You are currently viewing تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت – Server.ir

تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت – Server.ir


تاثیر تغییر دامنه بر روی سئو سایت، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌مندی‌ها در حوزه سئو است. گاهی به دلایل مختلف، یک سایت تصمیم می‌گیرد که دامنه خود را تغییر دهد. در این شرایط این سوال پیش می‌آید که تغییر دامنه چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟! بهتر است بدانید تغییر دامنه، بر سئو سایت تاثیر منفی دارد. بنابراین، شما باید به راهکارهایی توجه داشته باشید تا بتوانید تاثیر منفی آن را کاهش دهید. در ادامه به تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت می‌پردازیم.

سئو سایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که این روزها کسب‌وکارهایی که می‌خواهند وارد دنیای اینترنت شوند، به دنبال آن هستند. با توجه به این موضوع که رقابت در دنیای اینترنت افزایش یافته است، دیگر مانند گذشته نمی‌توان در این مسیر به موفقیت رسید و باید به نکات زیادی توجه داشت. یکی از مواردی که می‌تواند بر سئو سایت اثر بگذارد، انتخاب هاستینگ مناسب است.

اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید مقاله تاثیر هاستینگ بر سئو سایت را مطالعه کنید.

دلایل تغییر دامنه

قبل از آنکه موضوع تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است کمی به این موضوع بپردازیم چه اتفاقی می‌افتد که برخی از کسب‌وکارها تصمیم می‌گیرند که برای تغییر دامنه اقدام کنند. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

  • ایجاد دامنه کاربرپسندتر

گاهی برخی از کسب‌وکارها به این نتیجه می‌رسند که دامنه کاربرپسندتری برای آنها وجود دارد و این دامنه بیشتر با استراتژی‌های کاری آنها همخوانی دارد. در نتیجه، آنها تلاش می‌کنند با تغییر دامنه به آینده کسب‌وکار خود کمک کنند و آن را در مسیر پیشرفت قرار دهند.

برخی از کسب‌وکارها دارای دو سایت مختلف هستند و پس از مدتی تصمیم می‌گیرند با توجه به اهدافی که در کسب‌وکار خود دنبال می‌کنند این دو سایت را با یکدیگر ادغام کنند. در نتیجه، در اینجا باید برای تغییر دامنه اقدام نمایند، تا بتوانند به اهداف خود برسند.

  • تغییر نام کسب‌وکار

گاهی به دلایلی نام کسب‌وکار شما تغییر می‌کند. به طور مثال، شما در زمینه فروش چمن مصنوعی به همراه کسب‌وکار دیگری در زمینه کفپوش فعال هستید و تصمیم می‌گیرید این دو کسب‌وکار را از یکدیگر جدا سازید. این امر باعث می‌شود که ساختار بسیاری از موارد از جمله دامنه سایت کمک، تغییر کند تا بتواند کسب‌وکار را به اهدافش نزدیک سازید.

مواردی دیگری هستند که باعث می‌شوند کسب‌وکارها برای تغییر دامنه اقدام کنند. به طور مثال، شما در حال تغییر HTPPS هستید و یا می‌خواهید موضوع سایت خود را تغییر دهید. آنچه که باید در این فرآیند به آن توجه داشته باشید تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت است. شما باید مزیت‌ها و معایب این کار را در نظر داشته باشید و سپس با یک اقدام هوشمندانه دامنه سایت خود را تغییر دهید. اگر در این مسیر هیجانی عمل کنید، ممکن است مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاید و این مسئله آسیب‌های زیادی را به برند شما وارد خواهد کرد.

تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت

در ادامه چند نمونه از مهم‌ترین تاثیرات تغییر دامنه بر روی امتیاز سئو سایت را با هم بررسی می‌نماییم:

کاهش رتبه‌بندی در موتورهای جستجو

اولین مسئله‌ای که در رابطه با تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت باید به آن توجه داشته باشید، کاهش رتبه‌بندی در موتورهای جستجو است. زمانی که دامنه سایت تغییر می‌کند، سایت به طور موقت در موتورهای جستجو دچار افت رتبه می‌شود. این مسئله معمولا به دلیل تغییراتی است که در نام دامنه، ساختار صفحات و ویژگی‌های تکنیکی رخ می‌دهد. در روند کاهش رتبه سایت، گاهی مشکلاتی در کد نویسی سایت رخ می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که ربات‌های موتورهای جستجو دیگر نتوانند سایت را به خوبی شناسایی کنند و در نتیجه افت رتبه رخ می‌دهد.

بهتر است بدانید که شما باید از قبل راهکارهای مناسب را برای این امر در نظر گرفته باشید و تلاش کنید سریعا پس از تغییر دامنه راهکارها را به کار ببرید. هر چقدر این کار را با دقت بیشتری رخ دهید، به همان اندازه زودتر می‌توانید جایگاه سایت را به جایگاه اولیه خود بازگردانید. بنابراین، متخصص سئو باید در جریان تمامی تغییراتی که بر روی سایت صورت می‌گیرد باشد و تلاش کند بهترین استراتژ‌ی‌ها را برای اینکار انتخاب نماید تا کسب‌وکار پس از تغییر دامنه با بحران رو به رو نشود.

تغییرات در لینک‌ها

مسئله دیگری که باید به عنوان تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت مد نظر قرار دهید، تغییر در لینک‌ها است. شاید بهتر است نگاه عمیق‌تری به این موضوع داشته باشید و آن را از جهات مختلفی بررسی کنید. در بیشتر مواقع، پس از آنکه تغییر دامنه انجام می‌شود، بیشتر لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر به سایت شما ارتباط داده شده‌اند؛ از بین می‌روند و بی‌اثر می‌شوند. در واقع، باید بگوییم تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت این است که باعث می‌شود بک‌لینک‌های شما ضعیف شوند و همانطور که می‌دانید بک‌لینک یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر سایتی به آن نیاز دارد.

بک‌لینک‌های موثر باعث می‌شوند که ارتباط سایت شما با سایت‌های دیگر حفظ شود و همین امر می‌تواند رتبه سایت شما را بالا ببرد. اما زمانی که این بک‌لینک‌ها و شاید بتوان گفت این ارتباطات از بین می‌روند، سایت شما مورد توجه ربات‌های جستجوی قرار نمی‌گیرد و بخش زیادی از ترافیک خود را از دست می‌دهد. بنابراین، متخصصان سئو باید قبل از تغییر دامنه این مسئله را مد نظر قرار دهند و تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت را به دقت بررسی کنند.

یکی از روش‌هایی که متخصصان سئو می‌توانند پس از تغییر دامنه مد نظر قرار دهند، رپورتاژگیری است. با این کار می‌توان دوباره ارتباطات قوی را در سایت ایجاد کرد و همین امر باعث می‌شود که سایت‌ها پس از تغییر دامنه دوباره به جایگاه اولیه خود بازگردند.

جستجوی مجدد و شناسایی محتوا

از جمله مواردی که در روند تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت باید به آن توجه داشته باشیم، جستجو مجدد محتواهایی است که در سایت قرار گرفته است. پس از تغییر دامنه، معمولا موتور جستجو باید دوباره به دنبال محتواهای سایت باشند و همین امر می‌تواند زمان‌بر باشد و در نتیجه منجر به افت رتبه سایت می‌شود.

برخی از مشکلاتی که به عنوان تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت در خصوص محتوای آن به وجود می‌آیند، به شرح زیر هستند:

  • تأخیر در شناسایی محتوا قدیمی و جدید

یکی از مشکلاتی که پس از تغییر دامنه در سایت به وجود می‌آید، تاخیر در شناسایی محتواهای قدیمی و جدید است. با توجه به اینکه در این روند، ساختار سایت تغییراتی می‌کند که ترافیک سایت پایین می‌آید؛ محتواهای جدید دیرتر شناسایی می‌شوند و محتواهای قدیمی نیز بخش زیادی از کاربران خود را از دست می‌دهند.

  • عدم شناسایی محتوا

در صورتیکه تغییرات و یا خطاهای تکنیکی در زمان انتقال محتوا وجود داشته باشند، موتورهای جستجو به سختی می‌توانند به صفحات وب سایت دسترسی داشته باشند و در نتیجه همین امر، شناسایی محتوا را با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌کند.

  • تغییر در ساختار لینک‌ها

تغییر دامنه، باعث تغییر در ساختار لینک‌های داخلی و خارجی سایت می‌شود. این تغییرات می‌توانند ورودی لینک‌ها را تحت تاثیر قرار دهند و در نتیجه تمامی این موارد منجر به افت رتبه سایت می‌شود.

  • تغییر در آدرس‌های URL

با تغییر دامنه، آدرس‌های URL صفحات نیز تغییر خواهند کرد. اگر این تغییرات به درستی مدیریت نشوند، موتورهای جستجو صفحات قبلی را جستجو می‌کنند و با توجه به این مسئله که آن سایت‌ها دیگر موجود نیستند، خطا 404 به وجود می‌آید که خطر بسیار بزرگی برای سایت‌ها به شمار می‌رود.

تغییر در لینک‌های داخلی

یکی از مهم‌ترین مواردی که به عنوان تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت باید مد نظر قرار دهید، تغییر در لینک‌های داخلی است. لینک‌سازی داخلی که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در سئو سایت است، باعث می‌شود که کاربران مدت زمانی بیشتری را در سایت شما سپری کنند و همین امر نقش بسیار زیادی در موفقیت سایت دارد. بهتر است بدانید لینک‌های داخلی بر اساس دامنه سایت ساخته می‌شوند. بنابراین، زمانی که تغییر دامنه انجام می‌شود، بخش زیادی از لینک‌های داخلی از بین می‌روند و یا دچار مشکل می‌شوند.

بهتر است متخصصان سئو به این بخش از تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت توجه داشته باشند و تدابیر مناسبی را برای آن در نظر بگیرند. تغییر تمامی لینک‌های داخلی بر اساس دامنه‌ای که تغییر کرده است، یکی از اموری است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت. وبمستران باید به سرعت پس از آنکه تعییر دامنه انجام گرفت، استراتژی‌های مناسب را برای تغییر لینک‌سازی‌های داخلی به کار ببرند و لینک‌ها را اصلاح کنند. این مسئله باعث می‌شود افت رتبه سایت سریعا برطرف شود و دوباره سایت به جایگاه خود بازگردد و بتواند ترافیک زیادی را جذب کند.

تغییر در کلمات کلیدی و متا تگ‌ها

در پایان این بخش در رابطه با تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت، باید به تغییر در کلمات کلیدی و متا تگ‌ها توجه داشته باشید. بهتر است بدانید زمانی که دامنه سایت تغییر می‌کند، معمولا وبمستران و متخصصین سئو باید به کلمات کلیدی توجه داشته باشند و آن‌ها را آپدیت سازند. مسئله دیگری که نیازمند آپدیت‌سازی است، به‌روزرسانی متا تگ‌هاست. اگر شما به به‌روزرسانی این موارد توجه نداشته باشید، ممکن است افت رتبه شدید رخ دهد و همین امر می‌تواند ،مشکلات زیادی را برای سایت شما به وجود آورد. با توجه به تمامی این موارد، متخصصان سئو باید قبل از تغییر دامنه تمامی برنامه‌های خود را مدون کرده باشند و برای به‌روزرسانی این موارد اقدامات لازم را انجام دهند. با این روش می‌توانند تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت را کاهش دهند.

سخن پایانی

تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید، تغییر دامنه باعث می‌شود که سایت با افت رتبه روبه‌رو شود و باید گفت تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت منفی است. ممکن است در این روند؛ بسیاری از لینک‌های خارجی و لینک‌های داخلی بی‌اثر شوند و در نتیجه مشکلات زیادی برای سایت به وجود می‌آید. همچنین، گاهی جستجوی محتوا به سختی انجام می‌شود و رضایت کاربران کاهش پیدا می‌کند. تمامی متخصصان سئو می‌توانند با در نظر گرفتن استراتژی‌های مناسب، تاثیر تغییر دامنه بر سئو سایت را کاهش دهند.