You are currently viewing ادمین سایت کیست و وظایف مدیر سایت چیست؟

ادمین سایت کیست و وظایف مدیر سایت چیست؟


بارگذاری…

مدیر سایت با مدیریت وظایف اداری و ساده سازی ارتباط بین تیم های مختلف، نقش اساسی در تضمین عملکرد هر نوع سایتی را دارد. بعد از اینکه سایت دلخواه خود را طراحی کردید، نوبت به مدیریت آن می رسد. درو اقع مدیر یا همان ادمین باید بتواند کنترل کاملی روی تمامی بخش های سایت از طراحی گرفته تا پاسخگویی به کاربران و… داشته باشد. در صورتی که مدیر وظایفش را به درستی انجام دهد، علاوه بر جذب ترافیک می توانید به درآمدهای بالا هم برسید. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم شما را با وظایف ادمین سایت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ادمین سایت کیست؟

زمانی که یک وب سایت طراحی می شود، وظایف نگه داری و ارائه روش های توسعه برای بهبود کسب درآمد از سایت به عهده شخص مدیر سایت می باشد. در واقع کار ادمین سایت این است که بتواند تمامی امورات یک سایت را مدیریت کرده و بر درست اجرا شدن وب سایت نظارت داشته باشد. همچنین ادمین سایت باید این توانایی را داشته باشد تا بتواند کلیه اتفاقاتی که در سایت رخ می دهد را تجزیه و تحلیل و بررسی نماید. همچنین هر گونه ایراد و مشکل را برای بهبود عملکرد سایت رفع نماید.

مدیر سایت باید اطلاعات مختلفی در خصوص کدنویسی و اصول مدیریت، طراحی، آنالیز سایت و همچنین آشنایی کامل با اصول سئو را داشته باشد و بتواند مدیریت کاملی روی تمامی بخش های سایت داشته باشد.

بشتر بخوانید: آموزش رفع خطای 413 وردپرس | روش های رفع ارور request entity too large 

کار ادمین سایت چیست؟

کلمه ادمین admin در زبان انگلیسی به معنای مدیر می باشد. به کسی ادمین می گویند که بتواند مدیریت کاملی روی یک گروه، کانال، سایت و… داشته باشد. به طور کلی ادمین باید بتواند یک صفحه در شبکه اجتماعی یا یک وب سایت را به بهترین شکل مدیریت و تخصص کافی در آن حوزه کاری را نیز داشته باشد. ادمین سایت علاوه بر اینکه باید تخصص کافی روی طراحی سایت و سئو داشته باشد، باید در تولید محتوا، طراحی تصویر و ساخت ویدیو نیز توانمند باشد.

وظایف مدیر سایت چیست؟

وظایف مدیر سایت مختلف است. از نظارت بر اجرای صحیح سایت گرفته تا طراحی و جذب مشتری. در ادامه شما را با برخی از وظایف های مدیران سایت آشنا می کنیم:

 • مجوزهای دسترسی کاربر و تنظیمات امنیتی را برای اطمینان از یکپارچگی و محرمانه بودن داده ها در سراسر سایت مدیریت کنید.
 • نظارت بر عملکرد روزانه سیستم مدیریت محتوای سایت، از جمله انتشار، به روز رسانی و حذف محتوا در صورت لزوم
 • عیب‌یابی و رفع مشکلات فنی سایت
 • نظارت بر درست اجرا شدن سایت
 • سازماندهی و نگهداری اسناد سایت از جمله اطلاعات کاربران، اطلاعات دیتابیس و…
 • انجام ممیزی منظم از سایت برای اطمینان از مطابقت با مقررات قانونی و استانداردهای صنعت
 • و…

هزینه و درآمد ادمین سایت

احتمالاً این سوال در ذهن شماست که ادمین سایت چقدر حقوق میگیرد و تعرفه ادمین سایت چگونه است؟ عوامل مختلفی همچون: تجربه، اندازه و پیچیدگی شبکه یا وب سایت، مهارت های فنی خاص مورد نیاز، دامنه مسئولیت هایی مانند پشتیبانی کاربر، مدیریت امنیتی و به روز رسانی محتوا و… می توانند بر قیمت و دستمزد ادمین سایت تاثیر گذار باشند. به طور کلی می توان گفت که در حال حاضر درآمدهای ادمین سایت از 5 میلیون تا حتی 50 میلیون متغیر است و بسته به توانمندی های شخص دارد.

بشتر بخوانید: سایت ساز چیست؟ مقایسه سایت ساز و وردپرس

شرایط شغلی مدیر سایت

تاکنون گفته شد که مدیر سایت کیست و در ادامه با شرایط شغلی آن آشنا می‌شویم.

– تحصیلات: یک مدیر سایت معمولاً دارای مدرک لیسانس در رشته هایی مانند مدیریت بازرگانی، فناوری اطلاعات یا یک حوزه مرتبط است. برخی ممکن است دوره های کالج مربوطه یا مدرک کاردانی را دنبال کرده باشند. مسیرهای آموزشی اغلب شامل دوره های آموزشی در اصول مدیریت، کاربردهای فناوری و ارتباطات سازمانی، تجهیز نامزدها به مهارت های لازم برای نظارت مؤثر بر سایت و هماهنگی عملیاتی می باشد.

– تجربه: مدیران سایت معمولاً از پیشینه‌های غنی از تجربه عملی می‌آیند و مهارت‌های خود را از طریق آموزش‌های حین کار گسترده و برنامه‌های آموزشی تخصصی تقویت کرده‌اند. نامزدهای ایده آل از طریق نقش هایی پیشرفت کرده اند که به آنها امکان می دهد وظایف فنی و اداری را مدیریت کنند، درک دقیقی از عملیات سایت، مدیریت پروژه و رهبری تیم ایجاد کنند.

– گواهینامه ها و مجوزها: نقش های مدیر سایت معمولاً به گواهی یا مجوزهای خاصی نیاز دارد. با این حال، گواهینامه ها در مدیریت پروژه به عنوان مثال: PMP یا IT و… می تواند ارزشمند باشد.

 

بیشتر بخوانید: نرخ کلیک (CTR) چیست و چگونه نرخ کلیک سایت را افزایش دهیم؟ 

مهارت های مدیر سایت

 • مدیریت سیستم مدیریت محتوا: نظارت کارآمد بر ایجاد محتوا، انتشار و به‌روزرسانی در وب‌سایت‌ها بسیار مهم است و نیاز به آشنایی با پلت‌فرم‌های مختلف برای اطمینان از تجربه و عملکرد روان کاربر دارد. مدیران نقش‌ها و مجوزهای کاربر را مدیریت می‌کنند، اقدامات امنیتی را اعمال و عملکرد سایت را برای دستیابی به اهداف سازمانی و افزایش تعامل کاربر بهینه می‌کنند.
 • کنترل دسترسی کاربر: مدیریت مجوزها و نقش‌ها با دقت برای اجازه دسترسی به وب‌سایت مجاز حیاتی است. ممیزی منظم حقوق دسترسی و تنظیمات در پاسخ به تغییرات نقش کارکنان یا به‌روزرسانی‌های امنیتی به محافظت از اطلاعات حساس و حفظ یکپارچگی سایت کمک می‌کند.
 • پروتکل های امنیتی سایت: پیاده سازی و به روز رسانی اقدامات امنیتی برای محافظت از داده ها و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز یک کار مداوم برای هر مدیری می باشد.
 • تجزیه و تحلیل وب: استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس برای درک رفتار کاربر، منابع ترافیک و معیارهای تعامل برای بهینه سازی عملکرد وب سایت و بهبود تجربه کاربر ضروری است. این به مدیر سایت کمک می کند تا بتواند نظارت بهتری روی سایت، ترافیک، کاربران و بسیاری از موارد دیگر داشته باشد.
 • بهینه سازی سئو: بهبود دید یک وب سایت در موتورهای جستجو به میزان قابل توجهی بر ترافیک و تعامل کاربر تأثیر می گذارد. این نیاز به تجزیه و تحلیل و بکارگیری بینش برای اصلاح محتوا و عناصر درون صفحه با توجه به تغییرات الگوریتم موتور جستجو دارد.
 • پشتیبان‌گیری و بازیابی: برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های حفاظت از داده‌ها در برابر رویدادهای غیرمنتظره برای بازیابی سریع سرویس با حداقل زمان خرابی حیاتی است. مدیر سایت به صورت مداوم از تمامی اطلاعات وب سایت پشتیبان تهیه کند تا در صورتی که برای سات مشکلی رخ داد بتواند اطلاعات را بازیابی نماید.

آینده مدیر سایت چگونه است؟

یک مدیر سایت می‌تواند با نشان دادن مهارت‌های سازمانی خود به سمت‌هایی مانند مدیر سایت یا مدیر پروژه پیشرفت کند. کسب تجربه در مدیریت کارآمد عملیات سایت و ایجاد درک عمیق از فرآیندهای ساخت و ساز یا مدیریت پروژه بسیار مهم است. برای انجام این کار، یک مدیر سایت باید بر تسلط بر نرم‌افزارهای مدیریت پروژه و ابزارهای خاص صنعت خود تمرکز کند، زیرا این موارد برای نقش‌های مدیریتی سطح بالاتر ضروری هستند.

بشتر بخوانید: تفاوت سایت وردپرس با کدنویسی چیست؟ کدام بهتر است؟

سوالات متداول

دستمزد ادمین سایت چقدر است؟

درآمد هر شخص کاملاً وابسته به میزان توانمندی آن دارد. شخصی که تجربه بالایی ندارد و در شرکت های کوچک در حال کارکردن است، مسلماً نسبت به افراد با سابقه بالا درامد بسیار کمتری دارند. در حاضر می توان درآمد ادمین های سایت را چیزی بین 5 الی 50 میلیون در نظر گرفت.

جمع‌بندی

مدیریت سایت از جمله مهم ترین مسئولیت هایی است که می تواند به بهبود یک کسب و کار آنلاین کمک کند. کسی که به عنوان ادمین سایت انتخاب می شود، باید توانمندی های مختلفی در حوزه های متفاوت از جمله: اصول سئو، طراحی گرافیک، بازاریابی، جذب مشتری و… داشته باشد. ما در این مطلب شما را با وظایف ادمین سایت آشنا کردیم. امیدوارم این آموزش مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: climbtheladder