You are currently viewing آیا گوشی من به آنتی ویروس نیاز دارد؟

آیا گوشی من به آنتی ویروس نیاز دارد؟


همانطور که میدانید اندروید محبوب ترین سیستم عامل تلفن همراه در جهان است و به همین دلیل، هدفی جذاب برای هکرها به شمار می آید. اما آیا واقعا گوشی من به آنتی ویروس نیاز دارد؟ پاسخ کوتاه به این سوال برای اکثر کاربران خیر می باشد. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

سرویس Google Play Protect

اندروید از ویژگی های امنیتی زیادی برای محافظت از تلفن شما در برابر ویروس ها استفاده می‌کند. مهم ترین این ویژگی ها، Google Play Protect می باشد. Play Protect برنامه‌های موجود در فروشگاه Google Play را اسکن می‌کند تا مطمئن شود که ایمن هستند یا خیر. همچنین می‌تواند برنامه‌هایی را که از خارج از فروشگاه Google Play دانلود کرده‌اید را اسکن کرده و در صورت تشخیض مخرب بودن آن، اقدام به هشدار برای پاک کردن آن کند.

هر دستگاه اندرویدی که شامل فروشگاه گوگل پلی است، دارای Play Protect است. ممکن است متوجه پیام No Harmful Apps Found در بالای بخش مدیریت برنامه‌ها و بازی‌ها در Play Store شده باشید که این همان ویژگی است که پیشتر آن را معرفی کردیم.

علاوه بر اسکن برنامه‌ها، Play Protect می‌تواند هنگام مرور با Google Chrome نیز از شما محافظت کند. درست مانند کروم برای دسکتاپ، اگر از سایتی مخرب بازدید کنید، کروم به شما هشدار می‌دهد و شما را به مکان امن بازمی‌گرداند.

به روز رسانی های امنیتی ماهانه

یکی دیگر از موارد مهم که از دستگاه اندرویدی شما محافظت می کند، به روز رسانی های امنیتی ماهانه است. این به روزرسانی ها دارای حجم کمی هستند و معمولاً ویژگی‌های جدیدی ندارند، اما بسیار مهم هستند.

آسیب پذیری ها و اکسپلویت های جدید دائماً پیدا می شوند و در صورتی که شما دیر به دیر اقدام به آپدیت گوشی خود کنید، این موارد انباشته و خطرناک می شوند. به همین دلیل به روز رسانی های امنیتی ماهانه ضروری هستند.

متأسفانه، همه دستگاه های اندرویدی این به روز رسانی ها را به موقع یا اصلا دریافت نمی کنند. گوگل هر ماه به روزرسانی های امنیتی را منتشر می‌کند و شرکای آن (سامسونگ، وان پلاس و غیره) باید این اصلاحات را تأیید و آنها را در دستگاه‌ها منتشر کنند.

اگر ایمن ترین گوشی اندرویدی را می‌خواهید، بهترین گزینه یک دستگاه Google Pixel یا Samsung Galaxy است. گوشی های گوگل و سامسونگ دستگاه شما را با آخرین پچ های امنیتی به روز نگه میدارند.

آیا گوشی من به آنتی ویروس نیاز دارد؟

موارد گفته شده ابزارهایی هستند که اندروید برای ایمن نگه داشتن گوشی شما از آن استفاده می کند، اما آیا به تنهایی کافی هستند؟ برای اکثریت قریب به اتفاق افراد و موقعیت ها، آن ها کافی هستند. دلیلی برای دانلود یک برنامه آنتی ویروس در گوشی اندرویدی شما وجود ندارد.

برنامه های خود را از منبع رسمی، مثل فروشگاه Google Play دریافت کنید. به وب‌سایت‌های ناشناس نروید. روی لینک های مشکوک کلیک نکنید. در این صورت Play Protect بیش از حد کافی است.

از سوی دیگر، اگر از دستگاه‌های اندرویدی بدون Play Store استفاده می‌کنید، یا نسخه قدیمی اندروید دارید، ممکن است نیاز به دانلود یک برنامه آنتی‌ویروس داشته باشید. برنامه های مانند Bitdefender یا Norton 360 ممکن است مفید باشد.

نکته اصلی این است که اگر از موارد گفته شده پیروی کنید، به برنامه آنتی ویروس روی گوشی اندرویدی خود نیاز ندارید.

بیشتر بخوانید:

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای

در حال ثبت رای