You are currently viewing انتخاب بین MySQL و MariaDB

انتخاب بین MySQL و MariaDB


تفاوت میان MySQL و MariaDB

MySQL و MariaDB هر دو فناوری های پایگاه داده متن باز هستند که میتوان از آنها برای ذخیره اطلاعات به صورت جدولی استفاده کرد .
MySQL پرکاربردترین پایگاه داده متن باز میباشد بوده که به علت بهینه بودن اش برای بسیاری از وبسایت ها ,برنامه ها و محصولات تجاری محبوب میباشد .
MariaDB نسخه اصلاح شده MySQL هستش ,این پایگاه داده توسط تیم MySQL توسعه یافته است اما پس از انتشار MySQL و MariaDB به صورت متفاوتی تکامل یافته اند .
همچنین MariaDB از جداول MySQL استفاده میکند که این امر باعث شده کاربران بتوانند میان این دو مرکز داده به راحتی دیتا خود را منتقل کنند .

شباهت های MySQL و MariaDB

MySQL در سال 1995 منتشر شد و در سال 2009 توسعه دهندگان MariaDB را به عنوان یک کد fork از MySQL نسخه 5.1.38 منتشر کردند .
همانطور که این دو سرویس مدیریت داده از یکدیگر جدا شده اند اما شباهت های زیادی بین این دو سیستم مدیریت پایگاه داده نیز وجود دارد , این سازگاری به دلیل یکسان بودن API ها ، ساختارها ، پورت ها و سوکت ها است.
برای مثال هر دو از SQL برای مدیریت و جستجو داده ها بهره می برند .

پشتیبانی از ACID

ACID (اتمی، سازگاری، جداسازی و دوام) مجموعه ای از خصوصیات است که قابلیت اطمینان داده ها را در یک سیستم پایگاه داده تضمین می کند. MySQL از پشتیبانی ACID کافی برخوردار است، اما در برخی شرایط ممکن است مشکلات کمی قابل توجه ای داشته باشد.
MariaDB دارای پشتیبانی ACID و بهبود عملکرد نسبت به MySQL است.

نرم افزار های متن باز

پایگاه داده MySQL یک نسخه کاملاً متن باز و تحت مجوز عمومی (GPL) دارد . همچنین دارای یک نسخه سازمانی پولی است که با ویژگی ها و پشتیبانی اضافی همراه است. (ماریا دی بی) کاملاً منبع باز بوده و کد های آن در GitHub موجود است.

امنیت

MySQL و MariaDB ویژگی های امنیتی با پایه مشابهی را ارائه می دهند .
این دو رمزگذاری، مکانیسم های کنترل دسترسی، احراز هویت و مجوز کاربر، و پشتیبانی SSL/TLS را ارائه می دهند.

رابط کاربری

MySQL به نسبت MariaDB رابط کاربری ای آسان‌تر ای را برای کاربران داراست . با این حال MariaDB ویژگی های پیشرفته تری را برای توسعه دهندگان با تجربه و انعطاف پذیری بیشتری ارائه می دهند.

انتخاب میان MySQL و MariaDB

همانطور که گفتیم MySQL یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت دیتا در جهان هستش , در حالی که MariaDB به تازگی در حال کسب محبوبیت بین کاربران خود است .

با این حال به گفته کارشناسان محبوبیت MySQL کمی در حال کاهش بوده ,در حالی که به محبوبیت ماریا دی بی بین کاربر ها هر روزه افزوده می شود  .

این مورد توسط شرکت های بزرگی همچون WordPress, Amazon , Mozilla و …. کاملا مشهود میباشد .