You are currently viewing آموزش صفر تا صد سرچ کنسول گوگل

آموزش صفر تا صد سرچ کنسول گوگل


آموزش صفر تا صد سرچ کنسول یکی از موضوعات مهم و حیاتی برای هر فردی است که به دنبال بهبود و بهینه‌سازی عملکرد خود در جستجوی اطلاعات در اینترنت هستند.
در ادامه این مقاله، با راهنمایی و مشاوره ما، خواهید توانست خود را به یک کاربر حرفه‌ای سرچ کنسول تبدیل کنید و با دسترسی به اطلاعات دقیق و کاربردی، عملکرد خود را بهبود بخشید. با مطالعه این آموزش می‌توانید با روش‌های جستجو در سرچ کنسول آشنا شوید و به روش‌های مختلف استفاده از آن در جستجوی اطلاعات دقیق و کاربردی دست یابید.

سرچ کنسول چیست؟

سرچ کنسول (Search Console) یا سابقا به نام Google Webmaster Tools شناخته می‌شد، یک ابزار رایگان از شرکت گوگل است که به وبمسترها و صاحبان وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند وب‌سایت خود را به بهترین شکل در نتایج جستجوی گوگل قرار دهند. سرچ کنسول به شما اطلاعات مفیدی مانند تعداد صفحاتی که در نتایج جستجوی گوگل فهرست شده‌اند، تعداد دفعات کلیک شده بر روی لینک‌های شما، کلمات کلیدیی که باعث نمایش صفحات شما در نتایج جستجو می‌شوند و سایر اطلاعات مربوط به وضعیت وب‌سایت شما در نتایج جستجو را ارائه می‌دهد.

فعال‎سازی گوگل سرچ کنسول

شروع کار با سرچ کنسول بسیار آسان است. رایگان است و بسته به نوع نیاز شما و ارتقا عملکرد شما، راه‌های زیادی برای تنظیم آن وجود دارد.
گوگل در حال حاضر اطلاعاتی در مورد نحوه راه اندازی سرچ کنسول و تأیید سایت شما ارائه کرده است. اما ممکن است کمی طولانی و کسل کننده باشد اما نگران نباشید چون در ادامه به ساده‌ترین راه ثبت سرچ کنسول را ارائه می‌دهیم.

نحوه تنظیم یک حساب کنسول جستجو

مرحله ۱: با حساب Google خود وارد کسرچ کنسول شوید.

توجه: برای اینکه این روش هنگام راه‌اندازی سرچ کنسول درست عمل کند، باید یک حساب Google داشته باشید. نگران نباشید، چون این مرحله نیز بسیار ساده و همچنین رایگان است. اگر قبلاً Google Analytics، Adwords یا Gmail دارید، می توانید از همان لاگین استفاده کنید. سپس به این صفحه هدایت خواهید شد. مانند تصویر زیر روی دکمه آبی Start Now کلیک کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

مرحله ۲: دامنه وب سایت خود (یا URL-Prefix) را برای افزودن یک ویژگی وارد کنید.

پس از ورود به سیستم، می‌توانید یک نوع ویژگی را از طریق دامنه خود یا از طریق پیشوند URL اضافه کنید.
نکته: توصیه می کنیم کنسول جستجوی گوگل را با استفاده از یک دامنه راه اندازی کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

با برخی از تعاریف کلیدی شروع می کنیم:

Property: یک اصطلاح جامع برای یک وب‌سایت، URL، برنامه تلفن همراه یا دستگاه با فهرست uniroot (معروف به public_html) شناسه ردیابی سایت شما است.

دامنه: عبارتست از نام وب سایت شما بدون https:// و www. برای مثال دامنه ما serverpars.com است.

Subdomain: پسوندی است که به یک دامنه اضافه شده است، مانند www.serverpars.com یا shop.serverpars.com

URL: آدرس یک صفحه وب است. (دامنه نام یک سایت است؛ URL به صفحه ای در آن سایت منتهی می‌شود)

پیشوند URL: پروتکلی که قبل از دامنه شما ظاهر می‌شود. به عنوان مثال، http:// یا https://

مرحله ۴:
راه اندازی کنسول جستجو از طریق گزینه “Domain” حساب شما را به عنوان یک ویژگی در سطح دامنه تنظیم می‌کند. این بدان معنا است که شما یک ویژگی واحد ایجاد می‌کنید که شامل همه زیر دامنه‌ها و پیشوندهای پروتکل مرتبط با دامنه شما می‌شود. به عبارت دیگر، این گزینه کنسول جستجوی گوگل را به تمام جنبه‌های سایت شما متصل می‌کند.

بنابراین دامنه اصلی سایت خود را در قسمت ورودی وارد کنید و روی «ادامه» کلیک کنید.
با انتخاب “URL-prefix” یک ویژگی URL-prefix تنظیم می‌شود.

این بدان معناست که شما در حال ایجاد یک ویژگی واحد برای تنها یک پیشوند URL برای سایت خود هستید. به این ترتیب، کنسول جستجو فقط به یک نسخه از سایت شما متصل می‌شود – نه کل آن با همه پروتکل ها / زیر دامنه ها – و بنابراین ممکن است داده های دقیقی ارائه نکند. اما گاهی اوقات شما چاره ای جز استفاده از پیشوند URL ندارید.

برای تنظیم یک ویژگی URL-prefix، یک URL با یک پیشوند در فیلد وارد کنید و روی “Countinue” کلیک کنید.
توجه: برای اطمینان از اینکه کنسول جستجو داده‌های دقیقی را با ویژگی‌های پیشوند URL ارائه می‌کند، یک ویژگی GSC برای هر یک از چهار URL زیر ایجاد کنید:

https://yourdomain.com
http://yourdomain.com
https://www.yourdomain.com
http://www.yourdomain.com

اگر از زیر دامنه‌های دیگری مانند blog.yourdomain.com یا shop.yourdomain.com استفاده می‌کنید، می‌خواهید برای هر یک از آن‌ها نیز یک ویژگی ایجاد کنید. در همه موارد، شما باید کل فرآیند راه اندازی کنسول جستجوی گوگل را برای هر یک از این URL ها تکرار کنید.

مرحله ۵:
اکنون از شما خواسته می شود که به یکی از چهار روش زیر “مالکیت” وب سایت را تأیید کنید:

سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای تأیید مالکیت وب سایت از طریق شناسه ردیابی Google Analytics شما است. به سادگی کنسول جستجوی Google را با استفاده از همان حساب‌های Google که برای دسترسی به Google Analytics استفاده می‌کنید باز کنید، «Google Analytics» را در صفحه جزئیات تأیید وب‌سایت خود انتخاب کنید و روی «تأیید» کلیک کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

اگر به روت وب سایت خود دسترسی دارید، می توانید یک فایل HTML آپلود کنید. ابتدا فایل HTML وب سایت خود را که توسط گوگل ارائه شده است دانلود کنید. سپس باید با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP به دایرکتوری ریشه سایت خود دسترسی پیدا کنید، فایل را آپلود کنید و به GSC برگردید و روی “تأیید” کلیک کنید.
اگر خودتان میزبانی وب سایت خود را مدیریت می‌کنید، ‌توانید این موضوع را از طریق ارائه دهنده هاست خود تأیید کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

اگر از Google Tag Manager استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق Google Tags تأیید کنید. به سادگی کادر تأیید Google Tag را در کنسول جستجوی Google باز کنید و روی «تأیید» کلیک کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

مرحله ۶:
پس از راه‌اندازی، باید حدود یک هفته منتظر بمانید تا اطلاعات مفیدی در GSC نشان داده شود. با این حال، کاری که می توانید بلافاصله انجام دهید ارسال نقشه سایت XML است. نقشه سایت XML فایلی است که تمام صفحات مهم وب سایت شما را فهرست می کند. این به گوگل کمک می‌کند تا محتوای سایت شما را پیدا کند و سریعتر آن را فهرست کند.

۱٫ قبل از اینکه بتوانید یک نقشه سایت ارسال کنید، باید یک نقشه سایت ایجاد کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می توانید افزونه Yoast SEO را نصب کنید که به طور خودکار نقشه‌های سایت XML را برای محتوای سایت شما تولید می‌کند.

۲٫ روش دیگر، بسیاری از ابزارهای آنلاین وجود دارند که نقشه سایت را برای شما ایجاد می کنند (که سپس باید آن را در ریشه وب سایت خود آپلود کنید).

۳٫ هنگامی که نقشه سایت شما فعال شد و در وب سایت شما ایجاد شد، می‌توانید به بخش نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل بروید و روی «افزودن نقشه سایت جدید» که در منوی سمت چپ نشان داده شده است کلیک کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

۴٫ اکنون تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که منتظر بمانید تا نقشه سایت شما «کرال» شود و آماده است تا از مزایای استفاده از کنسول جستجوی Google بهره ببرید.

مزایای گوگل سرچ کنسول

Google Search Console (قبلاً به عنوان Google Webmaster Tools شناخته می‌شد) یک ابزار رایگان است که توسط گوگل ارائه می‌شود و به وبمستران و سئو کارها کمک می‌کند تا بازدید و جایگاه سایت‌ها در موتور جستجوی گوگل را بهبود بخشند. برخی از مزایای استفاده از گوگل سرچ کنسول عبارتند از:

۱- مشاهده وضعیت فنی سایت: با استفاده از گوگل سرچ کنسول، می‌توانید پیام‌های خطا و هشدارهای فنی را که توسط گوگل به شما نمایش داده می‌شود، بررسی کنید تا از مشکلات فنی سایت خود آگاه شوید و آن‌ها را برطرف کنید.

۲- بررسی جایگاه سایت در نتایج جستجو: با استفاده از گوگل سرچ کنسول، می‌توانید مشاهده کنید که صفحات سایت شما در کلیدواژه‌های مختلف چقدر جستجو می‌شوند و به چه ترتیبی در نتایج جستجو قرار دارند.

۳- مانیتورینگ وضعیت فایل‌های robots.txt و sitemap.xml: با استفاده از گوگل سرچ کنسول، می‌توانید وضعیت فایل‌های robots.txt و sitemap.xml خود را بررسی کنید و مشکلات موجود در آن‌ها را برطرف کنید.

۴- بررسی لینک‌های ورودی (backlinks): با استفاده از گوگل سرچ کنسول، می‌توانید لینک‌های ورودی به سایت خود را بررسی کرده و مشاهده کنید که از کجا به سایت شما لینک داده شده است.

۵- بررسی عملکرد صفحات سایت: با استفاده از گوگل سرچ کنسول، می‌توانید عملکرد صفحات سایت خود را بررسی کرده و آن‌ها را بهبود بخشید. به عنوان مثال، با مشاهده کردن نرخ کلیک (CTR) صفحات مختلف، می‌توانید بفهمید که کدام صفحات در موتور جستجوی گوگل بهترین عملکرد را دارند و کدام صفحات نیاز به بهبود دارند.

انواع ابزارهای گوگل سرچ کنسول

مزایای سرچ کنسول جدید چیست

Google با ارائه نسخه جدید سرچ کنسول، مجموعه گسترده‌ای از ویژگی‌ها را برای کمک به وبمستران برای بهبود سئو وب‌سایت فراهم کرده است. برخی از مزایای سرچ کنسول جدید عبارتند از:

۱٫ اصلاح صفحات Web Vitals :

Web Vitals شامل زمان بارگذاری، پاسخگویی و تجربه کاربری است. با استفاده از این ابزار، وبمستران می توانند مشکلات عملکردی در صفحات خود را شناسایی کرده و آن‌ها را بهبود بخشند.

۳ – بهبود تحلیل لینک:

با این ویژگی، وبمستران می‌توانند لینک‌های خارجی به وب سایت خود را بررسی کنند و مشخص کنند کدام لینک‌ها مفید هستند و کدامیک نمی‌توانند به بهبود رتبه سایت کمک کنند.

۴ – پوشش AMP:

با استفاده از این ویژگی، وبمستران می توانند صفحات AMP خود را بررسی کنند و مشکلات را شناسایی کنند.

۵ – بهبود جستجوی داخلی:

با استفاده از این ویژگی، وبمستران می‌توانند مشکلاتی در جستجوی داخلی وب سایت خود را شناسایی کنند و بهبود آن‌ها را انجام دهند.

۶ – آنالیز دقیق درخواست‌های کاربران:

با استفاده از این ویژگی، وبمستران می‌توانند درخواست‌های کاربران را بررسی کنند و شناسایی کنند که کاربران به دنبال چه محتوایی در وب سایت هستند.

۷ – آنالیز کلمات کلیدی:

با استفاده از این ویژگی، وبمستران می‌توانند کلمات کلیدی مورد استفاده در جستجوهای کاربران را بررسی کنند و به بهبود سئو وب سایت خود بپردازند.

معایب سرچ کنسول جدید:

سرچ کنسول جدید دارای برخی معایب است که ممکن است برای برخی کاربران مزاحم باشد. در زیر به برخی از این معایب اشاره می‌کنم:

۱- عدم پشتیبانی از تمامی ویژگی‌های سرچ کنسول قدیم: به نظر می‌رسد که بعضی از ویژگی‌هایی که در سرچ کنسول قدیمی وجود داشت، در نسخه جدید حذف شده‌اند.

۲- نحوه استفاده کاربرپسند نیست: ظاهر سرچ کنسول جدید بسیار متفاوت از قبلی است و به نظر می‌رسد که کاربرپسندی آن کاهش یافته است.

۳- کاهش سرعت بارگذاری: برخی کاربران گزارش داده‌اند که با نسخه جدید سرعت بارگذاری صفحات در سرچ کنسول کاهش یافته است.

۴- عدم سازگاری با مرورگرهای قدیمی: اگر مرورگری که شما استفاده می‌کنید، بسیار قدیمی باشد، ممکن است با سرچ کنسول جدید سازگار نباشد و با مشکلاتی مواجه شوید.

۵- عدم قابلیت استفاده در دستگاه‌های قدیمی: به دلیل اینکه سرچ کنسول جدید توسط تکنولوژی‌های جدید ساخته شده است، ممکن است در دستگاه‌های قدیمی قابلیت استفاده نداشته باشد

معرفی بخش های گوگل سرچ کنسول

۱٫ Overview:
در این بخش، گزارشی از عملکرد جستجوی سایت شما در گوگل در دوره زمانی مشخصی (مثلاً ۲۸ روز گذشته) مشاهده می‌کنید. این گزارش شامل اطلاعاتی مانند تعداد کل کلیک‌های گوگل برای صفحات سایت شما، تعداد بازدیدها و کاربران منحصر به فردی که به سایت شما دسترسی پیدا کرده‌اند، میزان موقعیت نمایش سایت در نتایج جستجو، افزایش یا کاهش تعداد کلیک ها و بازدیدها و… است.

۲٫ URL Inspection:
در این بخش، شما می‌توانید یک URL خاص را بررسی کنید تا ببینید که گوگل آن را به درستی ایندکس کرده است یا خیر. در این بخش می‌توانید وضعیت شناسایی صفحه توسط گوگل، پوشش خطاهای فنی (مانند مسائل ساختاری، بارگذاری کند صفحه، مشکلات با محتوا و…) را بررسی کنید.

آموزش, صفر تا صد, سرچ کنسول, کلیدی

۳٫ Performance
شامل بخش های زیر است:
Search Result: در این بخش، لیست نتایج جستجویی حاوی صفحات سایت شما قابل مشاهده است. همچنین، شما می‌توانید بررسی کنید که کلمات کلیدی مورد استفاده برای دسترسی به صفحات سایت شما چه کلماتی هستند و چه تعداد کلیک در طول یک بازه زمانی مشخص برای هر کلمه کلیدی وجود داشته است.
Discover: در این قسمت، می‌توانید آمار و ارقام مربوط به پوشش محتوایی سایت خود در قسمت «Keen» و «Google Discover» را مشاهده کنید. با استفاده از این قسمت، شما می‌توانید درک بهتری از محتوای خود و نحوه پوشش آن توسط گوگل داشته باشید.

۴٫ Indexing
این بخش شامل قسمت های زیر است:
Pages:
در این قسمت، شما می‌توانید لیستی از تمام صفحات سایت خود را در گوگل مشاهده کنید. همچنین، شما می‌توانید اطلاعاتی مانند تعداد کلیک‌ها و بازدیدها، میزان رتبه‌بندی در جستجوها و تعداد لینک‌ها و… برای هر صفحه را ببینید.

بخش Video Pages:
Video Pages بخشی از گوگل وبمستر تولز است که به وبمستر ها و صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند تا ویدئوهای خود را در نتایج جستجوی گوگل بهتر نمایش دهند. با استفاده از این ابزار، شما می‌توانید ویدئوهای خود را به گوگل معرفی کرده و مشخصات آنها را اضافه کنید. این شامل عنوان و توضیحات ویدئو، پوستر ویدئو، مدت زمان ویدئو و دیگر جزئیات است. با این اطلاعات، گوگل می‌تواند ویدئوهای شما را بهتر درک کرده و در نتایج جستجوی ویدئو نمایش دهد.

Sitemap:
SiteMap یک فایل XML است که شامل لیست صفحات و محتوای یک سایت است. این فایل به موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو! اطلاعاتی ارائه می‌دهد تا آنها بتوانند سایت شما را بهبود بخشند و در نتایج جستجو سایت شما نیز به نمایش درآید. در واقع، SiteMap به موتورهای جستجو برای دسترسی به صفحات وب سایت شما کمک می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا همه صفحات سایت شما را بدون مشکل پیدا کنند.

Removals:
گوگل از قابلیت Removals برای کاربران خود استفاده می‌کند تا بتوانند لینک‌های خاصی را از نتایج جستجوی خود یا از کل جستجو حذف کنند. این ابزار برای صاحبان سایت مفید است چرا که به آنها اجازه می‌دهد تا لینک های خود را از نتایج جستجوی گوگل حذف کرده و به نوعی “از اینترنت پاک کنند”. این شامل لینک‌هایی است که شامل اطلاعاتی قدیمی و قابل اعتماد نیستند، صفحاتی که حاوی مطالب نادرست و یا غیرقانونی هستند، صفحاتی که حاوی اطلاعات شخصی هستند و یا هرگونه محتوای غیرمناسب دیگری است.

 Experience
بخش Page Experience: این بخش به وبمستران کمک می‌کند تا عملکرد صفحات سایت خود را در مورد تجربه کاربری، سرعت بارگذاری و دسترسی به محتوا، بهبود بخشید. با استفاده از این بخش، می‌توانید نقاط ضعف صفحات خود را شناسایی کنید و بهبود بخشید.
بخش Core Web Vitals: این بخش به وبمستران کمک می‌کند تا به معیارهای اصلی عملکرد وبسایت خود در مورد تجربه کاربری، سرعت بارگذاری و پاسخگویی به درخواست‌های کاربران، دسترسی پیدا کنند. با استفاده از این بخش، می‌توانید عملکرد سایت خود را در مقایسه با استانداردهای گوگل ارزیابی کرده و بهبود بخشید.
بخش Mobile Usability: این بخش به وبمستران کمک می‌کند تا عملکرد سایت خود در موبایل نیز بررسی کنند و با استفاده از نکات و راهکارهای پیشنهادی، آن را بهبود بخشند. با توجه به اینکه اکثر کاربران اینترنت از دستگاه‌های همراه استفاده می‌کنند، بررسی و بهبود عملکرد سایت در موبایل بسیار مهم است.

Shopping
بخش Shopping سرچ کنسول یک ابزار قدرتمند از شرکت گوگل است که به فروشگاه‌ها و تولیدکنندگان کمک می‌کند تا محصولات خود را در جستجوهای گوگل بهتر دیده شوند. بخش Shopping سرچ کنسول می‌تواند برای بهبود SEO و بهبود نمایش محصولات در نتایج جستجوی گوگل مفید باشد.

Product Snippet

Product snippet یک بخش از نتایج جستجوی گوگل است که حاوی اطلاعات مفیدی درباره محصولات است. این بخش شامل تصاویر، عنوان، توضیحات، مارک و قیمت محصول است و کاربران می‌توانند با کلیک بر روی هرکدام از محصولات، به صفحه محصول در وبسایت فروشگاه هدایت شوند. برای نمایش در Product Snippet، باید از Schema.org markup استفاده کنید.

Merchant Listings

Merchant Listings به فروشنده‌ها اجازه می‌دهد تا محصولات خود را در گوگل به نمایش بگذارند. این بخش شامل تصاویر، عنوان، توضیحات و قیمت محصول است و کاربران می‌توانند با کلیک بر روی هرکدام از محصولات به صفحه فروشگاه در وبسایت فروشنده هدایت شوند.
برای ثبت Merchant Listings در گوگل، شما باید یک حساب Google Merchant Center داشته باشید و محصولات خود را در آنجا ثبت کنید. سپس می‌توانید با افزودن اطلاعات محصول به Schema.org markup خود، اطلاعات دقیق‌تری در نمایش Merchant Listings در گوگل داشته باشید.

جمع بندی : همانطور که در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم، سرچ کنسول یک ابزار قدرتمند برای بهینه سازی سایت و افزایش ترافیک وب است. با استفاده از این ابزار، می‌توانید علاوه بر بررسی وضعیت SEO سایت خود، مشکلات فنی و نقاط ضعف دیگر را شناسایی کنید. همچنین، با استفاده از این ابزار، می‌توانید محتوای سایت خود را به راحتی بهبود دهید و رتبه سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل بهبود بخشید. صفر تا صد سرچ کنسول در بخش های مختلفی از جمله Performance، Coverage، Enhancements و URL Inspection فعالیت دارد و شما می توانید با استفاده از هر بخش، مسائل مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی، استفاده از صفر تا صد سرچ کنسول به شما کمک می کند تا وب سایت خود را بهبود بخشید ترافیک بالاتر و در نتیجه مشتری و. درآمد بیشتری را کسب نمایید.