You are currently viewing بازاریابی عصبی یا نورو مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

بازاریابی عصبی یا نورو مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟


بازاریابی عصبی یک استراتژی است که از دانش علوم اعصاب و علوم شناختی برای شناسایی دقیق نیازها، خواسته ها و ترجیحات مشتری استفاده می کند. در واقع؛ نورو مارکتینگ علوم اعصاب، روانشناسی اجتماعی و تحقیقات بازار را برای اطلاع رسانی تبلیغات، طراحی محصول، قیمت گذاری، طراحی و سایر تصمیمات ترکیب می کند. هم اکنون بسیاری از شرکت های بزرگ برای استراتژی های فروش، ورود به بازار و تبلیغات به بازاریابی عصبی متکی هستند. بازاریابان و صاحبان مشاغل کوچک نیز می توانند از بازاریابی عصبی برای بهبود استراتژی های خود و رشد کسب و کار خود استفاده کنند. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم شما را با تعریف بازاریابی عصبی چیست و کاربردهای بازاریابی عصبی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

نورو مارکتینگ چیست ؟

بازاریابی عصبی یا همان نورو مارکتینگ مطالعه چگونگی واکنش مغز افراد به تبلیغات و سایر پیام های مرتبط با برند با نظارت علمی بر فعالیت امواج مغزی، ردیابی چشم و پاسخ پوست است. این تکنیک های بازاریابی عصبی برای مطالعه مغز برای پیش بینی رفتار تصمیم گیری مصرف کننده استفاده می شود. همچنین می توان از بازاریابی عصبی برای دستکاری رفتار مصرف کننده استفاده کرد.

بازاریابان از سیگنال های عصبی و سایر سیگنال های فیزیولوژیکی برای به دست آوردن بینشی در مورد انگیزه ها، ترجیحات و فرآیندهای تصمیم گیری مشتریان استفاده می کنند. آنها همچنین از این تحقیق برای پیش بینی نحوه عملکرد یک محصول، خدمات یا کمپین بازاریابی خاص استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی اینترنتی) چیست؟؛ روش ها و انواع بازاریابی دیجیتال

کاربرد بازاریابی عصبی

نورومارکتینگ دارای مزیت های زیادی است که در ادامه مطلب شما را با برخی از آنها آشنا می کنیم:

 • تحلیل رفتار انسان

بازاریابی عصبی نسبت به سایر روش های بازاریابی، نگاه دقیق تری به رفتار انسان دارد که با استفاده از تکنیک هایی مانند نظرسنجی و گروه های متمرکز، رفتار مصرف کننده را در سطح بالاتری ارزیابی می کند. آن‌ها از داده‌هایی استفاده می ‌کنند که در غیر این صورت داده‌های غیرقابل اندازه‌ گیری هستند تا تعیین کنند مشتری چه احساسی دارد یا چگونه ممکن است واکنش نشان دهد. بازاریابی عصبی همچنین می تواند بینش لحظه به لحظه در مورد رفتار مشتری ارائه دهد.

آنجایی که مشتریان نمی توانند در زمینه بازاریابی عصبی دروغ بگویند، این روش ها داده های قابل اعتمادتری تولید می کنند. فقط پرسیدن احساس او در مورد چیزی می تواند احساسات او را تغییر دهد.

بازاریابی عصبی می تواند قیمت را کاهش و ارزش تحقیقات بازاریابی را افزایش دهد.

 • استراتژی های کل نگر

بازاریابی عصبی با روش های سنتی برای یک رویکرد جامع تر به تحقیقات بازاریابی همراه است.

بیشتر بخوانید: آموزش پیدا کردن موقعیت سایت در نتایج گوگل

چرا بازاریابی عصبی مهم است؟

اگرچه بازاریابی عصبی بحث برانگیز است، اما هنوز برای بسیاری از مشاغل ضروری می باشد. این شامل تکنیک های مختلفی است که برندها را قادر می سازد نیازها و ترجیحات مشتریان را درک کرده و آنها را برآورده کنند. آنها همچنین می توانند پاسخ مشتریان به انواع مختلف تبلیغات، کمپین ها و بسته بندی محصول را مطالعه کنند. در نتیجه، صاحبان مشاغل می توانند بهترین گزینه را از بین همه موجودات انتخاب و کمپین های خود را بهبود ببخشند. همچنین بازاریابی عصبی مزیت های دیگری نیز دارد که برخی از آنها عبارت هستند از:

 • شناسایی پاسخ های ناخودآگاه مشتریان به تبلیغات، طرح ها، روش های مختلف
 • توسعه استراتژی های منحصر به فرد
 • بهبود کمپین ها و استراتژی های تبلیغاتی
 • بهبود تجربه مشتری
 • رضایت مشتریان
 • افزایش فروش

با کمک علوم اعصاب، بازاریابان می توانند عناصر محصولی را که پاسخ مطلوبی از مشتریان دریافت می کنند شناسایی کرده و فروش را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین و مهم ترین روش های تبلیغات اینترنتی

بازاریابی عصبی چگونه کار می کند؟

بازاریابی عصبی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی و ابزارهای الکتروانسفالوگرام برای اسکن مغز افراد و ارزیابی سیگنال ‌های فیزیولوژیکی و عصبی برای تبلیغات خاص، بسته‌ بندی، طراحی و غیره استفاده می‌ کند. بازاریابان تبلیغات، بسته بندی یا طراحی محصول را به مشتریان نشان می دهند و واکنش ها و فعالیت مغز آنها را دنبال می کنند. پس از دریافت پاسخ و اندازه گیری تغییرات، شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که چه اقداماتی را باید در آینده انجام دهند.

اسکن مغز به برندها اجازه می دهد تا هر فعالیت مغزی مانند حرکت چشم، تغییر مردمک ها، حالت چهره، ضربان قلب، احساسات را ردیابی و برندها را با بینش مشتری توانمند کنند. بر اساس نتایج داده شده، شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که چگونه تبلیغات و محتوای خود، بسته بندی و طراحی محصول، طراحی وب سایت و برندسازی خود را بهبود بخشند تا توجه مخاطب را جلب کنند و با نیازهای مشتریان طنین انداز شوند.

تکنیک های بازاریابی عصبی

برای اجرای موفقیت آمیز بازاریابی عصبی، برندها به ابزارهای ویژه و متخصصان بازاریابی عصبی نیاز دارند. آنها به شما قدرت می دهند تا از تکنیک های بازاریابی عصبی زیر استفاده کنید. در ادامه مطلب شما را با مهم ترین تکنیک های بازاریابی عصبی آشنا می کنیم:

این تکنیک بر نگاه و جایی که مشتریان آن را هدایت می کنند تمرکز دارد. با کمک آن می ‌توانید رنگ‌ها، فونت‌ها، تبلیغات، طرح ‌هایی را که موفق به جلب توجه آن‌ها می ‌شوند را پیدا کنید. علاوه بر این، ردیابی چشم همچنین می تواند اشیایی را که باعث سردرگمی این افراد می شود را نشان دهد. هنگامی که ردیابی چشم را انتخاب می کنید، به شما این امکان را می دهد تا طراحی وب سایت، بسته بندی و تبلیغات را با هزینه کم بهبود ببخشید. اگرچه مدیریت این تکنیک آسان است، اما به شما در ارزیابی احساسات مشتریان کمک نمی کند. بنابراین از آن با بیومتریک استفاده کنید تا تجزیه و تحلیل دقیق تری از مخاطبان هدف خود داشته باشید.

این روش بر اساس وضعیت دانش آموزان آزمودنی ها نتیجه گیری می کند. برای ارزیابی سطح مشارکت مشتریان، بررسی می ‌کند که آیا مردمک‌ها گشاد شده‌اند یا خیر. با نتایج آن، می توانید مراحل بازنگری تبلیغات، طراحی سایت و بسته بندی محصول را مشخص کنید. این رویکرد نسبتاً ارزان و آسان برای اجرا است.

بیشتر بخوانید: سئو یا تبلیغات گوگل؟ کدام یک بهتر است

این روش بر روی حالات چهره افراد برای شناسایی پاسخ های احساسی تمرکز می کند. این شما را قادر می سازد تا احساسات افراد مانند: شادی، ترس، اضطراب، تعجب، رضایت و غیره را دریابید. شما می توانید با قیمت نسبتاً ارزان، اطلاعاتی را دریافت کنید که به شما در بهبود محتوای تبلیغاتی و ایجاد طنین بین مخاطبان کمک می کند.

این تکنیک سطح درگیری و نوع پاسخ (مثبت یا منفی) را بر اساس تنفس پوست، هدایت و ضربان قلب مشخص می کند. بیومتریک به شما این امکان را می دهد که محتوای تبلیغاتی خود را مطابق با خواسته های مردم بسازید. همراه با ردیابی چشم، می تواند تبلیغات و محتوایی را که برای آنها انتخاب می کنید به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

 • الکتروانسفالوگرام

این به شما کمک می کند تا با کمک سیگنال‌های الکتریکی که از نورون‌های داخل مغز می ‌آید، تعامل و یادآوری مشتریان را آشکار کنید. این تکنیک نسبتاً گران قیمت شما را قادر می سازد تا تغییرات را در دوره های کوتاه ارزیابی و کیفیت تبلیغات و برندسازی را بهبود بخشید.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی

این گران‌ ترین رویکرد پاسخ‌های عاطفی دقیق، یادآوری و تعامل با مشتری را ارائه می‌ دهد. برای انجام این روش به آزمایشگاه نیاز دارید. جریان خون در مغز را در طول فعالیت عصبی بالا شناسایی می کند، در نتیجه اطلاعاتی دریافت می کنید که به بهبود برندینگ و تعیین قیمت کمک می کند.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس

چگونه بازاریابی عصبی را در استراتژی خود پیاده کنید؟

بازاریابی عصبی یک مفهوم گسترده است که به بازاریابان کمک می کند تا کسب و کار خود را سریعتر رشد دهند. با این حال، شما باید بدانید که چگونه روش های آن را با استراتژی خود تطبیق دهید تا موثر باشد. در ادامه مطلب شما را با این رویکرد آشنا می کنیم.

 • الگوهای ردیابی چشم را مطالعه کنید

اگرچه ممکن است توجه زیادی به حرکات چشم و تغییرات در آنها نداشته باشید، اما آنها می توانند بینشی در مورد تجارت شما ارائه دهند. ردیابی چشم می تواند تشخیص دهد که آیا مشتریان تبلیغات، بسته بندی محصول و طراحی شما را دوست دارند یا خیر. این تکنیک همچنین می ‌تواند عناصر موجود در تبلیغات شما را به صورت آنلاین و درون فروشگاهی تعیین کند که توجه بیشتری را جلب می ‌کند. با مطالعه نگاه مشتریان، تیم شما می تواند چیزهایی را تعریف کند که به برجسته شدن و جذب مخاطب کمک می کند.

 • یک شخصیت مثبت ایجاد کنید

این یک واقعیت شناخته شده است که لبخند باعث جلب توجه و ترشح اندورفین می شود. در نتیجه، افراد تعامل بیشتری پیدا می کنند و روحیه بهتری در میان مردم ایجاد می شود. صمیمی، گشاده رویی و شاد بودن شما را قادر می سازد به مخاطب نزدیکتر باشید. اگر تصویر یک فرد خندان را روی تبلیغات یا پست های رسانه های اجتماعی خود قرار دهید، تصویر مثبتی از برند شما شکل می دهد که این احتمال خرید مردم از شرکت شما را بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین افزونه های مدیریت تبلیغات وردپرس – 6 پلاگین Ad Manager

 • قوانین ورود را ساده کنید

وقتی از مشتریان احتمالی می ‌خواهید که جزئیات کارت اعتباری خود را برای آزمایش رایگان درج کنند، به احتمال زیاد آنها را بترسانید. آنها به دنبال سرویسی می گردند که به این اطلاعات نیاز ندارند. کاربرانی که بدون ارسال مشخصات کارت برای یک دوره آزمایشی رایگان ثبت نام می کنند، به احتمال زیاد به مشتری تبدیل می شوند. پس این واقعیت را در نظر بگیرید و سعی کنید موانع ورود را کاهش دهید. بنابراین می توانید فرآیند ثبت نام را ساده کنید، فرم های وب بصری ایجاد کنید و حرکت خریدار را بهبود ببخشید.

 • ترفندهای روانی را اجرا کنید

بازاریابان ترفندهای متعددی را برای جذب مشتریان و تحت تأثیر قرار دادن تصمیمات خرید آنها به کار می گیرند. همه شرکت ها از قیمت های خاصی استفاده می کنند تا خریداران را متقاعد کنند از آنها خرید انجام دهند. حال شما می توانید با استفاده از یکسری از ترفندهای روانی، میزان فروش خود را بالا ببرید. به عنوان مثال: اگر اجناس با رنگ های روشن را در قفسه های بالایی قرار دهید و کالاهایی با رنگ های تیره در قفسه های پایین قرار دهید، احتمال افزایش فروش شما بیشتر است.

 • از بازاریابی حسی استفاده کنید

با جلب نظر مشتریان، می توانید به آنها دسترسی پیدا کرده و تصویر مثبتی از یک برند ایجاد کنید. شما توجه و اعتماد ایجاد خواهید کرد. رایحه های خوب و نور دلپذیر می تواند فضایی استثنایی ایجاد کند و تجربه ای برجسته را برای مشتریان تضمین کند و تاثیر مثبتی روی فروش خواهد داشت. رایحه ها می توانند خاطرات عالی ایجاد کنند و مردم بعداً با برند شما همراه خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت سایت با گوگل سایت Google Sites در چند گام ساده

نحوه رشد کسب و کار با استفاده از تکنیک بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی از روش‌های علمی برای ردیابی حرکت بدن و فعالیت مغز استفاده می‌کند تا بینش برندها و بازاریابان را در مورد نحوه برقراری بهترین ارتباط، ایجاد انگیزه و تأثیرگذاری بر مخاطبان هدف خود ارائه دهد. در ادامه مطلب به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید با استفاده از تکنیک بازاریابی عصبی، کسب و کار خود را رشد و برند خود را در ذهن کاربران جای دهید.

– از تصاویر به صورت استراتژیک در تبلیغات استفاده کنید

تصاویر با افراد، به ویژه نوزادان، معمولا توجه طولانی‌تر و متمرکزتری را به خود جلب می‌ کنند. مردم تمایل دارند بیشتر روی چهره و کمتر روی محتوا یا تبلیغ تمرکز کنند. هنگامی که شخص به محتوا نگاه می کند، طبیعتاً از خوانندگان خواسته می شود تا به محتوا نیز نگاه کنند. مطالعاتی که در مورد اثربخشی عکس های نوزاد در تبلیغات انجام شده است این را به خوبی نشان می دهد. بنابراین بهتر است تصاویری را انتخاب کنید که به جای دور از کپی، یک جریان چشم طبیعی به کپی همراه ایجاد کنند.

– رنگ های مناسب را انتخاب کنید

رنگ ها یکی از عوامل مهمی است که می تواند به صورت مستقیم روی تصمیمات مشتریان تاثیرگذار باشد. بنابراین، تنها رنگ هایی را که خودتان دوست دارید را انتخاب نکنید، بلکه رنگ هایی را انتخاب کنید که متناسب با محصولات، پیام ها و مخاطبان شما باشد.

– از بسته بندی موثر محصول استفاده کنید

همیشه آنچه درون محتوا آنچنان مهم نیست، بلکه بسته بندی جذاب محصولات می تواند باعث رضایت مشتریان نیز شود. تصویربرداری عصبی نشان داده است که مصرف کنندگان به طور ناخودآگاه به محرک های بازاریابی از جمله بسته بندی پاسخ می دهند. بنابراین سعی کنید از بسته بندی های جذاب برای ارسال محصولات خود استفاده کنید.

– قیمت مناسب را تعیین کنید

سعی کنید از قیمت های مناسب برای خدمات خود استفاده نمائید.

 

سوالات متداول

نورو مارکتینگ چیست؟

بازاریابی عصبی یا نورو مارکتینگ کاربرد علوم اعصاب و علوم شناختی در بازاریابی است. این می‌تواند شامل تحقیقات بازار باشد که سعی می‌کند نیازها، انگیزه‌ها و ترجیحات مشتری را کشف و نیازهای آنها را برآورده کند.

بازاریابی عصبی چگونه کار می کند؟

بازاریابی عصبی می تواند شامل ارزیابی تبلیغات خاص، بازاریابی، بسته بندی، محتوا و غیره باشد تا درک دقیق تری از واکنش مشتریان در سطح ناخودآگاه داشته باشد. همچنین می ‌تواند شامل استفاده از دانش به ‌دست‌آمده از تحقیقات علوم اعصاب و علوم شناختی برای مؤثرتر کردن بازاریابی بدون آزمایش تبلیغات خاص یا سایر مواد نیز باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های افزایش فروش آنلاین و افزایش مشتریان سایت تا 3 برابر

جمع بندی: Neuromarketing  یعنی چی؟

منظور از بازاریابی عصبی چیست؟ بازاریابی عصبی راهی برای ایجاد محتوا مانند وب سایت ها، آرم ها و مطالب رسانه های اجتماعی است که واکنش عاطفی را در مغز برمی انگیزد. این به برندها کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود داشته باشند و به آنچه که آنها را به خرید سوق می ‌دهد و بر اساس آن تقسیم‌ بندی می ‌کنند. ما در این مطلب شما را با تعریف بازاریابی عصبی چیست و کاربردهای آن آشنا کردیم. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: sendpulse