You are currently viewing آیتم ها و ویژگی های جدید در وردپرس نسخه 5.9 به روز رسانی با تصاویر

آیتم ها و ویژگی های جدید در وردپرس نسخه 5.9 به روز رسانی با تصاویر


وردپرس 5.9 اخیرا منتشر شد و اولین نسخه اصلی در سال 2022 است. این نسخه جدید حاوی به روز رسانی های قابل توجهی است که شامل یک روش کاملاً جدید برای ساخت وب سایت است. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چه چیزهایی در وردپرس نسخه 5.9 جدید است و چه ویژگی هایی را باید در وب سایت خود پس از به روز رسانی امتحان کنید. وردپرس 5.9 به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود، مگر اینکه بخواهید از یک سرویس میزبانی مدیریت شده وردپرس استفاده کنید. در این حالت باید به‌روزرسانی را به صورت دستی اجرا کنید.

نکته: حتما قبل از به روز رسانی از سایت وردپرس خود یک نسخه پشتیبان کامل تهیه کنید.

قالب ها را مسدود کنید

وردپرس 5.9 دارای قالب های بلوک است، روشی جدید برای ایجاد وب سایت و سفارشی کردن تم های وردپرس. “ویرایشگر سایتNew به شما امکان می دهد تم های وردپرس را با استفاده از ویرایشگر بلوک سفارشی کنید. به این ترتیب کاربران می توانند وب سایتی با طراحی منحصر به فرد خود بدون نوشتن کد ایجاد کنند.

البته ویرایش کامل سایت فقط برای قالب های بلوکی که از این ویژگی جدید پشتیبانی می کنند در دسترس است. حتی اگر از افزونه ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنید، می توانید از آن استفاده کنید. اگر از یک تم جدید قابل قفل استفاده می کنید، آیتم جدیدی از منو به نام Appearance » Editor را مشاهده خواهید کرد. شما نمی توانید گزینه قدیمی برای سفارشی کردن تم ها و منوها را در منوی ظاهر مشاهده کنید.

همچنین نمی توانید از صفحه Appearance » Themes یک طرح زمینه فعال شده با بلوک را پیش نمایش کنید. ویرایش کامل سایت در وردپرس 5.9 همچنان به تم وردپرس شما متکی است. می توانید از آن برای سفارشی کردن برخی از قسمت های قالب موجود خود استفاده کنید، اما نه برای ایجاد طرح از ابتدا.

شما می توانید از SeedProd برای ایجاد یک تم وردپرس کاملا سفارشی بدون نوشتن هیچ کدی استفاده کنید. این افزونه آگنوستیک است، به این معنی که شما آزادی کاملی در طراحی دارید بدون اینکه توسط قالب خود محدود شوید.

بلوک های جدید برای ویرایش کامل سایت

برای کمک به کاربران در ایجاد طرح‌بندی‌های کامل در سراسر سایت، تعداد زیادی بلوک جدید در وردپرس 5.9 اضافه شد. شما می توانید این بلوک ها را در “موضوع» یک بلوک جدید در پانل افزودن پیدا کنید.

در اینجا لیستی از بلوک های جدید در وردپرس 5.9 آمده است:

 • به ناوبری
 • بخش الگوها
 • عنوان
 • پاورقی
 • نویسنده پست
 • پست بعدی
 • پست قبلی
 • نظرات را ارسال کنید
 • شرح اصطلاح
 • عنوان آرشیو

می توانید از این بلوک ها برای ایجاد طرح بندی های سفارشی با ویرایشگر قالب استفاده کنید. با این حال، در صورت نیاز می توانید از این بلوک ها در یک پست یا صفحه معمولی وردپرس نیز استفاده کنید.

ایجاد و ذخیره سبک های سایت گسترده

قبلاً، اگر می خواستید چیزی را در قالب وردپرس خود تغییر دهید، باید کد CSS سفارشی می نوشتید. در حال حاضر بسیاری از چنین تغییراتی را می توان با سبک های سایت گسترده ایجاد شده هنگام ویرایش یک الگو، به سادگی روی نماد سبک در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

از اینجا می‌توانید تعدادی از گزینه‌های استایل مانند رنگ‌ها، تایپوگرافی، لایه‌های زیرین و موارد دیگر را تغییر دهید. همچنین می‌توانید استایل‌ها را برای بلوک‌های جداگانه ویرایش کنید و همان سبک‌ها را در قالب خود اعمال کنید.

روش های جدید برای مدیریت منوهای ناوبری

اگر از یک تم فعال استفاده می کنید، نمی توانید به صفحه منوی قدیمی دسترسی پیدا کنید. از طرف دیگر، می توانید منوهای پیمایش را با استفاده از بلوک ناوبری جدید اضافه کنید.

بلوک ناوبری جدید اضافه کردن آیتم های منو و ویرایش آنها را با پیش نمایش زنده آسان می کند. می توانید رنگ پیوندهای خود را تغییر دهید و اندازه و ابعاد منو را تنظیم کنید.

قالب استاندارد بیست و بیست و دو و دو بلوک جدید

وردپرس 5.9 با موضوع Twenty Twenty-Two عرضه می شود، یک تم پیش فرض جدید با عملکرد بلوک. این الگو برای استفاده کامل از تجربه جدید ویرایش کامل سایت ایجاد شده است. Twenty Twenty-Two یک بوم تمیز و مینیمالیستی را ارائه می دهد تا بتوانید ویژگی های جدید ویرایش سایت را امتحان کنید.

این قالب همچنین دارای یکسری قالب های آماده است که می توانید در ویرایشگر سایت یا ویرایشگر پست هنگام نوشتن مطالب از آنها استفاده کنید.

مسدود کردن تغییرات ویرایشگر در وردپرس 5.9

اکثر کاربران وردپرس زمان زیادی را در ویرایشگر بلاک، نوشتن محتوا و ایجاد پست ها و صفحات جدید صرف می کنند. به همین دلیل است که هر نسخه وردپرس با ویژگی ها و بهبودهای جدید در ویرایشگر پست ارائه می شود و وردپرس 5.9 تفاوتی ندارد. در زیر برخی از پیشرفت‌های عمده در ویرایشگر بلاک در وردپرس 5.9 آورده شده است.

کنترل های تایپوگرافی بهبود یافته

وردپرس 5.9 کنترل های تایپوگرافی را برای بلوک های متنی بهبود بخشیده است. برای بلوک پاراگراف، می‌توانید اندازه فونت، ارتفاع خط، حروف کوچک، فاصله حروف و رنگ‌ها را تغییر دهید.

پیش نمایش URL های غنی در ویرایشگر بلوک

قبلاً، وقتی روی پیوندی در ویرایشگر پست قرار می‌گرفتید، فقط URL را می‌دید. وردپرس 5.9 اکنون پیش نمایش های URL غنی را برای پیوندها در ویرایشگر پست نمایش می دهد.

بلوک گالری بهبود یافته

قبلاً، افزودن پیوندها و سبک ها به تصاویر فردی در یک بلوک گالری دشوار بود. وردپرس 5.9 دارای یک بلوک گالری اصلاح شده است و اکنون به شما امکان می دهد سبک های مختلف را برای تصاویر جداگانه در بلوک گالری انتخاب کنید. همچنین می توانید به راحتی هر تصویر یا کل بلوک گالری را پیوند دهید.

آیکون ها و دکمه های بهتر برای شبکه های اجتماعی

با نسخه‌های قبلی وردپرس، دسترسی به کنترل‌های بلوک والدین و فرزند هنگام کار با نمادها و دکمه‌های اجتماعی کمی دشوار بود. اکنون وردپرس 5.9 با اجازه دادن به بلوک‌های فرزند برای استفاده از نوار ابزار بلوک والد، کار را آسان‌تر می‌کند.

بلوک ها را به راحتی جابجا کنید

در نمای لیست، اکنون می توانید به راحتی بلوک ها و بخش ها را با کشیدن و رها کردن جابه جا کنید.

این به شما امکان می دهد به راحتی بین قطعات مختلف محتوا بپرید و حرکت کنید تا بتوانید به سرعت طرح بندی خود را تغییر دهید.

هنگام ورود به سیستم، زبانی را انتخاب کنید

اگر چندین زبان در وب سایت وردپرس خود نصب کرده اید، کاربران اکنون می توانند زبان مورد نظر خود را در صفحه ورود انتخاب کنند.

بهبود عملکرد در وردپرس 5.9

وردپرس توسط تقریباً 43.2٪ از کل وب سایت های موجود در اینترنت استفاده می شود. وردپرس سریعتر به معنای تجربه آنلاین سریعتر برای میلیون ها کاربر در هر روز است. هر نسخه از وردپرس زمان قابل توجهی را برای توسعه برای بهبود عملکرد صرف می کند. در اینجا برخی از بهبودهای عملکرد اصلی در وردپرس 5.9 آورده شده است.

بهبود بارگذاری تنبل تصاویر

وردپرس با Lazy Load برای تصاویر از زمان وردپرس 5.5 ارائه می شود. با این حال، Lazy Load را به تمام تصاویری که b ایندکس می کنند اضافه کردزیباترین رنگ محتوا (LCP) با وردپرس 5.9 افزایش یافته است، تصاویری که در بارگذاری اولیه قابل مشاهده هستند دارای بار تنبل هستند و معیارهای اصلی وب شما را بهبود می بخشند.

کنترل بهتر استایل های بلوک و CSS

قبلاً وردپرس تمام شیوه نامه ها را برای همه بلوک ها در یک فایل بارگذاری می کرد. با وردپرس 5.9، فقط سبک های مورد نیاز بارگذاری می شوند.

مسدود کردن بهبود ویرایشگر

شاید پرکاربردترین ویرایشگر بلوک خود ابزار insert باشد. وردپرس 5.9 درج را سریعتر می کند و به شما امکان می دهد بلاکی را که باید اضافه کنید به سرعت پیدا کنید.

سایر تغییرات در وردپرس 5.9

وردپرس 5.9 تغییرات زیادی را برای توسعه دهندگان به ارمغان می آورد تا در قالب ها، افزونه ها و پروژه های خود استفاده کنند. در زیر برخی از این تغییرات آورده شده است:

 • یک مکانیسم جدید قفل در سطح بلوک برای تسهیل توسعه الگو معرفی شده است.
 • فیلتر جدید is_post_type_viewable به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا تابع ()is_post_type_viewable را لغو کنند.
 • به طور مشابه، تابع جدید is_post_status_viewable به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی از این ویژگی استفاده کنند.
 • مجموعه تست Core PHP WordPress اکنون از PHPUnit 8.x از طریق کتابخانه PHPUnit Polyfills پشتیبانی می کند.
 • تابع جدید wp_get_post_revisions_url برای دریافت URL برای ویرایش های پست.
 • تگ جدید قالب wp_list_users را معرفی کرد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا ویژگی های جدید وردپرس 5.9 را بررسی کنید. ما به خصوص در مورد ویژگی های ویرایش کامل سایت هیجان زده هستیم. در مورد کدام بخش از این تغییرات هیجان زده هستید؟ می توانید نظر خود را در زیر با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر به پست دیگر ما در مورد افزونه های ضروری وردپرس مراجعه کنید.

منبع: wpbeginner