You are currently viewing تغییر قیمت نفت در ایران/ اوپک آمار جدیدی داد

تغییر قیمت نفت در ایران/ اوپک آمار جدیدی داد


اوپک در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد قیمت نفت سنگین ایران برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه بازار نفت خود اعلام کرد که قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در آوریل به 88 دلار و 79 سنت رسید که در مقایسه با قیمت سال 83، 5 دلار و 31 سنت یا 6.4 درصد افزایش داشت. دلار 48 دلار افزایش یافت. سنت در ماه مارس میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال 2024 تاکنون به 83 دلار و 21 سنت رسیده است که این رقم در مدت مشابه سال 2023 میلادی 81 دلار و 56 سنت بوده است.

ارزش سبد نفتی اوپک در ماه آوریل به 89.12 دلار در هر بشکه رسید که 4.90 دلار بود که معادل 5.8 درصد بیشتر از 84.22 دلار سنت در ماه مارس بود. میانگین قیمت سبد نفتی اوپک از ابتدای سال 2024 تاکنون به 83 دلار و 67 سنت در هر بشکه رسیده است که در مقایسه با 81 دلار و 38 سنت در مدت مشابه سال گذشته، 2 دلار و 29 سنت معادل 2.8 درصد افزایش یافته است.

به گفته منابع ثانویه اوپک، تولید نفت در 12 کشور اوپک در آوریل به 26.58 میلیون بشکه در روز رسید که 48000 بشکه در روز به صورت ماهانه کاهش داشت. تولید نفت در کنگو و ایران افزایش یافت، در حالی که در نیجریه، عراق و ونزوئلا کاهش یافت.

تولید نفت ایران در فروردین ماه با 14 هزار بشکه افزایش به 3 میلیون و 212 هزار بشکه در روز رسید.

در عین حال، تولید کشورهای غیراوپک در گروه اوپک پلاس در آوریل به 14.44 میلیون بشکه در روز رسید که 198 هزار بشکه در روز به صورت ماهانه کاهش داشت. تولید نفت در بحرین افزایش یافت اما در روسیه و قزاقستان کاهش یافت.

افزایش تولید نفت

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: ظرف پنج سال آینده ظرفیت تولید نفت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به 3 میلیون و 280 هزار بشکه می رسد.

علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: در دو سال گذشته در شرایط تحریم و بر اساس برنامه ریزی، 60 درصد از ظرفیت تولید کشور را به دولت قبل از دولت سیزدهم برگردانده ایم. ظرف پنج سال آینده ظرفیت تولید نفت این شرکت نفت خیز به 3.28 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در سال های اخیر به شرکت های دانش بنیان کمک شده است به طوری که در سال گذشته چندین قرارداد با شرکت های دانش بنیان برای تولید تجهیزات و کالاهای مورد نیاز منعقد کردیم.

به گفته این مقام مسئول، امروز قراردادهای هزار میلیارد تومانی با این شرکت ها منعقد می شود و حدود 4 قرارداد جدید نیز در مرحله نهایی شدن است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خاطرنشان کرد: استفاده از هوش مصنوعی برای مدیریت اولین مخزن نفت و اکتشاف زمین شناسی آن برای اولین بار در کشور توسط این شرکت مورد استفاده قرار گرفت.

دنشی با بیان اینکه در دولت سیزدهم حدود یک میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور از محل تعمیرات چاه اضافه شده است، گفت: تاکنون 80 درصد گازهای نفتی در جنوب کشور جمع آوری شده است. برای جمع آوری 20 درصد باقی مانده برنامه ریزی شده است. به عنوان مثال، پروژه هایی مانند پتروشیمی بدبلند و پتروشیمی مارون در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی 65 درصد در جمع آوری گاز در حال اجرا هستند.

وی ادامه داد: 80 درصد تجهیزات شرکت ملی در مناطق نفت خیز جنوب مستقر است و در سه سال آینده در زمینه ماشین های دوار (توربین و توربوشارژر) به خودکفایی خواهیم رسید.

منبع:

ایسنا

آیا این اخبار اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید

(جمع: ۰ میانگین: ۰)