You are currently viewing آموزش ساخت و حذف پوشه با CMD در ویندوز

آموزش ساخت و حذف پوشه با CMD در ویندوز


راه های متعددی برای ایجاد یک پوشه یا زیرپوشه در کامپیوتر وجود دارد. روش های انجام این کار به سیستم عامل یا محل دایرکتوری بستگی دارد. یکی از این روش ها ساخت پوشه با CMD در ویندوز است. در ادامه، نحوه ساخت و حذف پوشه با CMD را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

آموزش ساخت پوشه با CMD

CMD یا Command Prompt یک برنامه خط فرمان در ویندوز است که به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از دستورات متنی با سیستم عامل تعامل داشته باشند. این دستورات می توانند برای انجام طیف گسترده ای از وظایف استفاده شوند، از جمله مدیریت فایل ها و پوشه ها، اجرای برنامه ها، و تنظیمات سیستم.

برای ساخت پوشه با CMD، ابتدا باید وارد محیط آن شوید. برای این کار میتوانید cmd را در نوار جستجو تایپ کرده و روی برنامه Command Prompt کلیک کنید تا باز شود.

همچنین می توانید با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Win + R وارد محیط RUN شده و با تایپ cmd در آن و سپس زدن Enter به آن دسترسی داشته باشید.

هنگامی که Command Prompt را باز کردید، باید به دایرکتوری که می خواهید پوشه جدید را در آن ایجاد کنید بروید.

برای مشاهده محتویات دایرکتوری فعلی خود، دستور dir را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. برای تغییر دایرکتوری ها نیز میتوانید از دستور cd و سپس مسیر دایرکتوری مورد نظر استفاده کنید. به عنوان مثال، دستور cd Documents شما را به پوشه اسناد منتقل می کند.

اکنون که به مسیری رفته اید که می خواهید پوشه جدید شما در آن ساخته شود، دستور زیر را وارد کنید:

mkdir NewFolder

به جای NewFolder میتوانید نام دلخواه خود را وارد کنید تا پوشه به همان نام ساخته شود.

دستور mkdir یا همان make directory، برای ایجاد یک پوشه جدید در دایرکتوری فعلی شما استفاده می شود.

برای اطمینان از اینکه پوشه شما ایجاد شده است، همانند تصویر بالا میتوانید از دستور dir استفاده کنید که پوشه ها و فایل های در دسترس را در همان مسیر نشان میدهد.

برای ایجاد چندین پوشه به طور همزمان، میتوانید از دستور mkdir و به دنبال آن نام پوشه هایی که با فاصله از هم جدا شده اند استفاده کنید.

ایجاد یک پوشه با استفاده از CMD در ویندوز یک مهارت ساده و در عین حال ضروری برای هر کسی است که با ویندوز سر و کار دارد.

آموزش حذف پوشه با CMD

برای حذف یک پوشه با CMD، از دستور rmdir استفاده کنید. این دستور به صورت زیر نوشته می شود:

rmdir FolderName

در این مثال، “FolderName” نام پوشه ای است که می خواهید حذف کنید.

برای مثال، برای حذف پوشه “kaliboys1” که در بالا ایجاد کردید، دستور زیر را تایپ کنید:

rmdir kaliboys1

پس از تایپ دستور، کلید Enter را فشار دهید. پوشه بلافاصله حذف می شود.

نتیجه گیری

با یادگیری نحوه استفاده از دستورات mkdir و rmdir، می توانید کنترل بیشتری بر فایل ها و پوشه های خود داشته باشید. این دستورات می توانند برای انجام طیف گسترده ای از وظایف مفید باشند، از جمله سازماندهی فایل ها و پوشه ها، ایجاد پشتیبان گیری از داده ها، و نصب برنامه ها و نرم افزارها.

بیشتر بخوانید: