورت خودکار در یک برگه جدید باز شوند، به مقداری برنامه نویسی جاوا اسکریپت نیاز دارید. اگر هم قصد دارید مدیریت کاملی روی ظاهر وب سایت‌ها داشته باشید، باید با HTML و CSS آشنا شوید.

نکات ضروری قبل از راه اندازی وبسایت وردپرسی

2- در خصوص وردپرس مطالعه کنید

زمانی که با اصول اولیه کدنویسی آشنایی پیدا کردید، شروع به خواندن منابع اختصاصی وردپرس کنید. در ادامه چند منبع معتبر برای یادگیری وردپرس را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از آنها برای بهبود دانش خود استفاده کنید:

 • WordPress Codex: این کتابچه راهنمای رسمی آنلاین است که توسط توسعه دهندگان وردپرس نوشته شده و هر چیزی را از اصول ایجاد یک سایت گرفته تا فنی‌ترین جنبه‌های وردپرس و بسیاری از موارد دیگر را به شما آموزش می‌دهد.
 • Envato Tuts: این وب‌سایت همه‌چیز را از نحوه آموزش گرفته تا دوره‌ها تا کتاب‌های الکترونیکی در وردپرس و موارد دیگر را ارائه می‌دهد.
 • WordPress Developer Resources: وردپرس فهرستی رسمی از منابع توسعه‌دهنده شامل مرجع کد و کتاب‌های راهنما برای APIها، توسعه افزونه‌ها و قالب، ویرایشگر بلوک و موارد دیگر را جمع‌آوری کرده است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
 • Know the Code: اگر قصد یادگیری وردپرس از طریق ویدیوهای آموزشی را دارید این می تواند منبع مفیدی برای شما باشد. به عنوان مثال: می‌توانید نحوه ساختن یک افزونه یا قالب را از صفر تا صد آموزش ببینید.

3- یک منطقه فوکوس را انتخاب کنید

به طور کلی سه محور اصلی توسعه‌دهنده هسته وردپرس، قالب و افزونه برای توسعه دهندگان وردپرس وجود دارد. شما ممکن است در یک زمینه تخصص داشته باشید، اما می‌توانید در هر سه زمینه کار کنید. جایگاه های شغلی توسعه دهنده وردپرس در زیر آمده است.

 • توسعه‌دهنده هسته وردپرس: توسعه دهندگان در این زمینه قالب‌های سفارشی ایجاد می‌کنند. آنها می‌توانند آن را برای مشتریان فردی ایجاد و یا به صورت رایگان در فهرست قالب وردپرس منتشر کنند. همچنین می‌توانند آن را برای فروش در یک بازار یا سایت شخص ثالث ارائه دهند.
 • توسعه‌دهنده قالب: توسعه دهندگان در این زمینه قالب‌های سفارشی ایجاد می‌کنند. آنها می‌توانند قالب را برای مشتریان خاص خود طراحی کنند یا آن را برای فروش در یک بازار یا سایت شخص ثالث منتشر کنند. همچنین یک کتابچه راهنمای رسمی برای توسعه‌‌‌دهندگان قالب نیز وجود دارد.
 • توسعه‌دهنده افزونه: توسعه‌دهندگان در این زمینه افزونه‌های سفارشی ایجاد می‌کنند. همانند توسعه‌دهندگان قالب، آنها می‌توانند یک افزونه برای مشتریان فردی ایجاد کنند یا آن را برای فروش در یک بازار یا سایت شخص ثالث منتشر کنند. همچنین یک کتابچه راهنمای رسمی برای توسعه‌دهندگان افزونه‌ها نیز وجود دارد.

4- عضو فعال جامعه وردپرس شوید

هنگام مقایسه وردپرس در مقابل جوملا، دروپال و سایر سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس دارای بزرگترین انجمن جهانی است که به بهبود پلتفرم اختصاص داده شده است. شما می‌توانید از طریق انجمن‌های پشتیبانی و کانال‌های اسلک با میلیون‌ها عضو دیگر ارتباط برقرار کرده و حتی در کنفرانس‌های WordCamp و سایر رویدادهای اجتماعی در سراسر جهان با آنها ملاقات کنید. شرکت فعال در این انجمن می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات مربوط به نرم‌افزار یا یک سایت خاص را عیب‌یابی کنید.

5- یک نمونه کار بسازید

برای اینکه بتوانید مهارت‌های خود را به دیگران نمایش دهید، نیاز به نمونه کار خواهید داشت. نمونه کار که کار توسعه شما را به نمایش می‌گذارد می‌تواند شانس شما را برای استخدام به عنوان یک کارمند تمام وقت در یک شرکت یا به عنوان یک فریلنسر افزایش دهد.

6- رزومه فنی خود را ایجاد کنید

مانند یک نمونه کار، رزومه فنی بخش مهمی از هر برنامه شغلی برای نقش توسعه دهنده وردپرس محسوب می‌شود. شما می‌توانید این را به عنوان یک رزومه مستقل یا نمایه لینکدین خود ایجاد کنید. یک رزومه فنی از چند بخش کلیدی، از جمله مهارت‌های کلیدی، تجربه حرفه‌ای، آموزش و پروژه‌ها تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: ابزارهای تست ریسپانسیو سایت وردپرس 

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم یک توسعه دهنده وردپرس شویم؟

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وردپرس، شما باید آگاهی کاملی روی نرم افزار وردپرس و همچنین کدنویسی های html، css و جاوااسکریپت داشته باشید.

درآمد یک توسعه دهنده وردپرس چقدر است؟

درآمد یک توسعه دهنده وردپرس همانند سایر مشاغل دیگر متغیر است و کاملاً بستگی به توانمندی‌های شخص دارد. از این رو نمی‌توان یک درآمد قطعی ذکر کرد.

یک توسعه دهنده وردپرس به چه زبان برنامه نویسی‌ای باید مسلط باشد؟

به صورت معمول توسعه دهنده وردپرس باید آشنایی کاملی با زبان های html، css و جاوااسکریپت داشته باشد.

جمع‌بندی

وردپرس محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتواست که به شما امکان ساخت هر نوع وب‌سایتی را بدون دانش کدنویسی می‌دهد. با تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وردپرس، می‌توانید از کار خود درآمد کسب کنید. ما در این مطلب شما را با توسعه دهنده وردپرس کیست و موقعیت های شغلی توسعه دهنده وردپرس آشنا کردیم. امیدوارسم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: coursera