You are currently viewing بررسی اشتباهات رایج در تگ کنونیکال که باید بدانید!

بررسی اشتباهات رایج در تگ کنونیکال که باید بدانید!


بارگذاری…

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای اکثر وب سایت ها رخ دهد، ایجاد چندین صفحه یا URL با محتوای یکسان می باشد. اگر شما هم با این مشکل در سایت خود مواجه هستید می توانید آن را با استفاده از تگ کنونیکال رفع نمائید. اما تنها در صورتی که تگ کنونیکال را به درستی پیاده سازی کنید نتایجی را برای شما به همراه دارد. در غیر این صورت باعث بروز انواع مشکلات در سایت شما می شود. در ادامه مطلب شما را با اشتباهات رایج در تگ کنونیکال آشنا می کنیم که حتماً باید از آنها اجتناب کنید. با ما همراه باشید.

 

اشتباهات تگ canonical

اضافه کردن یک تگ کنونیکال در صفحه وب شما یک نکته قوی برای موتورهای جستجو برای فهرست کردن نسخه ترجیحی شما در بین صفحات تکراری در وب محسوب می شود. این توسط بهترین موتورهای جستجوگر از جمله گوکل، یاهو و یانگ پشتیبانی می شود. پیوند تگ کنونیکال ویژگی های نمایه سازی را از موارد تکراری مانند لینک های ورودی آنها ادغام و مشخص می کند که کدام URL را می خواهید در نتایج جستجو نمایش داده شود.

به عبارت دیگر؛ گاهی اوقات ممکن است درسایت خود چندین صفحه با محتوای یکسان داشته باشید، در این گونه مواقع گوگل برای بررسی صفحات و ایندکس کردن آنها دچار مشکل می شود، زیرا نمی تواند اصلی ترین صفحه شما را تشخصی دهد. حال در این صورت برای کمک کردن به گوگل، شما می توانید با استفاده از تگ کنونیکال به گوگل اطلاع دهید که هدف اصلی محتوای شما کدام صفحه است. در ادامه شما را با خطاهای رایج تگ کنونیکال آشنا می کنیم که بهتر است از آنها در سایت خود جلوگیری کنید.

 

بیشتر بخوانید: رفع مشکل نمایش حروف ژاپنی در عنوان سایت

اشتباهات متداول در تگ کنونیکال

همانطور که اشاره شد؛ اشتباهاتی در استفاده از تگ کنونیکال وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید و از انجام هریک از آنها در سایت خود جلوگیری کنید. در غیر این صورت ممکن است به سئوی سایت خود آسیب وارد کنید.

  1. استفاده زیاد از تگ کنونیکال
  2. اضافه کردن تگ کنونیکال در <body>
  3. دستورالعمل های متعارف نامعتبر
  4. اجرای نادرست تگ های hreflang

در ادامه توضیحاتی در خصوص هریک از اینها در اختیار شما قرار می دهیم. امیدوارم تا انتهای این آموزش مارو همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با حمله بروت فورس و روش های جلوگیری از آن

1- استفاده زیاد از تگ کنونیکال | اشتباه رایج در تگ کنونیکال

یکی از رایج ترین اشتباهات، استفاده از چندین تگ کنونیکال برای یک صفحه است. آنها می توانند توسط یک موضوع و حتی افزونه های سئو اضافه شوند. صرف نظر از دلیل، داشتن چندین اعلان تگ کنونیکال سیگنال های اشتباهی را به خزنده های موتورهای جستجوگر ارسال می کند که این باعث می شود آنها ندانند که باید کدام یک از آنها را بررسی کنند. در نتیجه، تمام تگ های کنونیکال شما به صورت کلی نادیده گرفته خواهند شد.

 

2- اضافه کردن تگ کنونیکال در <body> | استفاده نادرست از تگ کنونیکال

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تگ کنونیکال استفاده از آنها در بخش <body> سایت می باشد. در واقع اگر نمی ‌خواهید تگ کنونیکال شما نادیده گرفته شود، مطمئن شوید که آن را به <head>  صفحه HTML خود اضافه می کنید. همچنین بهتر است که آدرس تگ را در اوایل بخش<head>  وارد کنید.

3- دستورالعمل های متعارف نامعتبر | اشتباهات رایج در تگ کنونیکال

مطمئن شوید که تمامی آدرس هایی که به صورت canonical تنظیم می کنید در robots.txt مسدود نشده باشند یا همراه با تگ noidex  استفاده نشده باشند. اگر پیوند در robots.txt مسدود شده باشد، زیرا در این صورت هیچ خزنده جستجویی قادر به خزیدن و فهرست کردن آن نخواهد بود. علاوه بر این، توصیه می شود که به صورت همزمان از تگ های نوایندکس و کنونیکال نیز استفاده نکنید، زیرا می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند.

 

بیشتر بخوانید: وردپرس یا پایتون؟ کدام یک برای طراحی سایت بهتر است

4- اجرای نادرست تگ های hreflang| خطاهای رایج تگ کنونیکال

اگر یک فروشگاه چند زبانه را مدیریت می کنید، احتمالاً در مورد برچسب های hreflang و نحوه کار آنها شنیده اید. با این حال، شما همچنین باید در مورد خطاهای تگ canonical با برچسب های hreflang آشنایی بیشتری پیدا کنید. در واقع؛ تگ‌های hreflang به ربات‌های جستجوگر اطلاع می دهند که همه آن صفحات را دنبال و فهرست‌ بندی کنند در حالی که تگ‌های کنونیکال به آن‌ها اطلاع می دهد که فقط نسخه اصلی صفحه را ایندکس نمایند.

 

سوالات متداول

تگ کنونیکال چیست؟

تگ کنونیکال یه قطعه کد می باشد که معمولاً در بخش HEAD سایت قرار می گیرد و به موتورهای جستجوگر مهم ترین نسخه یک محتوا را معرفی می کند.

چه اشتباهاتی در تگ کنونیکال رخ می دهد؟

اشتباهات مختلفی وجود دارد که ممکن است در تگ کنونیکال رخ دهد. به عنوان مثال شما باید این تگ را به بخشصفحه HTML خود اضافه کنید، در صورتی که ممکن است برخی از کاربران آن را به بخشاضافه نمایند که این اشتباه است.

بیشتر بخوانید: آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس و نصب آن در وردپرس

اشتباهات مرگبار سئو در وردپرس؛ 10 اشتباه رایج در سئو سایت های وردپرسی

جمع بندی: باید ها و نباید های تگ کنونیکال

از تگ کنونیکال برای اطلاع دادن به موتورهای جستجوگر جهت معرفی نسخه اصلی یک صفحه استفاده می شود. در واقع این تگ ها به موتورهای جستجوگر اطلاع می دهند که یک صفحه چقدر اهمیت دارد و چگونه باید آن را بخزند. از طرفی، استفاده نادرست از این تگ نه تنها برای شما مفید نخواهد بود، بلکه ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را هم به سایت شما وارد کند. ما در این مطلب شما را با برخی از خطاهای رایج تگ کنونیکال آشنا کردیم که نباید از انها در سایت خود استفاده کنید.

منبع: magefan