You are currently viewing تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت – Server.ir

تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت – Server.ir


یکی از مهم‌ترین مواردی که در رابطه با سرورها همیشه مطرح است، تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت است. بر اساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، مکان سرور یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بر عملکرد سرعت سایت اثر بگذارد. همانطور که می‌دانید، امروزه اینترنت به بخش بسیار مهمی از زندگی تبدیل شده است و تقریبا تمامی افراد نیمی از زمان خود را در فضای اینترنت می‌گذرانند. بهبود عملکرد سایت، می‌تواند رضایت کاربران را افزایش دهد و در نتیجه شما رتبه خوبی را از سایت به دست می‌آورید. یکی از مواردی که می‌تواند سرعت سایت را بالا ببرد، بحث فاصله سرور از سایت است. با توجه به تمامی این موارد، تلاش می‌کنیم اطلاعات کاملی را در مورد تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت در اختیار شما قرار دهیم.

سرعت بارگیری صفحات

فاصله جغرافیایی بین مکان سرور و کاربران تأثیر زیادی بر سرعت بارگیری صفحات وبسایت دارد. هر چه فاصله بین سرور و کاربر کمتر باشد، زمان لازم برای ارسال درخواست‌ها و دریافت پاسخ‌ها کاهش می‌یابد و بارگیری صفحات سریع‌تر انجام می‌شود. برخی از مواردی که در رابطه با تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت باید به آن بپردازیم، به شرح زیر هستند:

 • کاهش زمان پاسخ سرور (TTFB)

زمانی که کاربر درخواست خود را ارسال می‌کند، سرور نیاز دارد تا بازیابی داده‌ها و ارسال پاسخ را آغاز کند. این زمان به عنوان زمان پاسخ سرور (TTFB) شناخته می‌شود. فاصله بین مکان سرور و کاربران، می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش TTFB داشته باشد و به افزایش سرعت بارگذاری صفحه کمک کند. در نتیجه، همین امر باعث می‌شود که سرعت سایت به میزان زیادی افزایش پیدا کند و همین امر رضایت کاربران را در پی دارد.

 • سرعت بارگذاری محتوا

هر چه مکان سرور نزدیک‌تر به کاربر باشد، زمان لازم برای انتقال داده‌ها از سرور به دستگاه کاربر کمتر می‌شود. این امر باعث کاهش زمان لود کردن تصاویر، فایل‌های CSS و JavaScript و دیگر محتواهای وبسایت می‌شود.

 • استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN)

استفاده از خدمات CDN، می‌تواند پیشرفت‌های چشمگیری در سرعت بارگذاری صفحات داشته باشد. CDN‌ها سرورهای خود را در نقاط مختلف جهان دارند و محتوا را از نزدیک‌ترین سرور به کاربران ارائه می‌دهند.

اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، می‌توانید مقاله CDN چیست و چگونه کار می‌کند؟ را مطالعه کنید.

 • تأثیر محدودیت‌ها در برخی مناطق

در برخی مناطق جهان، دسترسی به سرور‌های خارجی همراه با محدودیت و یا تاخیر است. انتخاب مکان سرور مناسب، می‌تواند این مشکلات را حل کند و به کاربرانی که در این مناطق حضور دارند اجازه دهد به سایت‌هایی با سرعت لود مناسب دسترسی داشته باشند.

 • پشتیبانی از HTTP/2  و QUIC

در برخی مکان‌ها، انتخاب مکان سرور می‌تواند به پشتیبانی از پروتکل‌های جدید و بهبود تجربه کاربری در سرعت بارگذاری کمک کند. برای مثالHTTP/2 و QUIC از ارتباط‌های چندرشته‌ای استفاده می‌کنند که می‌تواند به تسریع بارگذاری محتوا کمک کند.

 • کاهش انتقال داده‌ها بین مکان‌ها

انتقال داده‌ها از سرور، به پهنای باند بستگی دارد و می‌تواند بر آن اثر بگذارد. هرچه مکان سرور نزدیک‌تر باشد، داده‌های کمتری از شبکه عبور می‌کنند و میزان مصرف پهنای باند کاهش می‌یابد. در نتیجه، همانطور که متوجه شده‌اید، تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت بسیار زیاد است و می‌تواند به موفقیت برند شما کمک کند.

بهبود تجربه کاربری

یکی دیگر از مواردی که به طور مستقیم به تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت بستگی دارد، بهبود تجربه کاربری است. زمانی که وبسایت شما از سروری استفاده می‌کند که در نزدیکی کاربران است، تجربه کاربری بهتری برای آن‌ها رقم زده می‌شود و این مسئله می‌تواند به کاربران کمک کند که حس بهتری داشته باشند. بخش دیگری از مواردی که در تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت و بهبود تجربه کاربری باید به آن اشاره کنیم، به شرح زیر است:

 • کاهش زمان بارگذاری صفحات

شاید بتوان گفت مهم‌ترین تاثیر مکان سرور بر عمکلرد آن، کاهش زمان بارگذاری صفحات است. کاهش فاصله جغرافیایی بین سرور و کاربران، باعث کاهش زمانی می‌شود که محتوا و داده‌ها از سرور به دستگاه کاربر انتقال پیدا می‌کند و این امر به بهبود تجربه کاربری کمک می‌کند.

 • افزایش رضایت کاربران

امروزه، اینترنت به بخش بسیار مهمی از زندگی افراد تبدیل شده است و شاید بتوان گفت تمامی کسانی که در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنند، حداقل یک ساعت از زمان خود را در طول روز در اینترنت می‌گذارند. در نتیجه، انتخاب سرور مناسب، سرعت لود صفحات را بالا می‌برد و در نتیجه کاربران آن سایت و یا برند را ناخودآگاه به عنوان یک سایت ویژه که به نیازهای کاربرانش توجه زیادی دارد؛ به خاطر می‌سپارند.

 • افزایش امنیت سایت و اعتماد کاربران

امنیت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که کاربران امروزی اهمیت زیادی به آن می‌دهند و به ویژه زمانی که قرار است اطلاعات شخصی و یا مالی خود را وارد کنند، به دنبال سایت‌های امن هستند. در اینجاست که تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت مشخص می‌شود. انتخاب سرور نزدیک به کاربران، می‌تواند اطمینان ایجاد کند که اطلاعات آن‌ها به نزدیک‌ترین سرور منتقل می‌شود.

 • کاهش نرخ خرود کاربران

زمانی که سرعت بارگذاری سایت بالاست، احتمال ترک کاربران (به دلیل اینکه زمان مورد نیاز برای لود صفحات پایین است) کاهش می‌یابد. این امر به معنای کاهش نرخ خروج و بانس ریت کاربران است و همین امر می‌تواند به موفقیت سایت کمک کند.

 • بهبود سئو و رتبه‌بندی

سرعت بارگذاری وبسایت به عنوان یک عامل مهم در سئو شناخته شده است. موتورهای جستجو معمولاً به وب سایت‌هایی که سرعت بالایی دارند، رتبه خوبی می‌دهند و این مسئله می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه را به همراه داشته باشد. انتخاب سرور نزدیک نقش موثری در بهبود رتبه سئو دارد.

 • پشتیبانی از خدمات آنلاین

اگر وبسایت شما از خدمات آنلاین مانند پرداخت آنلاین یا فروشگاه آنلاین استفاده می‌کند، انتخاب سرور نزدیک به مکان کاربران می‌تواند سرعت تراکنش‌ها را بالا ببرد و در نتیجه کاربران حس بهتری را تجربه خواهند کرد و این مسئله می‌تواند به عنوان یک عامل اصلی در تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت در نظر گرفته شود.

سئو و رتبه‌بندی در موتورهای جستجو

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم، موتورهای جستجو مانند گوگل به سرعت بارگیری وبسایت توجه زیادی دارند و معمولا سایت‌هایی که سرعت بالایی دارند رتبه خوبی را از موتورهای جستجو به دست می‌آورند. یکی از عواملی که می‌تواند به این امر کمک کند، تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت است. در واقع سرورهایی که نزدیک به مکان جغرافیایی کاربران انتخاب می‌شوند، باعث می‌شوند سرعت سایت به میزان زیادی افزایش پیدا کند. افزایش سرعت سایت می‌تواند به بهبود تجربه کاربری کمک کند.

بهبود تجربه کاربری یک عبارت ساده نیست و معانی زیادی را در دل خود جای داده است. به طور مثال یکی از مهم‌ترین مواردی که در این میان باید به آن توجه داشته باشید، برند سازی است. تصور کنید شما سایتی دارید که در زمینه فروش شکلات فعال است. سایت‌های مشابه زیادی هستند که در این زمینه فعال هستند. بنابراین، رقابت در این حوزه بسیار زیاد است و به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت. زمانی که کاربران وارد سایت شما شوند و ببینند که تراکنش‌های مالی راحت انجام می‌شود و سرعت لود صفحات بسیار زیاد است، بی‌شک نام سایت شما را به ذهن می‌سپارند و در صورت نیاز خریدهای خود را از سایت شما انجام می‌دهند.

اکنون ده سال دیگر را تصور کنید که همین رویه را انجام داده‌اید و به تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت توجه داشته‌اید. در ده سال آینده شما به یک برند مهم و شناخته شده تبدیل شده‌اید و قدرت دامنه شما به حدی بالا رفته است که شاید رقبای دیگر به سختی بتوانند با شما رقابت کنند. این دقیقا همان چیزی است که شما با یک توجه ویژه به تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت به آن دست پیدا می‌کنید و باعث می‌شود که شما در کار خود موفق شوید. بسیاری از افراد بر این باور هستند انتخاب سرور مناسب به عنوان یک برنامه مارکتینگ است که می‌تواند به موفقیت شما کمک کند و نقش موثری در برند سازی دارد.

تأثیر در خدمات آنلاین

همانطور که پیشتر در این متن و در رابطه با تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت به آن اشاره کردیم، اگر وبسایت شما از خدمات آنلاین مانند فروشگاه آنلاین یا پرداخت آنلاین استفاده می‌کند؛ مکان سرور می‌تواند تأثیر مستقیمی بر عملکرد این خدمات داشته باشد. زمانی که فاصله بین سرور و خدمات آنلاین برای پردازش تراکنش‌ها زیاد است، ممکن است تأخیرهای زیادی در انجام عملیات به وجود آید و همین امر منجر به کاهش رضایت کاربران می‌شود. شاید در گذشته این مساله اهمیت زیادی نداشت. اما امروزه با توجه به گسترش و نفوذ اینترنت به زندگی انسان‎ها باید بدانید یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند به موفقیت شما کمک کند، بهبود خدمات آنلاین است.

سرقت اطلاعات و حضور هکرها در فضای اینترنت، به شما نشان می‌دهد که باید بستر امنی را برای پرداخت ایجاد کنید. کاربران باید بتوانند بدون نگرانی به شما و وب‌سایتتان اعتماد کنند و بتوانند اطلاعات بانکی خود را با شما به اشتراک بگذارند. اکنون تصور کنید که کاربری برای اولین بار وارد سایت شما می‌شود و می‌خواهد تراکنش‌های مالی را انجام دهد. در همان ابتدا متوجه می‌شود که این تراکنش‌ها با سرعت پایین انجام می‌شوند و در نتیجه سایت شما را ترک می‌کند.

راهکارهای متعددی برای افزایش امنیت سایت و بهبود عملکرد تراکنش‌ها وجود دارند که یکی از آن‌ها توجه به تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت است. هر چقدر بیشتر به تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت توجه داشته باشید، به همان اندازه بیشتر می‌توانید اعتماد کاربران سایت خود را به دست آورید و این یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های سایت شما خواهد بود.

قوانین محلی و حفظ اطلاعات

 برخی وبسایت‌ها نیازمند رعایت قوانین محلی بوده و اطلاعات کاربران را در یک مکان خاص نگهداری می‌کنند. انتخاب مکان سرور مناسب، می‌تواند کمک کند تا این قوانین رعایت شوند و اطلاعات به درستی محافظت شود. بنابراین تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت بسیار مهم است و تمامی کسب‌وکارها و سایت‌ها باید به آن توجه داشته باشند. در صورتی که شما نتوانید اطلاعات کاربران خود را حفظ کنید و یا این اطلاعات از دست بروند، بی‌شک بخش زیادی از کاربران خود را از دست می‌دهید.

 هیچ برندی که این روزها در حوزه اینترنتی به سختی فعالیت می‌کند، تمایل ندارد با نارضایتی کاربران روبه‌رو شود و بخش عمده‌ای از مزیت خود را در بازار رقابتی از دست بدهد. توصیه می‌شود در زمان بررسی تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت و انتخاب سرور مناسب به قوانین محلی آن منطقه توجه داشته باشید.

سخن پایانی

تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید، تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت بسیار گسترده است و به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت. این مسئله باعث می‌شود که اعتماد کاربران به سایت شما افزایش پیدا کند و در نتیجه می‌توانید حس خوبی را تجربه کنید. برندسازی از جمله مواردی است که با توجه به تاثیر مکان سرور بر عملکرد سایت، به دست می‌آید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و اطلاعات تکمیلی را از آن‌ها دریافت کنید.