You are currently viewing الگوریتم Page Layout (پیج لایوت) گوگل چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

الگوریتم Page Layout (پیج لایوت) گوگل چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟


بارگذاری…

همانطور که تبلیغات یکی از مهم ترین روش های درآمدزدایی برای سایت های آنلاین محسوب می شود، اما اگر به درستی انجام نشود می تواند معیابی نیز به همراه داشته باشد. در صورتی که شما انواع تبلیغات زیاد را در بالای صفحه سایت خود اضافه کنید، این نه تنها باعث نارضایتی کاربران می شود، بلکه گوگل نیز ممکن است سایت شما را جریمه کند. گوگل سال ها قبل الگوریتمی به نام Page Layout را ارائه داده که از مدیران سایت می خواهد تا به هیچ عنوان تبلیغات را در بالای صفحه قرار ندهند. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم شما را با الگوریتم Page Layout گوگل به صورت کامل آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

الگوریتم Page layout گوگل چیست؟

الگوریتم پیج لایوت برای شناسایی وب‌سایت‌هایی با مقادیر بیش از حد تبلیغات ثابت در بالای صفحه به‌روزرسانی شد. این تبلیغات افراد را وادار می کند تا صفحه را به پایین اسکرول کنند تا اطلاعات را مشاهده نمایند. این نوع الگوریتم شامل پنجره‌های پاپ آپ یا تبلیغات همپوشانی نمی‌شود.

در واقع این الگوریتم به این معنی است که وب سایت شما چندین تبلیغ مختلف را در بالای صفحه قرار داده است که از نظر گوگل اشتباه است و ممکن است شما را جریمه کند. بنابراین شما به عنوان مدیر سایت برای اینکه بتوانید ترافیک و رتبه سایت خود را افزایش دهید، باید از این اقدام جلوگیری نمائید و به هیچ عنوان بالای صفحه سایت خود را مملوء از تبلیغات نکنید.

به عبارت دیگر؛ الگوریتم Page Layout وب سایت هایی را هدف قرار می دهد که تبلیغات زیادی در بالای صفحه داشتند. این تبلیغات باعث شد تا کاربر برای رسیدن به محتوای اصلی صفحه اسکرول زیادی کند. گوگل گفت که این الگوریتم در نهایت یک درصد از سایت ها را تحت تاثیر قرار داده است. اما این باعث شده است که طراحی سایت را تغییر دهند تا تجربه کاربری بهتری را ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: برنامه زمپ XAMPP چیست + آموزش زمپ سرور 

مراحل به وجود آمدن الگوریتم پیج لایوت

– در 19 ژانویه 2012: الگوریتم صفحه بندی پیاده سازی شد

گوگل الگوریتم Page Layout را معرفی و پیاده سازی کرد. این الگوریتم که به عنوان Top Heavy و در بالای صفحه نیز شناخته می شود و سایت هایی را هدف قرار می دهد که تبلیغات زیادی در بالای صفحه دارند.

– 9 اکتبر 2012: به روز رسانی الگوریتم طرح بندی صفحه

این الگوریتم در این تاریخ به روز شد و 0.7 درصد از نتایج جستجوی انگلیسی را تحت تأثیر قرار می دهد. این به روز رسانی فرصتی برای وب سایت هایی بود که در زمان انتشار این الگوریتم جریمه شدند. گوگل همچنین سایت های پنالتی را که تغییرات مثبتی در مجازات های خود ایجاد کرده بودند حذف کرد.

– 6 فوریه 2014: به روز رسانی الگوریتم طرح بندی صفحه

گوگل به تازگی نسخه جدیدی از این الگوریتم را منتشر کرده است.

– 1 نوامبر 2016: اتوماسیون الگوریتم چیدمان صفحه

جان مولر در این تاریخ در توییتر خود به این ویژگی جدید اشاره کرد. او به مخاطبان گفت که گوگل اکنون به طور خودکار سایت های جریمه را در صورت اصلاح باگ های خود جریمه می کند و نیازی نیست منتظر بروزرسانی های بعدی گوگل باشند.

چه وب سایت هایی تحت تأثیر الگوریتم Page Layout قرار می گیرند؟

هر چند که این الگوریتم در طی سالهای اخیر تغییرات زیادی داشته است، اما تنها کمتر از یک درصد از وب‌سایت‌های دنیا در هر به‌روزرسانی تحت تأثیر این الگوریتم قرار می‌گیرند. این تغییرات تنها بر روی وب سایت هایی که تبلیغات زیادی را در بالای صفحه درج می کنند، تاثیرگذار است.

همچنین اشاره شده است؛ سایت هایی که تبلیغات زیادی اضافه کرده اند و باعث شده اند که کاربر نتواند به سادگی محتوای دلخواه خود را پیدا کند، با جریمه های سنگین گوگل مواجه خواهند شد. هر چند که بسیاری از وب سایت ها از طریق درج تبلیغات به درآمد می رسند، اما با این وجود اضافه کردن تبلیغات زیاد نیز عواقبی مانند جریمه  به هرماه خواهد داشت.

حقیقت این است که کاربران علاقه ای به دریافت تعداد زیادی تبلیغات به محض ورود به یک سایت را ندارند. آنها انتظار دارند محتوای مرتبط با جستجوی خود را پیدا کنند اما در عوض موارد تبلیغاتی کاملاً نامرتبط را مشاهده نمایند. امروزه اکثر وب سایت های بزرگ تبلیغات خود را در پایین صفحه قرار می دهند. این تبلیغات در صورتی که تبلیغات را در بالای صفحه قرار دهند محدود به یک یا چند نخواهد بود. این تغییرات به نفع صاحبان سایت، تبلیغ‌کنندگان و بازدیدکنندگان است.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از چند قالب در وردپرس به صورت همزمان 

بهینه‌سازی سایت بر اساس الگوریتم Page layout

حذف تبلیغات از بالای صفحات سایت شما به معنای کاهش درآمد سایت شما نیست. اگر به الگوریتم پیج لایوت یا الگوریتم طرح‌بندی دقیق‌تر نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این الگوریتم با برنامه‌ریزی گوگل برای اولویت‌بندی صفحات فهرست تلفن همراه مطابقت دارد. گوگل از طریق این الگوریتم به ما هشدار داده است که باید در نحوه ارائه تبلیغات سایت از جمله برای دستگاه های تلفن همراه، تجدید نظر کنیم. با کوچکتر شدن اندازه صفحه، کاربر باید چندین بار اسکرول کند تا به محتوای اصلی صفحه برسد. بدون تبلیغات در بالای صفحه، تجربه کاربری بهتری برای دستگاه های دسکتاپ و موبایل ایجاد می شود.

عوامل به روز رسانی الگوریتم Page layout گوگل

به روز رسانی الگوریتم Google Layout چندین فاکتور را برای ارزیابی کیفیت صفحه آرایی وب سایت و تجربه کاربری در نظر می گیرد. در ادامه برخی از عوامل کلیدی که بر به روز رسانی تأثیر می گذارد برای شما آورده شده است:

1- قرار دادن آگهی

این الگوریتم قرارگیری تبلیغات را در یک صفحه ارزیابی می کند. صفحات با تبلیغات بیش از حد در بالای صفحه یا تبلیغاتی که مانع محتوای اصلی می شوند، از نظر گوگل و کاربر نامطلوب در نظر گرفته می شوند.

2- قابلیت مشاهده محتوا

این الگوریتم بررسی می کند که کاربران چگونه به راحتی می توانند به محتوای اصلی یک صفحه دسترسی داشته باشند. اگر محتوای اصلی شما که کاربر دنبال آن می گرد در زیر تبلیغات شما درج شده باشد، ممکن است باعث نارضایتی کاربران گردد.

3- طراحی مناسب برای موبایل

با افزایش استفاده از اینترنت تلفن همراه، الگوریتم طرح های سازگار با موبایل را در اولویت قرار می دهد. وب‌سایت‌هایی که دارای طرح‌بندی ریسپانسیو هستند و از تجربه مشاهده بهینه در دستگاه‌های مختلف اطمینان می‌دهند، مورد علاقه گوگل و کاربران نیز خواهند بود.

4- سرعت بارگذاری صفحه

الگوریتم سرعت بارگذاری صفحه را به عنوان یک عامل مهم در نظر می گیرد. وب سایت هایی که سرعت بارگذاری آنها پایین است، اغلب به دلیل تبلیغات بیش از حد یا محتوای رسانه ای سنگین، ممکن است رتبه های پایین تری دریافت کنند.

5- تعامل کاربر

این الگوریتم ممکن است معیارهای رفتار کاربر، مانند نرخ پرش و زمان صرف شده در صفحه را تجزیه و تحلیل کند تا ارتباط و جذابیت طرح‌بندی و محتوای وب‌سایت را بسنجد.

 بیشتر بخوانید: الگوریتم هوش MUM چیست و چه نقشی در نتایج جستجوی گوگل دارد؟

سوالات متداول

الگوریتم Page Layout گوگل چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

در صورتی که شما از این الگوریتم پیروی نکنید و تبلیغات زیادی را بالای صفحه سایت خود قرار دهید، این می تواند بر سئوی سایت شما تاثیر منفی بگذارد و باعث شود افت رتبه سایت شما در نتایج گوگل شود.

جمع‌بندی

هدف گوگل از ارائه الگوریتم Page Layout جریمه کردن وب سایت هایی است که در بالای صفحات سایت خود انواع زیادی از تبلیغات را اضافه می کنند، زیرا این موضوع باعث می شود که کاربر برای مشاهده محتوا مجبور شود صفحه را به سمت پایین اسکرول نماید. با بهینه‌سازی قرار دادن تبلیغات، بهبود سازگاری با موبایل، اولویت‌بندی طراحی کاربر محور و افزایش سرعت بارگذاری صفحه می توانید از جریمه شدن توسط گوگل جلوگیری و به رتبه های بالاتری از نتایج برسید. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منابع: avengering – rgbwebtech