You are currently viewing با مقایسه دبیان و اوبونتو، کدام یک برای شما بهتر است؟

با مقایسه دبیان و اوبونتو، کدام یک برای شما بهتر است؟


در مقاله مقایسه دبیان و اوبونتو ویژگی های این دو نسخه لینوکس را برای شما شرح می دهیم تا بتوانید به راحتی توزیع مورد نظر خود را انتخاب کنید. امروزه توزیع‌های لینوکس به دلیل پایداری و انعطاف‌پذیری محبوب شده‌اند و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو مورد از رایج ترین توزیع های لینوکس دبیان و اوبونتو هستند. در حال حاضر بیش از 290 توزیع فعال لینوکس در Distrowatch موجود است. از 290 مورد، 131 مورد مبتنی بر دبیان هستند، از جمله توزیع اوبونتو. 58 توزیع باقی مانده مستقیماً از اوبونتو مشتق شده اند. اما هر دو توزیع در تجربه کاربری و عملکرد از هر جنبه متفاوت هستند. بنابراین، انتخاب یکی از این توزیع ها دشوار است و آن را به یک انتخاب دشوار تبدیل می کند.

با مقایسه دبیان و اوبونتو، کدام یک برای شما بهتر است؟

سوال مهم این است که کدام یک برای ما مناسب تر است؟ دبیان یا اوبونتو؟ صادقانه بگویم، دبیان برای کاربران پیشرفته مناسب است در حالی که اوبونتو برای مبتدیان است. برخی افراد با این تمایز موافق نیستند. امروزه دبیان امکان مدیریت دستی توسط هر کاربر را با حفظ سیستم خود فراهم می کند و آن را برای هر کاربر مناسب می کند. همچنین، شروع به کار با اوبونتو ممکن است کمی دشوار باشد. با این حال، اوبونتو از دبیان مشتق شده است و هنوز تفاوت های خود را در ابزارها یا فناوری ها دارد. از این رو، آنها در هر جنبه از نصب گرفته تا مدیریت بسته و نگهداری متفاوت هستند.

ما به تفاوت کلی بین دبیان و اوبونتو و ویژگی هایی که آنها را متمایز می کند اشاره کردیم. با این حال، قبل از اینکه به تفاوت های جزئی بپردازیم، اجازه دهید ابتدا نسخه های دبیان و اوبونتو را مورد بحث قرار دهیم.

مقدمه ای بر دبیان

دبیان به عنوان یک سیستم عامل رایگان و متن باز در سال 1993 شروع به کار کرد. این یکی از قدیمی ترین توزیع های لینوکس موجود در بازار مصرف است که آن را به پایدارترین توزیع لینوکس تبدیل کرده است. همچنین، می‌توانید این توزیع را در بسیاری از دستگاه‌ها، از جمله لپ‌تاپ، رایانه‌های رومیزی و سرورها اجرا کنید. در مقایسه با اوبونتو، دبیان پایدارتر و کاربردی تر است، اما کار با آن نیز دشوارتر است. بنابراین، دبیان برای کاربران تازه کار لینوکس توصیه نمی شود.

مزایای دبیان معایب دبیان
توزیع دبیان توسط اعضای جامعه مدیریت و نگهداری می شود و آن را جامعه محور می کند. چندین برنامه نویس و توسعه دهنده با تجربه پشت موفقیت این نسخه از لینوکس هستند.
– با سیستم عامل دبیان به راحتی می توانید ابزارهای مختلف را نصب کنید. شما همچنین می توانید دبیان را از طریق سی دی و بسیاری از راه های دیگر بر روی سیستم خود نصب کنید.
دبیان به دلیل ویژگی های امنیتی گرا بسیار ایمن است.
– دبیان از معماری های سخت افزاری مانند amd64 تا arm64 و PowerPC در بین تمام توزیع های لینوکس و بسیاری دیگر پشتیبانی بیشتری دارد.
-می توانید از سیستم عامل Debian به صورت رایگان استفاده کنید.
دبیان دارای بزرگترین مخزن نرم افزار در مقایسه با سایر توزیع های لینوکس است.
-اگر مبتدی لینوکس هستید، دبیان انتخاب هوشمندانه ای برای شما نیست.
شروع کار دبیان برای کاربران کمی دشوار است.
در مقایسه با سایر توزیع های لینوکس، چرخه انتشار کوتاهی ندارد.
– دارای رابط کاربری اولیه است و بیشتر کارها از طریق ترمینال انجام می شود.
-متاسفانه، نسخه سازمانی ارائه نمی دهد.

معرفی اوبونتو

بر خلاف دبیان که قدیمی ترین و پایدارتر از نسخه های دیگر است، اوبونتو یکی از نسخه های جدید لینوکس است. در سال 2004، نسخه اوبونتو مبتنی بر توزیع دبیان راه اندازی شد. اوبونتو به طور رایگان در دسترس همه کاربران است زیرا یک سیستم عامل رایگان و متن باز است و در سه نسخه رسمی ارائه می شود: دسکتاپ، سرور و هسته اینترنت اشیا. بنابراین، می توان اوبونتو را بر روی هر ماشین مجازی یا دستگاهی اجرا کرد. از آنجایی که اوبونتو از دبیان مشتق شده است، تا حدودی شبیه به دبیان است، اما این دو تفاوت های زیادی دارند.

مزایای لینوکس اوبونتو معایب لینوکس اوبونتو
بر خلاف دبیان، اوبونتو برای استفاده آسان و مناسب برای مبتدیان است. اگر در محیط لینوکس تازه کار هستید، اوبونتو یک انتخاب هوشمندانه است.
اوبونتو بسیار قابل تنظیم است و به شما امکان می دهد آن را بر روی دستگاه ها و ماشین های مجازی مختلف مورد نظر خود اجرا کنید.
– به روز رسانی های مکرر را برای این توزیع دریافت خواهید کرد.
-شما می توانید اوبونتو را روی یک سیستم با مشخصات پایین اجرا کنید و برای نصب و اجرا به منابع کمتری نیاز خواهید داشت.
– مبتدیان می توانند شانس خود را با اوبونتو امتحان کنند و به راحتی به اصول اولیه لینوکس رسیدگی کنند.
-شما می توانید نسخه اوبونتو را به راحتی به روز کنید، مخصوصا LTS.
-شما می توانید از اوبونتو برای استفاده شخصی و همچنین استفاده شرکتی استفاده کنید.
– با اوبونتو می توانید از بهترین مدیریت بسته ها استفاده کنید.
– آپدیت اوبونتو مبتنی بر جامعه نیست. گاهی اوقات توسعه دهندگان ماهر و با تجربه برای کار بر روی سیستم عامل اوبونتو استخدام می شوند.
-شما می توانید نسخه های مکرر اوبونتو را دریافت کنید، اما آنها مانند دبیان آزمایش نمی شوند و بنابراین راه حل بسیار پایداری نیستند.
-شما می توانید از نرم افزارهای رایگان و اختصاصی استفاده کنید و این باعث می شود که اوبونتو به اندازه دبیان مقرون به صرفه نباشد.

مقایسه دبیان و اوبونتو

ویژگی دبیان شخصیت
لینک دانلود https://www.debian.org/distrib https://ubuntu.com/download
توسعه دهندگان انجمن دبیان Canonical Inc
نسخه اولیه سپتامبر 1993 اکتبر 2004
سیستم عامل اصلی لینوکس اورجینال بر اساس دبیان
نوع نرم افزار فقط رایگان رایگان و انحصاری
مناسب برای کاربران پیشرفته یا پیشرفته مبتدیان
سازگاری سخت افزاری گسترده از دستگاه ها و پلتفرم های بیشتری پشتیبانی می کند.
پشتیبانی LTS پنج سال پنج سال
PPA پشتیبانی نمی کند پشتیبانی می کند
چرخه انتشار زمان ثابتی وجود ندارد ثابت: فاصله 6 ماهه
ویژگی خاص پایدار به روز رسانی های مکرر
محیط کار هیچ DE پیش فرضی وجود ندارد. طیف گسترده ای از DE از سبک مینیمالیستی تا DE کامل وجود دارد. DE وجود دارد – پوسته گنوم پیش فرض که شامل DE های مختلف است.
امنیت بسیار امن این کمتر قطعی است.

آخرین کلمه مقاله مقایسه دبیان و اوبونتو

کاربران پیشرفته تری که می خواهند کنترل کاملی بر تنظیمات سیستم عامل خود داشته باشند ترجیح می دهند از توزیع دبیان استفاده کنند. از سوی دیگر، مبتدیان و کاربران علاقه مند به توزیع های خارجی با جدیدترین نرم افزار، اوبونتو را برای نیازهای خود بهتر می یابند. امیدوارم از خواندن مقاله مقایسه دبیان و اوبونتو بیشترین بهره را برده باشید.