You are currently viewing انتخاب دامنه ir یا com – Server.ir

انتخاب دامنه ir یا com – Server.ir


امروزه، حضور در دنیای اینترنت به یک اصل بسیار مهم برای پیشرفت تبدیل شده است و تمامی کسانی که می‌خواهند به پیشرفت‌های زیادی برسند باید در دنیای اینترنت حضور داشته باشند. برای حضور در دنیای اینترنت انتخاب دامنه مناسب اهمیت زیادی دارد. با توجه به این موضوع که این روزها پسوندهای متعددی برای ثبت دامنه وجود دارد سوالات زیادی در مورد انتخاب دامنه با پسوند ir یا com وجود دارد. به طور کلی، اگر بخواهیم اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم باید بگوییم دامنه با پسوند ir برای کسب‌وکارهایی مناسب است که جامعه هدفشان ایران است و کسب‌وکارهایی با پسوند com برای کسب‌وکارهایی مناسب است که مخاطبشان در بازارهای بین‌المللی قرار گرفته است (به طور مثال شرکت‌های صادرات و واردات نمونه خوبی از این مورد هستند).

مخاطب هدف

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم یکی از مهمترین مواردی که در انتخاب دامنه با پسوند ir یا com مد نظر قرار دارد مشخص کردن مخاطب هدف است.  بهتر است شما زمان کافی را به این کار اختصاص دهید و مخاطب خود را پیدا کنید. تصور کنید شما یک سایت مدرسه هستید که می‌خواهید امکانات مناسبی را در اختیار دانش‌آموزان و مخاطبان آنها قرار دهید. بی‌شک، در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com پسوند ir گزینه بسیار مناسبی برای شماست. اما بهتر است کمی موضوع را چالش برانگیز کنیم! تصور کنید شما شرکتی هستید که در زمینه فروش چمن مصنوعی فعال هستید و می‌خواهید از چمن مصنوعی برای احداث زمین‌های ورزشی در نقاط مختلف کشور استفاده نمایید.

بی‌شک، در ابتدای مسیر مخاطبان و جامعه هدف شما ایران است و به راحتی می‌توانید دامنه ir را انتخاب کنید. اما بهتر است کمی بیشتر فکر کنید! اگر شما رشد زیادی در کسب‌وکار خود داشته باشید می‌توانید از کشورهای دیگر مانند عراق به دلیل وضعیتی که دارند مشتری جذب کنید. اکنون ممکن است سریعا بگویید پس دامنه com گزینه بهتری است! اما پیشنهاد ما به شما این است قبل از انتخاب دامنه با پسوند ir یا com به این مسئله بیاندیشید که احتمال جذب مشتری از بازارهای خارجی چقدر است! آیا شما قرار است طیف گسترده‌ای از مشتریان را دریافت کنید و یا تنها یک و یا دو مشتری در سال! آنالیز تمامی این موارد به شما کمک می‌کند بدون هیچ گونه هیجانی بهترین تصمیم را برای انتخاب دامنه با پسوند ir یا com اتخاذ نمایید.

طرح تجاری

از جمله مواردی که در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com باید به آن توجه داشته باشید توجه به طرح تجاری است که شما برای کسب‌وکارتان در نظر می‌گیرید. برخی از کسب‌وکارها از همان ابتدای کار باید در بازارهای بین‌المللی کار کنند. برخی نیز هدفشان بازارهای بین‌المللی است. این افراد می‌توانند به سادگی دامنه  com را انتخاب کنند. اما اغلب کسب‌وکارهای ایرانی با انتخاب دامنه ir می‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند. اگر جامعه هدف شما ایران است و نمی‌توانید به این نتیجه برسید آیا ممکن است در آینده وارد بازارهای خارجی بشوید و یا خیر بهتر است همان دامنه ir را انتخاب کنید.

چرا انتخاب دامنه ir برای کسب‌وکارهای ایرانی بهتر است؟

یکی از مواردی که در رابطه با انتخاب دامنه با پسوند ir یا com باید به آن بپردازیم بحث مرتبط با فیلترینگ است که می‌تواند بر کاهش ترافیک سایت و در نتیجه بر کاهش خرید اثر بگذارد. بهتر است بدانید تمامی دامنه‌های ir به راحتی و با استفاده از اینترنت ملی در دسترس هستند. در نتیجه، اگر مخاطب هدف شما در جامعه ایرانی است باید شرایطی را فراهم سازید که خریداران بتوانند بدون هیچ‌گونه مشکل سریعا وارد سایت شما شوند و در اینجاست که اهمیت انتخاب دامنه با پسوند ir برای شما مشخص می‌شود.

زیرا در برخی از موارد دیده شده است که دامنه‌های com سخت‌تر از دامنه‌های ir در دسترس هستند و در نتیجه شما باید اهداف خود را در نظر بگیرید و سپس با توجه به هدفی که دارید برای انتخاب دامنه با پسوند ir یا com اقدام نمایید. در صورتی که احساس می‌کنید نمی‌توانید تصمیم‌گیری مناسبی داشته باشید، توصیه می‌شود با افراد متخصص و کارشناسان در این زمینه در تماس باشید و اطلاعات تکمیلی را بدست آورید.

انتشار محتوای محلی

مسئله دیگری که در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com باید به آن توجه کنید انتشار محتوای محلی است. به طور مثال، تصور کنید شما یک وبلاگ شخصی دارید که می‌خواهید نوشته‌ها و یا داستان‌های خود را انتشار دهید. گاهی ممکن است وبلاگی دانشجویی داشته باشید و تصمیم بگیرید که اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارید. در این شرایط، انتخاب دامنه با پسوند ir گزینه مناسبی برای شما خواهد بود و می‌تواند به شما کمک کند کار خود را به خوبی پیش ببرید و به مشتریان هدف دست پیدا کنید.

 از طرف دیگر، اگر می‌خواهید در سایت خود محتوای انگلیسی و یا به زبان‌های دیگر انتشار دهید، شاید انتخاب دامنه با پسوند com می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد و در نتیجه شما را در مسیر موفقیت و رسیدن به هدف قرار می‌دهد. بنابراین، با توجه به نوع محتوایی که قرار است در وبلاگ و سایت خود انتشار دهید می‌توانید به مخاطبان زیادی برسید و این مسئله می‌تواند رشد زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. تمامی این موارد می‌توانند به شما کمک کنند بهترین انتخاب را برای سایت خود داشته باشید و در نتیجه به رشد زیادی دست پیدا می‌کنید.

آیا به دنبال یک پسوند شناخته‌شده هستید؟!

یکی دیگر از مواردی که در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com باید مد نظر قرار دهید این است که پسوند com در مقایسه با پسوند ir  در جوامع بین‌المللی شناخته شده است. با توجه به مطالعاتی که در این باره صورت گرفته است باید بدانید بیشتر سایت‌ها در سراسر دنیا برای رشد و پیشرفت خود از پسوند com استفاده می‌کنند. این پسوند قابلیت اعتماد زیادی را در سطح بین‌المللی بدست آورده است. از طرف دیگر باید بدانید شما باید هزینه بالاتری را برای خرید دامنه با پسوند com در مقایسه با خرید دامنه با پسوند ir پرداخت کنید.

 در نتیجه، این مسئله می‌تواند به عنوان راهی برای جلب اطمینان کاربران باشد. البته باید بدانید این امر هرگز بدین معنا نیست که پسوندهای ir قابل اعتماد نیستند. بلکه باید بدانید این مسئله در کنار تمامی امور دیگری که تا به اینجا به آنها اشاره کردیم باید مد نظر شما قرار گیرد. در غیر اینصورت، ممکن شما نتوانید در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com هوشمندانه عمل کنید و در پایان ممکن است از انتخاب خود بسیار ناراحت شوید و این مسئله در آینده چالش‌های زیادی را برای کسب‌وکار شما به وجود می‌آورد.

نکات مهم در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com

در کنار تمامی موارد، نکات دیگری نیز وجود دارند که شما باید در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com مد نظر قرار دهید. این مسئله می‌تواند به شما کمک کند به نتایج قابل قبولی برسید. در ادامه به معرفی این نکات حیاتی و سرنوشت‌ساز می‌پردازیم. در نتیجه دید شما نسبت به موضوع انتخاب دامنه ir یا com باز می‌شود.

میزان رقابت

از جمله اموری که در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com مطرح است میزان رقابت است. بررسی‌ها نشان می‌دهند رشد و پیشرفت در میان سایت‌هایی که با دامنه com بالا می‌آیند در مقایسه با رشد و پیشرفت در میان سایت‌هایی که با دامنه ir بالا می‌آیند بسیار متفاوت است و در نتیجه تمامی کسب‌وکارها باید به این مسئله توجه داشته باشند و آن را مد نظر قرار دهند.

تبلیغات بین‌المللی

یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با انتخاب دامنه ir یا com، تبلیغات بین‌المللی است. با توجه به تحریماتی که علیه ایران وجود دارد، گاهی استفاده از تبلیغات بین‌المللی مانند گوگل ادوردز برای دامنه‌های ir دشوارتر از سایت‌هایی با دامنه com است. البته توجه داشته باشید که امروزه این مسائل حل شده است و راهکارهای متعددی برای استفاده از تبلیغات بین‌المللی وجود دارد. با توجه به این موارد، توصیه می‌شود با کارشناسان و متخصصان این حوزه مشورت کرده و در نتیجه بهترین تصمیم را برای سایت خود بگیرید.

هزینه

مسئله مهم دیگر در رابطه با انتخاب دامنه با پسوند ir یا com، هزینه است. همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، هزینه دامنه‌های .com در مقایسه با دامنه‌های .ir بسیار بیشتر است. در واقع، شما باید برای خرید دامنه com مبلغ را به دلار پرداخت کنید، ولی خرید دامنه ir با پرداخت هزینه ریالی امکان‌پذیر است. بنابراین سایت‌هایی که بودجه محدودی دارند، با خرید دامنه‌ ir می‌تواندد هزینه‌های خود را مدیریت کنند. این مسئله نقش بسیار مهمی در مدیریت بودجه و رشد آن‌ها خواهد داشت.

امنیت

از جمله مواردی که در زمان انتخاب دامنه با پسوند ir یا com باید به آن توجه داشته باشید، بحث امنیت است. امروزه امنیت، یکی از مهم‌ترین حقوق کسانی است که وارد سایت شما می‌شوند. به ویژه اگر مخاطبان شما اطلاعات مالی خود را در سایت به اشتراک بگذارند، امنیت مسئله‌ای است که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت. برای خرید دامنه‌های ایرانی، باید به یک سایت ملی مراجعه کنید و این سایت امنیت دامنه‌های ir را تضمین می‌کند. برای خرید دامنه با پسوند com باید وارد سایت‌های واسطه شوید. البته گاهی ممکن است امنیت این سایت‌ها پایین باشد. بنابراین، شما باید این موارد را مورد توجه قرار دهید تا بتوانید انتخاب خوبی داشته و به موفقیت برسید.

آیا امکان ثبت سایت به ir و com وجود دارد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که آیا می‌توان دامنه ir را به com تغییر داد؟! خیر این امکان وجود ندارد. ولی در زمان خرید دامنهir ، می‌توانید دامنه com را نیز همزمان خریداری نمایید و فعالیت خود را تنها در یکی از آن‌ها ادامه دهید. زیرا ثبت دامنه تنها یکبار امکان‌پذیر است و اگر کسی قبلا آن را ثبت کرده باشد، باید دامنه را خریداری یا مشابهش را ثبت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات کاملی در خصوص انتخاب دامنه ir یا com در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید، خرید دامنه با پسوند ir برای سایت‌های دارای مخاطب هدف ایرانی یا با محتوای محلی؛ مناسب است. از طرف دیگر، دامنه با پسوند com در سطح بین‌المللی استفاده می‌شود و اعتبار بالاتری دارد. هزینه سایت با دامنه ir پایین‎تر از هزینه سایت‌ با دامنه com است. اما رقابت در سایت‌های .com بیشتر از سایت‌های .ir است. با توجه به پیچیدگی‌های زیاد انتخاب دامنه با پسوند مناسب، بهتر است برای خرید به تمام نکات توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.