You are currently viewing آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل کنسول

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل کنسول


نقشه سایت گوگل یک فایل XML است که حاوی لیستی از صفحات وب سایت شما است. در واقع نقشه سایت به موتور جستجوی گوگل کمک می کند تا صفحات وب سایت شما را بهتر درک کند و در نتیجه آنها را بهتر در نتایج جستجو قرار دهد.

با ایجاد نقشه سایت برای وب سایت خود، به گوگل اطلاع می دهید که صفحات جدیدی به سایت شما اضافه شده یا صفحاتی را حذف کرده اید. همچنین با ایجاد نقشه سایت می توانید اطمینان حاصل کنید که تمامی صفحات وب سایت خود در نتایج جستجوی گوگل بدون گمراه کننده یا تکراری در دسترس هستند.

به طور کلی، ایجاد نقشه سایت برای وب سایت شما می تواند به بهبود رتبه و رسیدن به نتایج جستجوی بهتر کمک کند. در این مقاله پایگاه دانش پرشوست آموزش کار با کنسول جستجوی گوگل و ثبت نقشه سایت انحصاری با گوگل وبمستر را برای شما قرار داده ایم.

امیدواریم با دنبال کردن مطالب این مقاله بتوانید سئوی سایت خود را بهبود بخشید و نتایج دلخواه را برای سایت خود به دست آورید.

موضوعاتی که در این مقاله به آن می پردازیم عبارتند از:

  • ثبت نقشه سایت در Google Webmaster Console

  • نقشه سایت چیست؟

  • آموزش نقشه سایت در کنسول جدید گوگل

  • ارسال نقشه سایت گوگل از طریق کنسول جستجوی گوگل

  • ثبت مجدد نقشه سایت در کنسول گوگل

  • نقشه سایت را در گوگل وبمستر حذف کنید

  • گزارش نقشه سایت کنسول جستجوی گوگل

ثبت نقشه سایت در کنسول گوگل

ثبت نقشه سایت به این منظور انجام می شود که موتورهای جستجوی اینترنتی بتوانند صفحات وب سایت شما را به بهترین شکل ممکن ایندکس کنند و در نتیجه رتبه آنها را در نتایج جستجو بهبود بخشند. نقشه سایت یک فایل XML است که تمام صفحات و لینک های داخلی و خارجی سایت شما را به موتورهای جستجو می گوید. با انجام این کار، موتورهای جستجو می توانند صفحات وب سایت شما را با دقت بیشتری بخزند و احتمالاً بهترین صفحات شما را به عنوان نتایج جستجو نشان دهند. اگر می خواهید در مورد کنسول جستجوی گوگل و نحوه ورود به سیستم بیشتر بدانید، می توانید مقاله “ورود به گوگل وبمستر تولز، تایید و مراحل استفاده” را مطالعه کنید.

آموزش نقشه سایت در کنسول جدید گوگل

همانطور که قبلا ذکر شد، می توانید با استفاده از ابزار نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، نقش سایت خود را ثبت، تغییر یا حذف کنید. در زیر نحوه ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر و تغییر یا حذف آن را به شما آموزش می دهیم.
یک نقشه سایت وردپرس ایجاد کنید، یک نقشه سایت وردپرس xml ایجاد کنید و به گوگل ارسال کنید

ارسال نقشه سایت گوگل از طریق کنسول جستجوی گوگل

نقشه سایت یک فایل XML است که حاوی پیوندهایی به صفحات وب سایت شما است. این فایل به موتورهای جستجو می گوید که صفحاتی در وب سایت شما وجود دارد که باید خزیده شوند. با ثبت نقشه سایت خود در گوگل وبمستر، موتورهای جستجو مانند گوگل به راحتی می توانند تمام صفحات وب سایت شما را پیدا کرده و ایندکس کنند.

برای ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر ابتدا باید به عنوان مالک دامنه برای دامنه مورد نظر ثبت نام کنید. برای این منظور می توانید از یکی از سرورهای ثبت دامنه استفاده کنید. در مرحله بعد، با استفاده از فایل robots.txt وب سایت خود، باید مشخص کنید که فایل نقشه سایت شما در کجا قرار دارد.

سپس برای ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر، باید به گوگل وبمستر رفته و با استفاده از ابزار «نقشه سایت» آن را ثبت کنید. سپس گوگل وبمستر شما را به صفحه گزارش نقشه سایت هدایت می کند که می توانید از آن برای بررسی وضعیت فایل نقشه سایت خود و همچنین بهبود سئوی وب سایت خود استفاده کنید.

بررسی کنید که کدام صفحات وب سایت باید توسط موتورهای جستجو خزیده شوند. سپس نسخه متعارف هر یک از این صفحات را مشخص کنید.

در مرحله دوم باید در مورد فرمت نقشه سایت خود تصمیم بگیرید. سپس بررسی کنید که نقشه سایت با یکی از قالب های پذیرفته شده مطابقت دارد. توجه داشته باشید که می توانید نقشه سایت را به صورت دستی ایجاد کنید یا از ابزارهای موجود برای این منظور استفاده کنید.

همه فرمت های تایید شده کمتر از 50 مگابایت حجم دارند و از 50000 URL منحصر به فرد پشتیبانی می کنند. اگر فایل شما بزرگتر است و لینک های بیشتری دارد، باید آن را به چندین نقشه سایت کوچکتر تقسیم کنید.

فرمت های مورد قبول نقشه سایت عبارتند از:

XML

XML (Extensible Markup Language) یک زبان نشانه گذاری است که برای نمایش داده ها در وب سایت ها و بسیاری از سیستم های نرم افزاری استفاده می شود. نقشه سایت نیز یکی از برنامه های کاربردی XML است که به ربات های موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. این باعث می شود صفحات وب سایت راحت تر پیدا شوند.

در فایل نقشه سایت XML، تمام صفحات و لینک های مختلف در وب سایت شما به عنوان داده های ساختاریافته با فرمت مناسب ذخیره می شوند. این فایل نشان می دهد که چه صفحاتی در وب سایت شما قرار دارند، چقدر عمیق هستند و چگونه با یکدیگر مرتبط هستند.

RSS، mRSS و Atom 1.0

فرمت های دیگر فایل های XML هستند که توسط وبلاگ ها و سایت های خبری برای به روز رسانی خودکار فایل های RSS استفاده می شوند. با ارائه URL فید در نقشه سایت، ربات های موتورهای جستجو می توانند محتوای وب سایت شما را به روز کنند و بهتر شناسایی کنند.

TEXT

نوع فایل TEXT بسیار ساده تر از XML است و فقط شامل لیستی از آدرس های وب سایت شما است. اگر وب سایت شما از یک صفحه ساده با لینک هایی به وب سایت های دیگر تشکیل شده است، می توانید از این نوع فایل برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید. در این نوع فایل نیازی به تعیین سایر مشخصات فنی مانند فرمت XML ندارید و فقط آدرس صفحات خود را قرار می دهید.

سایت های گوگل

اگر وب سایت خود را با Google Sites ایجاد کرده اید، نقشه سایت شما به طور خودکار ایجاد می شود. می توانید این نقشه سایت را به گوگل ارسال کنید تا ربات های موتورهای جستجو بتوانند صفحات شما را بهتر و سریعتر شناسایی کنند. اما به دلیل محدودیت های این سرویس گوگل، نمی توانید این نقشه سایت را تغییر دهید.

سپس باید آن را در کنسول جستجوی گوگل ثبت کنید. این را می توان به راحتی با انتخاب گزارش نقشه سایت از پیشخوان ابزار وب مستر خود انجام داد.

ثبت نام، نقشه سایت، کنسول گوگل، سئو، وب مستر، بهینه سازی، نقشه سایت، فهرست، رتبه بندی، گوگل

در مرحله بعد آدرس نقشه سایت خود را در فیلد مربوطه وارد کرده و سپس روی دکمه «ارسال» کلیک کنید.

ثبت نام، نقشه سایت، کنسول گوگل، سئو، وب مستر، بهینه سازی، نقشه سایت، فهرست، رتبه بندی، گوگل

خلاصه: همانطور که در بالا به تفصیل توضیح دادیم، ثبت نقشه سایت به عنوان یکی از مراحل مهم سئو برای وب سایت ها و وبلاگ ها، شناسایی آسان و سریع محتوای سایت شما را برای موتورهای جستجو آسان می کند. با استفاده از ابزارهای ارائه شده توسط موتورهای جستجو می توانید نقشه سایت خود را تهیه کرده و آن را فعال کنید. این به شما کمک می کند تا محتوای سایت خود را به روز نگه دارید و دسترسی کاربران به آخرین محتوای وب سایت شما را آسان تر می کند. در نتیجه، ثبت نقشه سایت به عنوان بخشی از استراتژی سئو سایت برای بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجو با گوگل و سایر موتورهای جستجو ضروری است.